Liga Narodów: Kolejny pięciosetowy bój Polaków! Serbia pokonana

W sobotnim meczu Ligi Narodów siatkarzy reprezentacja Polski po wielkich emocjach pokonała w Mediolanie reprezentację Serbii 3:2 i dzięki temu nadal jest w grze o awans do Final Six tych rozgrywek. Dla podopiecznych Vitala Heynena był to drugi pięciosetowy bój z rzędu po piątkowym triumfie z Argentyną.

Polacy rozpoczęli przedostatni turniej w tegorocznej edycji Ligi Narodów od zwycięstwa po tie-breaku z Argentyną. Tego samego dnia Serbowie ulegli 0:3 gospodarzom z Italii. Zarówno Biało-Czerwoni oraz ekipa z Bałkanów mierzyła się ze sobą dwukrotnie na ziemi włoskiej podczas ubiegłorocznego mundialu. Za każdym razem lepsi byli podopieczni Vitala Heynena, którzy jednak w Lidze Narodów przegrali w 2018 roku z Serbami 0:3.

Pierwszy set dostarczył sporej dramaturgii, zwłaszcza w samej końcówce, w której kibice byli świadkami gry na przewagi. Najpierw to Polacy odskoczyli w tej partii na kilka oczek, aby to samo następnie uczynili Serbowie. Koniec końców doszło do zaciętej wymiany. Obie strony miały po kilka piłek setowych. Przy stanie 27:26 podopieczni Nikoli Grbicia mieli już setbola w górze, ale nasi siatkarze postawili szczelny blok. W myśl powiedzenia "niewykorzystane akcje lubią się mścić", Serbowie najpierw zaatakowali w aut, aby w następnej akcji udało się ich zablokować.

Triumf 32:30 w pierwszej partii wcale nie podciął skrzydeł Serbom, którzy na pierwszej przerwie technicznej w kolejnej odsłonie prowadzili 8:6. Ich przewaga wzrosła o jedno oczko, po tym jak zablokowany został Bartosz Kwolek. Do przyjmującego naszej kadry nie można mieć jednak absolutnie żadnych uwag, ponieważ był motorem napędowym Biało-Czerwonych, imponując zarówno w ataku, ale także w polu serwisowym. W drugiej partii inicjatywa była jednak po stronie Serbii, która utrzymała przewagę do samego końca.

Trzecia odsłona rozpoczęła się od mocnego uderzenia. Przy stanie 8:5 dla Biało-Czerwonych doszło do jednej z najbardziej emocjonujących i spektakularnych akcji w tegorocznej edycji Ligi Narodów. Wystarczy powiedzieć, że wymiana trwała 53 sekundy, w trakcie których Serbowie popisywali się rozpaczliwymi interwencjami w obronie. Polakom udało się postawić blok i powiększyć prowadzenie, które jednak nie trwało długo. Po punktowej zagrywce Serbów na tablicy świetlnej widniał wynik 12:12. I wówczas przypomniał o sobie Kwolek, którego świetna postawa na zagrywce sprawiła, że szybko zrobiło się 19:13 dla mistrzów świata. To był decydujący moment w tym secie. Ostatni cios należał do Łukasza Kaczmarka, który skutecznie zaatakował z lewego skrzydła.

Niestety, ale Polakom znowu nie udało się pójść za ciosem, ponieważ ekipa Grbicia potrafiła wrócić do dobrej gry. Po asie serwisowym Kwolka, a następnie mocnej zagrywce Kaczmarka nasi siatkarze prowadzili jeszcze odpowiednio 8:7, 11:10, lecz na drugiej przerwie technicznej rezultat brzmiał 16:13 dla Serbii. Łatwego zadania nie miał będący na parkiecie Bartosz Bednorz, który nie skończył kilku ataków. W samej końcówce kompletnie posypała się gra Biało-Czerwonych i o losach triumfu musiał zadecydować tie-break.

