Final Six coraz bliżej! Ciężka przeprawa polskich siatkarek z Dominikaną

Polskie siatkarki wygrały z Dominikaną 3:2 w swym drugim meczu turnieju Ligi Narodów w Boryeong. Choć prowadziły już 2:0 i 22:18 w trzecim secie, rywalki zdołały doprowadzić do tie-breaka, który po emocjonującej walce zakończył się zwycięstwem Polek 17:15. Podopieczne trenera Jacka Nawrockiego są o krok od awansu do turnieju finałowego w Nanjing. W ostatnim meczu fazy interkontynentalnej zmierzą się w czwartek z Koreą Południową.

Premierowa odsłona miała początkowo wyrównany przebieg. Polki zaczęły budować przewagę w okolicach drugiej przerwy technicznej (16:14). Kluczowa dla losów tej partii okazała się jednak seria siedmiu wygranych piłek w końcówce. Zwieńczył ją as serwisowy Julii Nowickiej, który przyniósł reprezentacji Polski piłkę setową (24:17). Wynik tej części meczu na 25:18 ustaliła Agnieszka Kąkolewska atakiem z krótkiej.

Na początku drugiego seta Nowicka znów błysnęła w polu zagrywki (5:2), ale potem inicjatywę przejęły na moment rywalki, które miały minimalną zaliczkę na pierwszej przerwie (7:8). Polki znów odskoczyły w środkowej części seta, a as serwisowy Klaudii Alagierskiej ustalił wynik na drugiej przerwie (16:12). Biało-czerwone miały w tym momencie zdecydowaną przewagę w punktowych zagrywkach (7–0), ale po przerwie Gaila Gonzalez Lopez dwukrotnie zaskoczyła serwisem polskie przyjmujące (16:15). Polki szybko jednak odzyskały impet. W końcówce znów odskoczyły rywalkom. Smarzek wywalczyła piłkę setową (24:19), a zepsuta zagrywka rywalek przyniosła ostatni punkt (25:20).

Pierwsze akcje trzeciej partii padły łupem siatkarek Dominikany (0:3), a gra obu ekip w dalszej części seta mocno falowała. Rywalki odskoczyły w okolicach drugiej przerwy technicznej (14:16, 15:18), ale biało-czerwone znów przejęły inicjatywę. Popisały się kolejną punktową serią, wygrywając siedem kolejnych piłek (22:18). Mając taką przewagę w końcówce, przegrały jednak tę partię... Zadecydowało o tym kilka prostych błędów w ostatnich akcjach. Nieporozumienie po polskiej stronie dało rywalkom piłkę setową, a błąd przekroczenia linii trzeciego metra przez Smarzek zamknął tę partię (23:25).

Podrażnione takim obrotem sprawy Polki dobrze rozpoczęły czwartego seta (8:3). Siatkarki z Dominikany nie zamierzały się jednak poddawać. Po drugiej przerwie (16:12) ruszyły do odrabiania strat i dopięły swego, po ataku Bethanii De La Cruz (18:18). Końcówka seta była fatalna w wykonaniu biało-czerwonych. Słabe przyjęcie i brak skuteczności w ataku bezlitośnie wykorzystały przeciwniczki. W dwóch ostatnich akcjach tej odsłony Dominikanki zablokowały Smarzek (22:25).

Mimo niepowodzeń w poprzednich setach, polskie siatkarki zerwały się do walki w tie-breaku. Szybko zbudowały przewagę, przy zmianie stron prowadziły 8:4, potem 11:6, ale rywalki znów zdołały złapać punktowy kontakt (11:10). Zepsuta zagrywka Prisilli Brens przyniosła piłkę meczową (14:11), ale przeciwniczki zdołały odrobić straty i doprowadziły do rywalizacji na przewagi! Znów zrobiło się nerwowo, Dominikana miała w górze piłkę meczową (14:15), ale trzy skuteczne ataki Magdaleny Stysiak przechyliły szalę zwycięstwa na stronę Polek (17:15).

Najwięcej punktów: Malwina Smarzek (34), Magdalena Stysiak (24) – Polska; Bethania De La Cruz (19), Gaila Gonzalez Lopez (14), Jineiry Martinez (13), Prisilla Brens (12) – Dominikana. Polki lepiej od rywalek punktowały w ataku (66–58), blokiem (13–12) oraz zagrywką (9–4; po 3 asy Nowickiej i Gonzalez Lopez); popełniły jednak więcej błędów własnych (29–24).

W czwartek Polki zmierzą się z gospodyniami – reprezentacją Korei Południowej, która zajmuje ostatnie miejsce w tabeli Ligi Narodów.

Polska – Dominikana 3:2 (25:18, 25:20, 23:25, 22:25, 17:15)

Polska: Julia Nowicka, Magdalena Stysiak, Martyna Grajber, Agnieszka Kąkolewska, Zuzanna Efimienko-Młotkowska, Malwina Smarzek – Maria Stenzel (libero) oraz Klaudia Alagierska, Natalia Mędrzyk, Olivia Różański, Kamila Witkowska. Trener: Jacek Nawrocki.
Dominikana: Bethania De La Cruz, Lisvel Mejia, Prisilla Brens, Gaila Gonzalez Lopez, Candida Arias Perez, Niverka Frica – Larysmer Martinez Caro (libero) oraz Yonkaira Pena, Yokaty Perez Flores, Yaneirys Rodriguez Duran (libero), Jineiry Martinez. Trener: Marcos Kwiek.

Sędziowie: Heung Fai Lee (Hongkong) – Maamer El Keboub (Algieria).

Terminarz i plan transmisji turnieju Ligi Narodów siatkarek w Boryeong (18–20 czerwca):

2019-06-18: Polska – Japonia 3:1 (25:23, 25:23, 19:25, 25:22)
2019-06-18: Korea Południowa – Dominikana  1:3 (19:25, 25:20, 24:26, 28:30)

2019-06-19: Polska – Dominikana 3:2 (25:18, 25:20, 23:25, 22:25, 17:15)
2019-06-19: Korea Południowa – Japonia (środa, godzina 9.45; transmisja – Polsat Sport)

2019-06-20: Japonia – Dominikana (czwartek, godzina 6.15; transmisja – Polsat Sport)
2019-06-20: Korea Południowa – Polska (czwartek, godzina 9.45; transmisja – Polsat Sport).