Copa America: Wymęczone zwycięstwo Kolumbii nad Katarem

W nocy z środy na czwartek polskiego czasu na Estádio do Morumbi w Sao Paulo Kolumbijczycy rzutem na taśmę pokonali Katarczyków 1:0 w drugiej serii gier turnieju Copa America 2019. Gola na wagę trzech punktów i awansu do fazy pucharowej strzelił w 86. minucie Duvan Zapata.

Piłkarze obu drużyn nie zasugerowali się niestety faktem, że przyszło im rozegrać historyczny, pierwszy mecz między obiema reprezentacjami. Pierwsza połowa nie urzekła tempem gry i z pewnością nie zapisze się złotymi zgłoskami w historii piłki nożnej.

Sygnał do ataku dał w 13. minucie James Rodriguez, który wyskoczył do precyzyjnego dośrodkowania jednego z kolegów i strącił piłkę w kierunku lewego słupka bramki strzeżonej przez Saada Al-Sheebę, jednak zrobił to niecelnie i futbolówka nie zmierzała nawet w światło bramki.

Drugą i jedyną już wartą odnotowania akcją pierwszej odsłony była próba Stefana Mediny z 40. minuty. Piłkę wyłożył mu wówczas w polu karnym jeden z bohaterów meczu z Polską podczas mistrzostw świata 2018 - Yerry Mina - jednak zawodnik CF Monterrey trafił jedynie w boczną siatkę.

Druga połowa rozpoczęła się od "małego trzęsienia ziemi", gdy w 49. minucie piłkę ręką we własnym polu karnym zagrał Abdulaziz Hatem i pan Alexis Herrera podyktował rzut karny, co wzbudziło protesty Katarczyków. Po skorzystaniu z systemu VAR wenezuelski arbiter cofnął jednak decyzję i Kolumbijczycy musieli obejść się smakiem.

Kolumbia cały czas naciskała, jednak brakowało jej jakości przy wykańczaniu akcji. W 61. bliski szczęścia był Roger Martinez, jednak po dojściu do sytuacji sam na sam trafił prosto w katarskiego bramkarza.

Szalę zwycięstwa na stronę drużyny z Ameryki Południowej przechylił ostatecznie w 86. minucie napastnik Atalanty Bergamo Duvan Zapata, który wyskoczył do centry Jamesa Rodrigueza i precyzyjnym uderzeniem głową posłał piłkę w kierunku dalszego słupka, nie dając przy tym szans Al-Sheebie.

Dzięki zwycięstwu nad Katarem Kolumbia pozostała liderem grupy B po drugiej serii gier i ma już zagwarantowany udział w fazie pucharowej.

Kolumbia - Katar 1:0 (0:0)
Bramka: Zapata 86'.

Kolumbia: David Ospina - Stefan Medina (46' Santiago Arias), Yerry Mina, Davinson Sanchez, William Tesillo - Juan Cuadrado (65' Radamel Falcao), Wilmar Barrios, Mateus Uribe - Roger Martinez (75' Luis Diaz), Duvan Zapata, James Rodriguez.

Katar: Saad Al-Sheeb - Bassam Al-Rawi, Boualem Khoukhi, Tarek Salman - Ró-Ró, Hasan Al-Haydos (84' Ahmad Moein), Assim Madibo, Abdulaziz Hatem (66' Karim Boudiaf), Abdelkarim Hassan - Akram Afif - Almoez Ali.

Żółte kartki: Uribe, Madibo, Hassan, Ró-Ró, Afif.

Sędzia: Alexis Herrera (Wenezuela).