W nim Polacy odskoczyli na kilka oczek po kontrze Kwolka. Do tego należy dodać skuteczny blok oraz wygraną piłkę na siatce przez Karola Kłosa. Na zmianie stron Polska prowadziła 8:5, aby chwilę później dorzucić jeszcze trzy oczka. To podcięło skrzydła naszym rywalom, którzy musieli pogodzić się z porażką 2:3

Dla Polaków to siódme zwycięstwo w tegorocznej edycji Ligi Narodów. W niedzielę podopieczni Vitala Heynena zmierzą się z Włochami.

Polska - Serbia 3:2 (32:30,21:25,25:21,19:25,15:11)

Polska: Artur Szalpuk, Grzegorz Łomacz, Karol Kłos, Bartosz Kwolek, Bartłomiej Bołądź, Norbert Huber, Damian Wojtaszek (libero) oraz Jakub Kochanowski, Maciej Muzaj, Marcin Komenda, Łukasz Kaczmarek, Bartosz Bednorz, Aleksander Śliwka

Serbia: Miran Kujundzic, Aleksandar Okolic, Petar Krsmanovic, Lazar Cirovic, Nikola Jovovic, Drażen Luburic, Nikola Pekovic (libero) oraz Milan Katic, Vuk Todorovic, Bożidar Vucicevic, Srecko Lisinac, Stevan Simiv

WYNIKI I TABELA LIGI NARODÓW SIATKARZY

Skrót meczu w załączonym materiale wideo.

Polska - Serbia 15:11

Aut! Wygrywamy ten mecz po wielkich emocjach. Podobnie jak w piątek, znowu po tie-breaku! W niedzielę na zakończenie zmagań w Mediolanie zmierzymy się z gospodarzami - Włochami. Dziękujemy za śledzenie dzisiejszej relacji.

Polska - Serbia 14:11

As serwisowy naszych rywali.

Polska - Serbia 14:10

Przerwa dla Heynena.

Jeszcze gramy dalej.

Polska - Serbia 14:9

Kapitalnie z lewego skrzydła Kwolek. Mamy piłkę meczową!

Polska - Serbia 13:8

Kochanowski zaatakował ze środka. Coraz bliżej końcowego triumfu.

Polska - Serbia 12:8

Podwójna zmiana w naszych szeregach. Komenda i Śliwka na parkiecie.

Polska - Serbia 12:7

Kaczmarek na dwa razy. Za drugim razem wykorzystał blok i zdobył punkt.

Polska - Serbia 11:7

Decyzja sędziów podtrzymana.

Błąd Kochanowskiego, który zaatakował w taśmę. Heynen poprosił jednak o challenge.

Polska - Serbia 11:5

As serwisowy Kłosa! Po jego zagrywce piłka szczęśliwie przedarła się na stronę Serbów. O czas prosi Grbić.

Polska - Serbia 10:5

Skuteczny blok Polaków!

Polska - Serbia 9:5

Szczęśliwy, ale bardzo dobry atak Szalpuka.

Polska - Serbia 8:5

Kwolek w siatkę.

Polska - Serbia 8:4

Kłos wygrywa piłkę na siatce. Na zmianie stron prowadzimy czterema punktami.

Polska - Serbia 7:3

Tym razem blok! Jesteśmy na fali. O czas prosi Grbić.

Polska - Serbia 6:3

I znowu Kwolek, który kolejny raz obił blok!

Polska - Serbia 4:2

Mocna zagrywka Kochanowskiego. Przechodząca piłka, po której udało się rozegrać kontrę. Kwolek zaatakował po bloku w aut.

Polska - Serbia 3:2

Kochanowski ze środka - skutecznie.

Polska - Serbia 2:1

I znowu Kaczmarek!

Polska - Serbia 1:0

Zaczynamy od skutecznego ataku Kaczmarka.

Zaczynamy tie-breaka

Jednostronne widowisko w czwartej partii. Przed nami decydująca odsłona. Dla Polaków do drugi pięciosetowy bój po piątkowej batalii z Argentyną.

Polska - Serbia 19:25

Atak po bloku Serbów, którzy doprowadzają do tie-breaka.

Polska - Serbia 19:24

Kochanowski ze środka.

Polska - Serbia 18:24

Punktowa zagrywa Lisinaca. Setbole dla Serbów.

