Igrzyska Europejskie 2019: Medal nie dla Polki! Perenc przegrała z Brytyjką

Sporty walki

Agata Perenc przegrała z Chelsie Giles w walce o brązowy medal Igrzysk Europejskich w judo w kategorii 52 kg. Polka zaczęła nieźle, ale dała się zaskoczyć.

W decydującej walce Perenc (Polonia Rybnik) przegrała z Brytyjką Chelsie Giles, która z kolei rundę wcześniej - w dogrywce repesażu - pokonała Pieńkowską (AZS Uniwersytet Warszawski).

 

W sobotę Perenc wygrała z Hiszpanką Estrellą Sheriff Lopez, Węgierką Katinką Szabo i w ćwierćfinale z Azerką Gultaj Mammadalijewą. W półfinale nie sprostała brązowej medalistce igrzysk w Rio de Janeiro oraz multimedalistce MŚ i ME Rosjance Natalii Kuziutinie, z którą wcześniej przegrała też m.in. w pierwszej edycji Igrzysk Europejskich w 2015 roku, ale na wcześniejszym etapie zmagań.

 

W pojedynku o brąz lepsza okazała się Giles, która znalazła sposób na obie Polki i stanęła na najniższym stopniu podium. Pieńkowska pokonała Rumunkę w barwach Azerbejdżanu Alexandrę-Larisę Florian i Hiszpankę Anę Box Perez, zaś w ćwierćfinale trafiła na złotą medalistkę olimpijską z Rio, dwukrotną mistrzynię świata i trzykrotną mistrzynię Europy Majlindę Kelmendi. Zwyciężyła reprezentantka Kosowa, która później sięgnęła po tytuł.

 

W pierwszym dniu turnieju judo na siódmej pozycji uplasowała się także Borowska (Kejza Team Rybnik) w wadze 57 kg. Rywalizowała z dwiema weterankami, wielokrotnymi medalistkami MŚ i ME - wygrała z 39-letnią Austriaczką Sabriną Filzmoser i przegrała z 33-letnią Portugalką Telmą Monteiro. Oba pojedynki rozstrzygnęły się w dogrywkach.

 

W repesażu zajmująca 15. miejsce na świecie Borowska przegrała z 79. Niemką Pauline Starke, z którą poradziła sobie w ubiegłym roku w Grand Prix w meksykańskim Cancun.

 

W eliminacjach kategorii 57 kg odpadła młodzieżowa mistrzyni kontynentu Julia Kowalczyk (KS Polonia Rybnik). Nie powiodło się też startującemu w wadze 66 kg Patrykowi Wawrzyczkowi (PTS Janosik Bielsko-Biała).

 

Wydarzeniem dnia był kolejny złoty medal 18-letniej ukraińskiej judoczki Darii Biłodid. W 2017 roku nie miała sobie równych w ME w Warszawie, a w kolejnym sezonie wygrała w mistrzostwach globu w Baku, jako najmłodsza judoczka w historii.

Wyniki 1. dnia:
 
 kobiety:
 
 48 kg
 1. Daria Biłodid (Ukraina) 
 2. Irina Dołgowa (Rosja) 
 3. Julia Figueroa (Hiszpania) i Marusa Stangar (Słowenia) 
 
 52 kg
 1. Majlinda Kelmendi (Kosowo)
 2. Natalia Kuziutina (Rosja)
 3. Chelsie Giles (W.Brytania) i Amandine Buchard (Francja)
 5. Agata Perenc (Polska) i Odette Giuffrida (Włochy)
 7. Karolina Pieńkowska (Polska)
 
 57 kg
 1. Daria Meżecka (Rosja)
 2. Nora Gjakova (Kosowa)
 3. Pauline Starke (Niemcy) i Telma Monteiro (Portugalia)
 ...
 7. Anna Borowska (Polska)
 Julia Kowalczyk (Polska) odpadła w eliminacjach
 
 mężczyźni:
 
 60 kg
 1. Luchumi Czchwimiani (Gruzja)
 2. Francisco Garrigos (Hiszpania) 
 3. Amiran Papinaszwili (Gruzja) i Jorre Verstraeten (Belgia)
 
 66 kg
 1. Georgij Zantaraja (Ukraina)
 2. Matteo Medves (Włochy) 
 3. Bagrati Niniaszwili i Wazha Margwelaszwili (obaj Gruzja)
 ...
 Patryk Wawrzyczek (Polska) odpadł w eliminacjachWalka w załączonym materiale wideo.

jb, Polsat Sport, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze