Liga Narodów: Zacięty bój Polski z Iranem. Katastrofalna postawa sędziów

Po trwającym trzy godziny spotkaniu reprezentacja Polski przegrała w Urmii z gospodarzami turnieju Ligi Narodów siatkarzy - Iranem 2:3. Mecz dostarczył niesamowitych emocji, także z powodu fatalnych pomyłek arbitrów.

Biorąc pod uwagę eksperymentalne zestawienie Biało-Czerwonych, faworytami tej konfrontacji byli Irańczycy, który w tegorocznej edycji Ligi Narodów spisują się bez zarzutów, podczas gdy dla Polaków priorytetem jest turniej kwalifikacyjny do przyszłorocznych igrzysk olimpijskich.

Mistrzowie świata zaczęli jednak bez kompleksów, prowadząc jednym punktem na pierwszej przerwie technicznej. Po znakomitym bloku Norberta Hubera udało się odskoczyć na trzy oczka. Wyrównana rywalizacja trwała do środkowej fazy tego seta. Im bliżej końca, tym przewaga Persów wzrastała. W naszym zespole nie brakowało prostych, niewymuszonych błędów, co sprawiło, że Iran prowadził 22:18. Ekipa Heynena nie była już w stanie zniwelować strat.

O losach drugiej partii zadecydował jej początek, w którym Polacy przy zagrywce Aleksandra Śliwki zdobyli sześć punktów z rzędu. Podopieczni Igora Kolakovicia walczyli zaciekle i w pewnym momencie doszli do Biało-Czerwonych na dwa punkty.

Swojego dnia nie mieli arbitrzy, których postawa zasługuje na osobny akapit. Sędziowie popełniali fatalne błędy, głównie myląc się przy decyzjach sprzyjających Polsce. Na szczęście Heynen mógł za każdym razem skorzystać z weryfikacji challenge, która podważała werdykty rozjemców. To tylko wywoływało uśmiech na ustach belgijskiego szkoleniowca.

Walcząc nie tylko z Irańczykami, ale również z arbitrami, Polacy dopięli swego i po sprytnej kiwce Jakuba Kochanowskiego doprowadzili do remisu w tym spotkaniu.

W trzeciej odsłonie udało się pójść za ciosem. Nie brakowało długich wymian, kapitalnych interwencji w obronie i efektownych kontrataków. Gdyby nie sędziowie, kibice byliby świadkami pasjonującego widowiska. Po pierwszej przerwie technicznej Polacy wypracowali sobie kilka punktów przewagi, ale to jeszcze nie był kluczowy moment. Ten nastąpił przy stanie 16:16. Wówczas punkty na swoim koncie zanotowali odpowiednio Śliwka, trzykrotnie Łukasz Kaczmarek, Kochanowski i Bartosz Kwolek. Na tablicy świetlnej zrobiło się 22:18 dla Biało-Czerwonych. Kropkę nad "i" postawił skuteczny blok.

Czwarty set długo zwiastował emocje do samego końca. Świadczy o tym wynik 11:10 dla Iranu. Niestety, Polacy zanotowali przestój w tym ustawieniu i na drugiej przerwie technicznej przegrywali 11:16. W drugiej fazie tej odsłony niewiele się już działo w aspekcie sportowym, ponieważ znowu dali znać o sobie sędziowie. - Litości, to jest kompromitacja - skwitował komentujący to spotkanie Tomasz Swędrowski.

O zwycięstwie w tym pełnym dramaturgii meczu zadecydował tie-break. W nim w ważnym momencie, przed zmianą stron, atak zepsuł Kaczmarek. To dało prowadzenie Iranowi 8:5. Natchnieni gospodarze przejęli inicjatywę. Przy stanie 14:8 wydawało się, że nic ciekawego już się nie wydarzy, ale musieli o sobie przypomnieć... arbitrzy. Dużo zamieszania wywołała akcja, po której piłka odbiła się od polskiego bloku i wylądowała na aucie. Wcześniej jednak powtórki telewizyjne wykazały dotknięcie siatki irańskiego atakującego, czego nie dostrzegli sędziowie. Całe pandemonium przedłużyło jedynie i tak trwające trzy godziny spotkanie.

