Igrzyska Europejskie 2019: Przypominamy polskie medale z historycznych igrzysk

Inne

Polscy sportowcy zdobyli na historycznych - pierwszych Igrzyskach Europejskich w Baku w 2015 roku aż 20 medali (2 złote, 8 srebrnych oraz 10 brązowych). Powtórzenie tak dużego dorobku będzie w 2019 roku w Mińsku ogromnym sukcesem, a marzeniem polskich kibiców jest z pewnością większa liczba złotych krążków. Tutaj przypominamy wszystkie "polskie" medale z Baku.

Ceremonia otwarcia Igrzysk Europejskich w Baku odbyła się w piątek 12 czerwca 2015 roku, a już dzień później mogliśmy cieszyć się z pierwszego medalu. Wywalczyła go Maja Włoszczowska, która pokazała się ze świetnej strony mimo przeciwieństw losu, ogromnego upału, silnego wiatru i dobrej formy rywalek. - Cieszę się, że przełamałam złą passę i mam ten pierwszy medal Igrzysk Europejskich dla Polski – mówiła na gorąco Polka.

 

To był pierwszy krążek, natomiast na pierwsze złoto musieliśmy czekać do wtorku 16 czerwca. Wywalczyła go kajakarka Marta Walczykiewicz. - Przyjechałam z takim nastawieniem, żeby zdobyć tutaj złoto. Trochę miałam wątpliwości, ale przed startem powiedziałam sobie: "Boże, przecież wygrałaś z tymi dziewczynami już nie raz i nie dwa, więc dlaczego nie miałabyś tego teraz zarobić?" No i zrobiłam – mówiła Walczykiewicz.

 

Mnóstwo emocji przyniosła także Angelika Wątor – druga ze złotych medalistek w Baku. Ona sięgnęła po złoto w turnieju indywidualnym szablistek. Na sam koniec igrzysk bardzo miłą niespodziankę sprawiły zaś polskie siatkarki, które z Azerbejdżanu wyjechały ze srebrem.

 

Impreza była długa, więc biało-czerwoni radzili sobie raz lepiej, raz gorzej. Ostatecznie Igrzyska Europejskie zakończyliśmy z 20. medalami. Zdobyliśmy dwa złote, osiem srebrnych i dziesięć brązowych krążków. Dało to 19. miejsce w klasyfikacji medalowej. Równych sobie nie mieli Rosjanie, którzy w Baku zdobyli aż 79 złotych medali, a 164 łącznie.

 

Wszystkie medale Polaków w Baku:

 

Złoto Marta Walczykiewicz (kajakarstwo, K-1, 200 m)
Złoto Angelika Wątor (szabla)

 

Srebro Katarzyna Krawczyk (zapasy)
Srebro Roksana Zasina (zapasy)
Srebro Karol Robak (taekwondo)
Srebro Magomedmurad Gadzhiev (zapasy)
Srebro Katarzyna Niewiadoma (kolarstwo)
Srebro Paweł Sendyk (pływanie)
Sandra Drabik (boks)
Srebro Drużyna siatkarek

 

Brąz Maja Włoszczowska (kolarstwo górskie)
Brąz Ewelina Wojnarowska, Beata Mikołajczyk, Karolina Naja, Edyta Dzieniszewska-Kierkla (kajakarstwo, K-4, 500 m)
Brąz Iwona Matkowska (zapasy)
Brąz Ewelina Wojnarowska (kajakarstwo, K-1, 500 m)
Brąz Radosław Marcinkiewicz (zapasy)
Brąz Lidia Fidura (boks)
Brąz Aneta Rygielska (boks)
Brąz Mateusz Polski (boks)
Brąz Karol Zbutowicz (pływanie)
Brąz Jakub Skierka, Jacek Arentewicz, Michał Chudy, Paweł Sendyk (pływanie, sztafeta)

psl, Polsat Sport
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie