Od 2:0 do 2:3... Porażka polskich siatkarek na pożegnanie z Jiangmen

W meczu ostatniej kolejki turnieju Ligi Narodów siatkarek w Jiangmen Turcja pokonała Polskę 3:2. Podopieczne trenera Jacka Nawrockiego wygrały dwie pierwsze odsłony, w kolejnych górą były jednak rywalki. Mimo słabszego występu w Chinach, Polki wciąż są w grze o awans do Final Six. Powalczą o to na turnieju w Boryeong w Korei Południowej (18–20 czerwca).

Premierowa odsłona przebiegała początkowo po myśli Turczynek (8:6), ale w środkowej części seta reprezentacja Polski przejęła inicjatywę (11:16). W końcówce Polki miały przewagę. Były skuteczniejsze w ofensywie, popełniały też mniej błędów od rywalek. Skuteczny atak Kamili Witkowskiej z przesuniętej krótkiej przyniósł piłkę setową. W kolejnej akcji skuteczny podwójny blok Witkowskiej i Julii Nowickiej przyniósł decydujący punkt (22:25).

W drugiej partii polskie siatkarki również schodziły na pierwszą przerwę z dwoma punktami straty. Dalsza część seta to już jednak zdecydowana przewaga Polek, które w końcówce kontrolowały sytuację. Dwa błędy rywalek – pomyłki w ataku Gozde Yilmaz i Kubry Caliskan – przyniosły biało-czerwonym ostatnie punkty tej odsłony (18:25).

Set numer trzy miał odwrotny scenariusz od poprzednich. Tym razem to Polki prowadziły na pierwszej pierwszej przerwie (8:7– po asie serwisowym Agnieszki Kąkolewskiej), a w dalszej części seta przeważały przeciwniczki. Trener Giovanni Guidetti dokonał zmian, które przyniosły efekt. W końcówce Turcja miał wyraźną przewagę, a zwycięstwo 25:16 przypieczętował skuteczny atak Yilmaz.

W czwartej odsłonie biało-czerwone nadal miały problemy w przyjęciu oraz ze skończeniem ataków. Ten set również toczył się przy przewadze Turczynek, biało-czerwone dłużej jednak utrzymywały punktowy kontakt z rywalkami (16:15). Później tureckie siatkarki odskoczyły na kilka punktów. Skuteczny atak Ebrar Karakurt dał im piłkę setową (24:19), a zepsuta zagrywka Kąkolewskiej zamknęła seta (25:20).

Zwycięzcę miał więc wyłonić tie-break. W nim to Turczynki miały trzy oczka zaliczki przy zmianie stron (8:5). Po niej utrzymywały przewagę (11:8), ale Polki złapały kontakt po asie serwisowym Nowickiej (11:10). Skutecznym atakiem odpowiedziała szybko Karakurt, ale w kolejnej, niezwykle wyczerpującej akcji to biało-czerwone zapisały na swym koncie punkt po trafionej weryfikacji. Kluczowe akcje padły jednak łupem rywalek. Yasemin Guveli wywalczyła piłkę meczową dla Turcji, a przyjęcie na drugą stronę po zagrywce Karakurt zakończyło ten mecz (15:12).

Najwięcej punktów: Ebrar Karakurt (30), Zehra Gunes (18), Gozde Yilmaz (16) – Turcja; Magdalena Stysiak (17), Malwina Smarzek (14), Kamila Witkowska (10) – Polska. Turczynki zdecydowanie więcej punktów wywalczyły w ataku (69–49), Polki lepiej punktowały blokiem (8–12). W polu zagrywki oglądaliśmy pojedynek Karakurt – Nowicka; obie zawodniczki zapisały na swym koncie po 5 asów!

We wcześniejszych meczach turnieju w Jiangmen Polki uległy Chinom 0:3 i Stanom Zjednoczonym 1:3. Mimo słabszego występu w Chinach, drużyna trenera Nawrockiego, z bilansem 7 zwycięstw – 5 porażek, wciąż ma duże szanse na awans do Final Six. Polskie siatkarki powalczą o to na turnieju w Boryeong (18–20 czerwca), w którym zmierzą się z Japonią, Dominikaną i Koreą Południową.

Turcja – Polska 3:2 (22:25, 18:25, 25:16, 25:20, 15:12)

Turcja: Ebrar Karakurt, Zehra Gunes, Meliha Ismailoglu, Kubra Caliskan, Cansu Ozbay, Fatma Yildirim – Simge Sebnem Akoz (libero) oraz Gozde Yilmaz, Seyma Ercan, Buse Unal, Fatma Yildirim. Trener: Giovanni Guidetti.
Polska: Julia Nowicka, Magdalena Stysiak, Martyna Grajber, Kamila Witkowska, Agnieszka Kąkolewska, Malwina Smarzek – Maria Stenzel (libero) oraz Natalia Mędrzyk, Olivia Różański, Zuzanna Górecka, Klaudia Alagierska. Trener: Jacek Nawrocki.

Wyniki turnieju Ligi Narodów siatkarek w Jiangmen (11–13 czerwca):

2019-06-11: USA – Turcja 0:3 (15:25, 17:25, 25:27)
2019-06-11: Chiny – Polska 3:0 (25:12, 25:18, 25:22)

2019-06-12: Polska – USA 1:3 (25:21, 23:25, 15:25, 11:25)
2019-06-12: Chiny – Turcja 3:0 (26:24, 25:19, 25:21)

2019-06-13: Turcja – Polska 3:2 (22:25, 18:25, 25:16, 25:20, 15:12)
2019-06-13: Chiny – USA 0:3 (17:25,22:25,21:25)