Irańczycy umocnili się w czołówce tabeli Ligi Narodów i na zakończenie turnieju w Urmii zmierzą się z Rosją. Polacy, po porażkach ze Sborną i Persami, spróbują zwyciężyć w niedzielę Kanadę.

Iran - Polska 3:2 (25:20, 21:25, 18:25, 25:17, 15:8)

Iran: Saeid Marouf, Milad Ebadipour, Amir Ghafour, Seyed Mohammad Musawi, Ali Shafiei, Purya Fayazi, Mohammadreza Hazratpourtalatappeh (libero) oraz Farhad Ghaemi, Porya Yali, Morteza Sharifi, Javad Karimisouchelmaei

Polska: Marcin Janusz, Karol Kłos, Łukasz Kaczmarek, Aleksander Śliwka, Norbert Huber, Tomasz Fornal, Jędrzej Gruszczyński (libero) oraz Bartosz Kwolek, Dawid Konarski, Jakub Kochanowski, Jakub Popiwczak (libero), Piotr Łukasik

Relacja zakończona

Dziękujemy za śledzenie relacji. W niedzielę Polacy zagrają na zakończenie turnieju w Urmii z Kanadą.

Iran - Polska 15:8

Nie skończył ataku Konarski. Irańczycy wykorzystują kontrę i wygrywają cały mecz.

Iran - Polska 14:8

Piłka dla Iranu.... WIELKA KOMPROMITACJA!

Iran - Polska 13:8

Kolosalne zamieszanie. O co tam chodzi?!

Bez punktu..., chociaż błąd gospodarzy był ewidentny.

W powtórkach widać, że atakujący Iranu dotknął siatki przy ataku. Co na to sędziowie?

Kontra Irańczyków i atak taśma-blok-aut. Mamy jeszcze challenge.

Gospodarze coraz bliżej triumfu. Zmiana powrotna. Wraca Kochanowski.

Iran - Polska 12:8

Szalpuk na zagrywkę za Kochanowskiego.

Tym razem Kochanowski skutecznie.

Iran - Polska 12:7

I kolejny czas dla Heynena.

Kochanowski zatrzymany na środku siatki.

Iran - Polska 11:7

Ciężko będzie zatrzymać rozpędzonych Irańczyków.

Iran - Polska 10:6

O przerwę prosi Vital Heynen.

Komplikuje się sytuacja Biało-Czerwonych...

Iran - Polska 8:6

Dobry atak Śliwki z lewego skrzydła.

Iran - Polska 8:5

Zepsuty atak Kaczmarka i przegrywamy trzema oczkami na zmianie stron.

Iran - Polska 6:5

Kłos skutecznie ze środka.

Iran - Polska 5:4

Tym razem świetne rozegranie Janusza i Kaczmarek zdobywa punkt na czystej siatce.

Iran - Polska 5:3

Decyzja podtrzymana.

Za niska piłka do Konarskiego, który zaatakował w taśmę. Heynen prosi jednak o... challenge.

Iran - Polska 3:3

Po weryfikacji challenge punkt dla naszego zespołu. Oj panowie sędziowie...

Iran - Polska 2:2

Autowy serwis Irańczyków.

Iran - Polska 2:1

Zatrzymany Kwolek na siatce.

Iran - Polska 0:1

Rozpoczynamy tie-breaka od punktu.

To spotkanie trwa już dwie i pół godziny.

Iran - Polska 25:17

Koniec seta! A więc tie-break!

Iran - Polska 24:17

O czas prosi Kolaković. Wcześniej mieliśmy kolejną kontrowersję z udziałem arbitrów.

Iran - Polska 24:16

Piłka setowa dla Iranu. Będzie ich sporo...

Iran - Polska 23:16

Blok Polaków.

Iran - Polska 22:15

Pojedynczy blok Hubera, ale piłka wylądowała minimalnie na aucie.

Iran - Polska 20:14

"Litości, to jest kompromitacja" - skwitował komentujący to spotkanie Tomasz Swędrowski. Chodzi oczywiście o sędziowskie decyzje...

Iran - Polska 19:13

Autowy atak Irańczyków, ale ich zaliczka wciąż spora.

Iran - Polska 18:11

Analogiczna sytuacja do poprzedniego seta. Tym razem posypała się gra Biało-Czerwonych. O przerwę prosi Heynen.

