Copa America: Chile pokonało Ekwador i zameldowało się w ćwierćfinale

Chile pokonało Ekwador 2:1 w meczu drugiej kolejki grupy C Copa America 2019. Bramki dla "La Roja" zdobyli Jose Fuenzalida oraz Alexis Sanchez. Chilijczycy dzięki zwycięstwu zapewnili sobie grę w ćwierćfinale turnieju.

Chilijczycy zaczęli turniej świetnie, od wygranej 4:0 z Japonią. Ekwadorczycy stracili cztery bramki i nie zdobyli żadnej w spotkaniu z Urugwajem. Faworytami spotkania rozgrywanego w Salvadorze byli obrońcy tytułu, ale mecze z "Trójkolorowymi" nigdy nie były dla Chile łatwe.

Przypomnijmy jeszcze, że Chilijczycy dwa razy w historii wygrywali Copa America. Miało to miejsce w 2015 i 2016 roku. W obu przypadkach w finale pokonywali Argentynę po rzutach karnych. Największym osiągnięciem Ekwadoru w tym turnieju były dwa czwarte miejsca (w 1959 oraz 1993 roku).

Obrońcy tytułu od razu narzucili swoje tempo. Długo utrzymywali się przy piłce i szukali sposobu na sforsowanie defensywy rywali. Sztuka ta udała im się już w 8. minucie. Ładnym strzałem z woleja popisał się Jose Fuenzalida i mieliśmy 1:0.

Po pierwszym golu Chilijczycy lekko się cofnęli, co dało więcej pola do popisu Ekwadorczykom. W 25. minucie Gabriel Arias faulował w polu karnym Jhegsona Mendeza i sędzia wskazał na "wapno". Okazję wykorzystał Enner Valencia i Ekwador wrócił do gry.

W końcówce doszło do kontrowersyjnej sytuacji. Wychodzący za swoje pole karne Arias zatrzymał wychodzącego na czystą pozycję Romario Ibarrę Minę. Sędzia najpierw nakazał rozpoczęcie gry od bramki, ale po weryfikacji VAR zmienił decyzję. Cała sytuacja TUTAJ.

Po przerwie znowu na prowadzenie wyszli Chilijczycy. Świetne dośrodkowanie Aranguiza wykorzystał Alexis Sanchez. Chwilę później mogło być 3:1, ale strzał Ericka Pulgara po rzucie rożnym obronił golkiper "Trójkolorowych". Ekwador próbował zagrozić atakiem pozycyjnym, ale wobec żelaznej obrony rywali byli momentami bezradni.

Do końca spotkania wielu sytuacji nie oglądaliśmy. Gra wyraźnie się zaostrzyła, co skutkowało kilkoma żółtymi kartkami i jedną czerwoną. Z boiska za brzydki atak łokciem wyleciał Gabriel Achilier. Chile spokojnie dowiozło wygraną do końca i wskoczyło na pierwsze miejsce w grupie C. Ekwador powalczy w ostatniej kolejce o trzecią lokatę z Japonią.

Ekwador - Chile 1:2 (1:1)

Bramki: E. Valencia 26-karny - Fuenzalida 8, Sanchez 51

Ekwador: Dominguez - Velasco, Arboleda, Achilier, Ramirez - Mendez (A. Valencia 60'), Orejuela, Gruezo - Mena Delgado (Preciado 82'), E. Valencia, Ibarra Mina (Garces 69')

Chile: Arias - Isla, Medel, Maripan, Beausejour - Aranguiz, Pulgar, Vidal (Jara 90+1') - Fuenzalida (Diaz 70'), Vargas (Hernandez 86'), Sanchez

Żółte kartki: Mendez, Mena Delgado, Arboleda, Gruezo, Velasco - Arias, Beausejour, Isla, Vidal

Czerwona kartka: Achilier