Liga Mistrzów FIBA jest okazją do współzawodnictwa dla drużyn z niemal 30 krajów Europy, a każda jej edycja rozpoczyna się od kwalifikacji rozgrywanych we wrześniu i kończy turniejem finałowym Final Four toczonym na początku maja. 
 
Legia Warszawa przystąpi do pierwszej rundy kwalifikacji do fazy grupowej Ligi Mistrzów FIBA, której mecze wstępnie zaplanowano na 17 września (mecz) i 20 września (rewanż). Lepsza w dwumeczu drużyna awansuje do drugiej rundy kwalifikacji, której terminy spotkań to 26  września (mecz) i 29 września (rewanż). Zwycięzcy (osiem zespołów) wyłonieni z tego etapu gry wywalczą przepustkę do fazy grupowej Ligi Mistrzów FIBA.
 
Koszykarze Legii Warszawa wracają do rywalizacji w europejskich pucharach po 48 latach. Ostatnią okazją do zmagań na arenie międzynarodowej legioniści mieli w sezonie 1970/71, kiedy to w ćwierćfinale Pucharu Zdobywców Pucharów ulegli w dwumeczu obrońcom tytułu Fidesowi Neapol. Obchodząca w tym roku 90-lecie istnienia Legia Warszawa w swojej bogatej historii czterokrotnie docierała do ćwierćfinału Pucharu Europy (dziś Euroliga) mierząc się m.in. z tak wielkimi markami jak CSKA Moskwa czy Real Madryt. 
 
 
Pokonane zespoły z pierwszej i drugiej rundy kwalifikacji Ligi Mistrzów FIBA otrzymują prawo do gry w fazie grupowej FIBA Europe Cup.