Iran - Polska 16:11

Fornal za Śliwkę i Konarski za Kaczmarka.

Kaczmarek posłał piłkę w aut. Druga przerwa techniczna.

Iran - Polska 15:11

Kolejna kontrowersja. Będzie powtórka akcji.

Iran - Polska 14:11

Atak Kaczmarka po bloku.

Iran - Polska 13:10

Kontra Irańczyków. O czas prosi Heynen.

Iran - Polska 11:10

Kwolek przedarł się przez potrójny blok.

Iran - Polska 10:8

Długa wymiana, ale Kaczmarek bał się zaatakować z trudnej piłki. Został zablokowany przy próbie przebicia oburącz.

Iran - Polska 8:7

Punktowa zagrywka Iranu. Pierwsza przerwa techniczna.

Iran - Polska 6:7

Dotknięcie siatki po irańskiej stronie.

Iran - Polska 5:5

Wyrównany początek tej partii.

Tym razem Kwolek dostał piłkę w tempo i nie dał szans rywalom z lewego skrzydła.

Iran - Polska 3:2

Trudna piłka do Kwolka. Skuteczna kontra Iranu.

Pierwsza akcja i od razu ciekawa wymiana. Co istotne, z punktem dla Polski.

Podopieczni Vitala Heynena zagrali koncertowo w drugiej połowie tej odsłony. Czy pójdą za ciosem w kolejnej partii?

Iran - Polska 18:25

Ależ finisz Biało-Czerwonych! Skuteczny blok i wygrywamy trzeciego seta.

Iran - Polska 18:24

Posypała się gra gospodarzy. Zaatakowali w siatkę. Mamy setbola!

Iran - Polska 18:23

Błąd w rozegraniu Irańczyków. W kontrze Kwolek kiwnął za blok.

Iran - Polska 18:22

Na zagrywce pojawił się Szalpuk.

Walka na siatce i Kwolek obija irański blok.

Iran - Polska 17:21

Kochanowski skutecznie ze środka. Na parkiecie melduje się Łukasik za Kwolka.

Iran - Polska 16:20

Znowu Kaczmarek! Irańczycy bezradni w defensywie.

Iran - Polska 16:19

Najpierw świetnie w obronie Popiwczak, następnie wyblok i kontra Kaczmarka! O czas prosi Kolaković.

Iran - Polska 16:18

Kaczmarek wygrywa pojedynek na siatce.

Iran - Polska 16:17

Najlepsza odpowiedź na jakiekolwiek kontrowersje. Śliwka zaatakował po bloku.

Iran - Polska 16:16

Mamy duże zamieszanie. Powtórki wykazały, że Irańczycy dotknęli dolną część siatki. Sędziowie podjęli jednak decyzje "bez punktu", z czym nie zgadza się Heynen i nasi siatkarze.

Dotknięcie siatki po stronie irańskiej, ale mamy jeszcze challenge.

Iran - Polska 15:16

Tym razem to Iran walczył zaciekle w defensywie, ale Polacy postawili potrójny blok i minimalnie prowadzą na drugiej przerwie technicznej.

Iran - Polska 14:14

Niestety, mamy remis. To była wyczerpująca akcja z rozpaczliwymi obronami Polaków. Nie udało się jednak wyprowadzić kontry.

Iran - Polska 12:14

Uff... Autowy serwis.

Iran - Polska 12:13

Kłos zablokowany na środku. Czas dla Heynena.

Iran - Polska 11:13

Irańczycy wykorzystują nasze błędy.

Iran - Polska 9:13

Fantastyczny atak Kwolka po skosie.

Iran - Polska 8:11

I kolejna wpadka sędziów. Piłka była bowiem w boisku. Zdobywamy punkt.

Iran - Polska 9:10

Przestój w naszych szeregach. Śliwka w aut. Ale... mamy jeszcze challenge.

Iran - Polska 6:10

Punktowa zagrywka i o czas prosi Igor Kolaković.

Iran - Polska 6:9

"Czapa!". Oczko dla Polaków.

Iran - Polska 6:8

Kolejna ciężka i długa wymiana. Kaczmarek zdobywa punkt z prawego skrzydła i prowadzimy na pierwszej przerwie technicznej.

Iran - Polska 5:7

Kaczmarek skuteczny na prawej stronie.

Iran - Polska 4:6

Błąd rozgrywającego z Iranu, który nieudanie kiwnął.

Iran - Polska 3:4

Długa akcja zakończona atakiem Kaczmarka po bloku.

Szczęśliwy atak Persów taśma - blok - aut.

Iran - Polska 1:1

Dobry atak Śliwki.

Niewątpliwie o losach tej partii zadecydował początek, w którym udało się wypracować sześć punktów zaliczki.

Iran - Polska 21:25

Koniec seta! Sprytna kiwka Kochanowskiego!

Iran - Polska 21:24

Irańczycy bronią pierwszego setbola.

Iran - Polska 20:23

Zmiany powrotne. Wracają Janusz i Kwolek.

Iran - Polska 19:23

Kaczmarek niezawodny z prawego skrzydła. Jesteśmy coraz bliżej triumfu w tym secie. Podwójna zmiana w naszych szeregach. Szalpuk na zagrywkę i Konarski pod siatkę.

Janusz do Kochanowskiego i mamy punkt.

Mocna, ale autowa zagrywka Iranu.

Iran - Polska 15:19

Długa akcja, ciekawe wymiany, sporo nieporozumień, ale najważniejsze, że zdobywamy punkt. Czas dla Iranu.

Iran - Polska 15:18

Skutecznie Kaczmarek z prawego skrzydła. Mamy zmianę. Łukasik pod siatkę za Śliwkę.

Iran - Polska 15:17

Śliwka bez bloku w aut.

Iran - Polska 14:17

Kontra Iranu, który odrabia straty.

Iran - Polska 12:16

Ależ FA-TA-LNIE dzisiaj sędziują arbitrzy! Na szczęście jest weryfikacja challenge, która pokazała ewidentny atak w boisko Karola Kłosa. Druga przerwa techniczna.

Iran - Polska 11:15

Zerwany atak Irańczyków ze środka! Piłka wylądowała daleko na aucie.

Iran - Polska 11:14

Świetnie gra Kwolek, który jest nie do zatrzymania na lewym skrzydle.

Ależ ambitna walka i długa wymiana. Niestety, przegrywamy tę akcję. Czas dla Heynena.

Kwolek skutecznie z lewego skrzydła.

Iran - Polska 8:12

Piłka trafiła w linię! Punkt dla Biało-Czerwonych.

Iran - Polska 9:11

Śliwka zdaniem sędziów zaatakował w aut. Mamy challenge.

Iran - Polska 7:11

Kochanowski skutecznie ze środka.

Iran - Polska 5:10

I znowu Kłos musiał radzić sobie przy podwójnym bloku, ale dał radę.

Iran - Polska 4:9

Ryzykowna piłka do Kłosa, ale zdobywamy punkt.

Iran - Polska 3:8

I znowu Kwolek z lewego skrzydła. Brawa należą się dla Gruszczyńskiego za dobre przyjęcie trudnej zagrywki. Pierwsza przerwa techniczna.

Iran - Polska 2:7

Trudna piłka do Kwolka, ale ten zdołał wypchnąć piłkę po bloku w aut.

Iran - Polska 2:6

Tym razem to Iran szczęśliwie zagrywa po siatce i zdobywa punkt.

Iran - Polska 1:6

Przerywają niemoc miejscowi.

Iran - Polska 0:6

Spadający liść Śliwki! Punktowa zagrywka Biało-Czerwonych. Ależ początek!

Iran - Polska 0:5

Gospodarze zgubili tempo w swoim ataku. Kontra należała do Kwolka, który obił blok rywala.

Iran - Polska 0:4

Świetny blok Polaków! O czas prosi Kolaković.

Iran - Polska 0:3

Mylą się Irańczycy. Ich atak z szóstej strefy skończył się na siatce.

Iran - Polska 0:2

Piłka szczęśliwie przetoczyła się na stronę Iranu po serwisie Śliwki.

W pierwszej partii długo trwała wyrównana walka. Polacy mieli przez chwilę inicjatywę, ale końcówka kompletnie nie poszła po naszej myśli.

Iran - Polska 25:20

Kaczmarek zablokowany. Przegrywamy pierwszego seta.

Iran - Polska 24:20

Setbol dla Iranu. Wcześniej na parkiecie pojawił się Dawid Konarski.

