Czołowy atakujący PlusLigi wzmocni ekipę Trefla Gdańsk

Siatkówka
Czołowy atakujący PlusLigi wzmocni ekipę Trefla Gdańsk
fot. Cyfrasport

Jeden z najlepszych atakujących PlusLigi w sezonie 2018/19 zmienił klub. Rocznym kontraktem z Treflem Gdańsk związał się Bartosz Filipiak. Siatkarz ten zastąpił ostatnio w 25-osobowej kadrze reprezentacji Polski na Ligę Narodów kontuzjowanego Michała Szalachę.

Filipiak mierzy 197 cm i w lutym skończył 25 lat. Swoją przygodę z siatkówką rozpoczął w BKS Chemiku Bydgoszcz. W rozgrywkach Młodej Ligi zdobył brąz w sezonie 2010/11, rok później złoto, a następnie srebro. Na parkietach PlusLigi zadebiutował w sezonie 2013/14 w barwach klubu z Bydgoszczy. Niestety, doznał kontuzji i przez następne dwa sezony grał w Victorii Wałbrzych, z którą zdobył złoto I ligi. W sezonie 2016/17 powrócił do seniorskiego zespołu Chemika Bydgoszcz, w którym odgrywał kluczową rolę na boisku przez kolejne trzy sezony. 
 
W minionych rozgrywkach Filipiak uplasował się w czołówce dwóch rankingów PlusLigi – najczęściej punktujących (5. miejsce) oraz najlepszych atakujących (także 5. miejsce). W 26 meczach zdobył łącznie 433 punkty, z czego 373 atakiem.
 
Jestem podekscytowany zmianą klubu. Trzy lata spędziłem w Bydgoszczy i uważam, że to najlepszy moment, by zmienić otoczenie – mówi Bartosz Filipiak. – Myślę, że każda zmiana zespołu oraz miejsca zamieszkania daje solidny impuls do rozwoju. Trzeba zaadaptować się w nowej grupie, zawalczyć o swoją pozycję, pokazać swoje umiejętności, a to może mi wyjść tylko na lepsze – powiedział Filipiak. 
 
W tym roku Bartosz otrzymał powołanie do kadry B, z którą czekają go zmagania podczas XXX. Letniej Uniwersjady. Reprezentacja prowadzona przez trenerski duet Woicki – Pliński pierwszy mecz grupowy rozegra 1 lipca w Neapolu.
 
To jednak nie jedyna kadrowa rola Filipiaka. Tuż po sezonie ligowym – na początku maja – nowy atakujący Trefla Gdańsk otrzymał także powołanie do szerokiej kadry A od trenera Vitala Heynena na Siatkarską Ligę Narodów, w której znalazło się 30 graczy. Następnie Filipiak skupiał się tylko na obowiązkach reprezentacji B, ponieważ nie znalazł się w gronie 25 graczy, którzy w połowie maja udali się na zgrupowanie do Spały, jednak pod koniec ubiegłego tygodnia, ze względu na kontuzję środkowego Michała Szalachy, Heynen powołał Bartosza do 25-tki, z której na każdy turniej Ligi Narodów wybiera 14 zawodników.
 
 
Bartek był wyróżniającą się postacią w minionym sezonie, o czym świadczą chociażby statystyki oraz  ligowe rankingi, a także powołania do reprezentacji. Nasz nowy atakujący długo grał w Bydgoszczy i mam nadzieję, że zmiana środowiska i zespołu pomogą mu w dalszym rozwoju i podnoszeniu umiejętności. Bartek posiada świetne parametry na pozycji atakującego, a przede wszystkim pragnie zrobić krok do przodu i chce codziennie na to mocno pracować – stwierdził trener Trefla Gdańsk Michał Winiarski.
RM, Trefl Gdańsk
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie