Wielki krok w stronę Final Six Ligi Narodów! Polskie siatkarki pokonały Japonię

Polskie siatkarki wygrały z Japonią 3:1 w spotkaniu otwierającym turniej Ligi Narodów w Boryeong. To zwycięstwo znacznie przybliżyło Polki do awansu do turnieju Final Six. O tym, czy podopieczne trenera Jacka Nawrockiego zagrają w Nanjing, zadecydują mecze z Dominikaną i Koreą Południową.

Przed meczem reprezentacja Polski zajmowała siódme, a Japonia szóste miejsce w tabeli. Obie ekipy miały identyczny bilans meczów (7 zwycięstw – 5 porażek) i tą samą liczbę punktów (21). Starcie obu ekip mogło więc mieć kluczowe znaczenie w walce o awans do Final Six.

Na początku meczu swój 300. punkt w tegorocznej edycji Ligi Narodów wywalczyła Malwina Smarzek (3:2). Później jednak Polki stanęły w miejscu, a Japonki popisały się punktową serią. Po skutecznym ataku Yuki Ishii schodziły na pierwszą przerwę z wyraźną zaliczką (3:8). Biało-czerwone ruszyły do odrabiania strat i szybko dopięły swego (13:13). Rozpoczęła się wyrównana walka, którą Polki rozstrzygnęły na swą korzyść w końcówce. Skuteczny atak Smarzek dał piłkę setową (24:22), i choć w następnej akcji zapunktowała Ishii, skuteczny blok w kolejnej przesądził o zwycięstwie 25:23. Blok był mocną bronią Polek w tej partii (5–1).

W drugiej odsłonie to siatkarki trenera Jacka Nawrockiego uzyskały przewagę na początku (8:5), a Japonki szybko odrobiły straty (9:9). Polki znów odskoczyły po drugiej przerwie (18:14). I tym razem jednak siatkarki z Kraju Kwitnącej Wiśni zdołały wyrównać – Yurie Nabeya popisała się dwoma asami serwisowymi i było 21:21. W tej sytuacji w końcówce cenna była każda akcja. Magdalena Stysiak chwilę po wejściu na boisko wykorzystała przechodzącą piłkę i wywalczyła piłkę setową (24:22). Ishi odpowiedziała w kolejnej wymianie, ale atak blok-aut Smarzek zakończył seta (25:23).

Set numer trzy również rozpoczął się po myśli reprezentantek Japonii (5:8). Polki odrobiły straty, ale po skutecznym ataku Sariny Kogi Japonki schodziły przy dwupunktowej przewadze na drugą przerwę (14:16). Po niej jeszcze powiększyły różnicę (14:18, 15:21), a po polskiej stronie siatki zrobiło się nerwowo. W końcówce oglądaliśmy kilka zaciętych akcji, ale partię pewnie wygrały Japonki. Przestrzelony serwis Agnieszki Kąkolewskiej dał im piłkę setową, a w kolejnej akcji Koga zakończyła tę część meczu punktową zagrywką (19:25).

Podrażnione porażką Polki rozpoczęły kolejną partię od mocnego uderzenia (6:0– przy zagrywkach Julii Nowickiej, 8:3– na pierwszej przerwie). W środkowej części seta utrzymywały dystans, bazując na skuteczności Smarzek (16:10), ale po drugiej przerwie roztrwoniły przewagę (17:17). Polki zobaczyły nawet żółtą kartkę za dyskusje z arbitrem... Zrobiło się nerwowo, ale tylko na moment. Bohaterką kolejnych akcji była Smarzek, a Polki odbudowały przewagę (21:17). Piłkę meczową kiwką za blok wywalczyła Smarzek (24:21), a skuteczny blok na Ishii zakończył tę konfrontację (25:22).

Najwięcej punktów: Malwina Smarzek (31), Natalia Mędrzyk (11) – Polska; Yuki Ishii (21), Sarina Koga (17), Risa Shinnabe (10) – Japonia. Polki zdecydowanie lepiej od rywalek punktowały blokiem (10–4).

Dzięki temu zwycięstwu polskie siatkarki wyprzedziły Japonię w tabeli Ligi Narodów. Zajmują szóste miejsce w tabeli z bilansem 8 zwycięstw – 5 porażek (24 punkty). W kolejnych meczach zagrają z niżej notowanymi reprezentacjami Dominikany (9 miejsce) oraz Korei Południowej (16 miejsce). Jeśli wygrają te spotkania – awansują do turnieju finałowego w Nanjing w Chinach (2–6 lipca).

Polska – Japonia 3:1 (25:23, 25:23, 19:25, 25:22)

Polska: Julia Nowicka, Martyna Grajber, Natalia Mędrzyk, Malwina Smarzek, Agnieszka Kąkolewska, Klaudia Alagierska – Maria Stenzel (libero) oraz Kamila Witkowska, Zuzanna Efimienko-Młotkowska, Magdalena Stysiak, Zuzanna Górecka, Olivia Różański. Trener: Jacek Nawrocki.
Japonia: Miya Sato, Aika Akutagawa, Yuki Ishii, Ai Kurogo, Risa Shinnabe, Aya Watanabe – Mako Kobata (libero) oraz Haruka Miyashita, Yurie Nabeya, Sarina Koga, Miyu Nakagawa, Mai Okumura. Trener: Kumi Nakada.

Sędziowie: Maamer El Keboub (Algieria) – Jiang Liu (Chiny).

Terminarz i plan transmisji turnieju Ligi Narodów siatkarek w Boryeong (18–20 czerwca):

2019-06-18: Polska – Japonia 3:1 (25:23, 25:23, 19:25, 25:22)
2019-06-18: Korea Południowa – Dominikana (wtorek, godzina 9.45; transmisja – Polsat Sport)

2019-06-19: Polska – Dominikana (środa, godzina 6.15; transmisja – Polsat Sport)
2019-06-19: Korea Południowa – Japonia (środa, godzina 9.45; transmisja – Polsat Sport)

2019-06-20: Japonia – Dominikana (czwartek, godzina 6.15; transmisja – Polsat Sport)
2019-06-20: Korea Południowa – Polska (czwartek, godzina 9.45; transmisja – Polsat Sport).