Iran - Polska 23:20

Pierwszy, skuteczny atak Kwolka.

Iran - Polska 23:19

Świetna akcja Iranu i skuteczny atak, mimo potrójnego bloku.

Iran - Polska 22:18

Fornal zablokowany na lewym skrzydle. W jego miejsce pojawia się Kwolek.

Iran - Polska 20:18

Wreszcie przerywamy złą passę. Kochanowski kiwnął ze środka.

Iran - Polska 20:17

Złe przyjęcie. Znowu kontratak i znowu atak po bloku.

Iran - Polska 19:17

Rozpędzają się niebezpiecznie Persowie, wykorzystując atak po bloku. Drugi czas dla Heynena.

Iran - Polska 17:16

Kontra Iranu i kolejny punkt na ich koncie.

O czas prosi Vital Heynen.

Tym razem błąd Kaczmarka, który zaatakował w aut. Mamy remis.

Iran - Polska 14:16

Atomowy atak Kłosa, który uciszył miejscową publiczność. Druga przerwa techniczna.

Iran - Polska 14:15

Błąd przełożenia rąk Janusza.

Iran - Polska 12:15

Dużo błędów na zagrywce Iranu. Kolejny aut.

Ewidentnie piłka wylądowała poza boiskiem. Czas dla Igora Kolakovicia.

Challenge wzięty przez Heynena. Sprawdzamy czy atak Irańczyków był autowy.

I kolejny błąd Iranu w polu serwisowym. Tym razem aut.

Iran - Polska 10:12

Serwis w siatkę miejscowych.

Iran - Polska 10:11

Dobra zagrywka Iranu i skuteczna kontra tej ekipy.

Kapitalny blok Hubera! Warto jednak pochwalić libero Gruszczyńskiego za dwie obrony.

Iran - Polska 8:10

Szybka piłka na prawe skrzydło do Śliwki. Ten skutecznie atakuje.

Iran - Polska 7:9

I znowu Kaczmarek i znowu blok-aut.

Iran - Polska 7:8

Kaczmarek atakuje blok-aut i minimalnie prowadzimy na pierwszej przerwie technicznej.

Świetny atak Kaczmarka z prawego skrzydła.

Kolejna zepsuta zagrywka gospodarzy.

Iran - Polska 3:5

Skuteczny atak Fornala z lewego skrzydła.

Iran - Polska 2:4

Punkt dla Polaków.

Iran - Polska 2:3

Długa wymiana i atak Kaczmarka. Pierwszy challenge, który ma za zadanie sprawdzić czy było po bloku.

Świetny blok Fornala i Kłosa. Wychodzimy na prowadzenie.

Zagrywka w siatkę Irańczyków.

Udany atak Śliwki z prawego skrzydła.

Wyjściowa szóstka Polaków: Kaczmarek, Huber, Janusz, Kłos, Fornal, Śliwka i Popiwczak (libero)

Przed meczem obawiano się jak reprezentacja Polski zostanie przyjęta przez miejscowych kibiców. Wszystko było jednak w jak najlepszym porządku. A więc gramy!

Czas na hymny.

Kończy się powoli rozgrzewka.

Już za chwilę początek rywalizacji. We wcześniejszym spotkaniu w Urmii ekipa Rosji pokonała Kanadę 3:1.

Piotr Łukasik, Karol Kłos, Marcin Janusz, Łukasz Kaczmarek, Norbert Huber, Aleksander Śliwka, Jędrzej Gruszczyński (libero) - taki skład typują nasi eksperci w studio.

W tabeli Ligi Narodów reprezentacja Iranu jest na wysokim, drugim miejscu z bilansem sześciu zwycięstw i porażki. Ich dorobek wynosi 19 punktów. Polacy są na siódmej lokacie z bilansem czterech wygranych i trzech niepowodzeń, posiadając 11 oczek.

Polska - Rosja 1:3. Skrót meczu

Iran to gospodarz turnieju w Urmii. W piątkowym starciu Persowie pewnie pokonali Kanadę bez straty seta. W tym samym czasie Biało-Czerwoni okazali się gorsi od Rosjan 1:3.

Witamy w relacji meczu Ligi Narodów siatkarzy pomiędzy reprezentacjami Iranu oraz Polski. Początek rywalizacji o godz. 16:00.