Polska - Serbia 18:22

Wychodzimy z tego złego ustawienia. Ale czy uda się odrobić straty?

Polska - Serbia 17:22

Seria błędów. Kaczmarek w aut.

Polska - Serbia 17:21

Ciężki los Bednorza, który znowu został zablokowany.

Polska - Serbia 17:20

Serwis psuje także Kłos.

Polska - Serbia 16:19

Kolejna długa wymiana w tym meczu, ale tym razem z korzyścią dla Serbów, którzy zablokowali Bednorza.

Polska - Serbia 16:18

Kwolek zagrywa w siatkę.

Polska - Serbia 15:16

Efektowny blok Polaków.

Przypominamy tę fenomenalną akcję z trzeciego seta. Naprawdę warto.

Akcja sezonu w meczu Polski z Serbią?! 53 sekundy morderczej wymiany (WIDEO)

W trzecim secie meczu Polska - Serbia w ramach Ligi Narodów doszło do niezwykle długiej i zaciętej wymiany. Cała sytuacja trwała aż 53 sekundy i obfitowała w wiele niesamowitych obron oraz zwrotów akcji. Polacy po dwóch setach remisowali z Serbią 1:1. Pierwszą partię Biało-Czerwoni wygrali na przewagi 32:30, w drugiej zaś ulegli do 21.

Polska - Serbia 13:16

Trzypunktowa przewaga Serbii na drugiej przerwie technicznej.

Polska - Serbia 12:15

Kwolek zablokowany.

Polska - Serbia 12:14

O czas prosi Heynen, ponieważ do lepszej gry wrócili Serbowie.

Polska - Serbia 11:11

Przekroczona linia przy zagrywce Kaczmarka.

Polska - Serbia 11:10

Mocna zagrywka Kaczmarka. Pogubili się Serbowie z wyprowadzeniem akcji.

Polska - Serbia 9:9

Serbowie wygrywają walkę na siatce.

Polska - Serbia 8:7

As serwisowy Kwolka! Prowadzimy na pierwszej przerwie technicznej.

Polska - Serbia 7:7

Kwolek świetnie na zagrywce i mamy remis.

Polska - Serbia 6:7

Ciekawa wymiana i potrójny blok Biało-Czerwonych! Mamy zmianę. Za Szalpuka melduje się Bartosz Bednorz.

Polska - Serbia 5:7

Wyrzucony za antenkę Kaczmarek poradził sobie i zaskoczył atakiem Serbów.

Polska - Serbia 3:5

Autowa zagrywka Serbów.

Polska - Serbia 2:5

Kaczmarek zaatakował w aut i rośnie prowadzenie Serbów. O przerwę prosi Heynen.

Polska - Serbia 2:3

Świetnie Kochanowski ze środka.

Polska - Serbia 1:3

Kaczmarek zablokowany przy potrójnym bloku.

Zaczynamy czwartego seta.

Trzecia partia zostanie z pewnością zapamiętana chociażby ze względu na kapitalną wymianę przy stanie 8:5. To może być akcja sezonu.

Polska - Serbia 25:21

Kaczmarek z lewego skrzydła kończy tego seta! Znowu prowadzimy w tym meczu.

Polska - Serbia 24:21

Łomacz także myli się w polu serwisowym.

Polska - Serbia 24:20

Zagrywka w siatkę i mamy setbola.

Polska - Serbia 23:20

Cirović wykorzystuje kontrę i o czas prosi trener Heynen.

Polska - Serbia 23:18

Atak Kochanowskiego przybliża nas do wygrania tego seta.

Polska - Serbia 22:17

Polska - Serbia 21:15

Zepsuty atak Vucevicia. O kolejny czas prosi Grbić.

Polska - Serbia 20:14

Kaczmarek obok bloku, ale w boisko.

Polska - Serbia 19:13

Podwójny blok Biało-Czerwonych i nasze prowadzenie coraz wyższe.

Polska - Serbia 18:13

Ależ seria na zagrywce Kwolka!

Polska - Serbia 17:13

Mylą się Serbowie! Luburić zaatakował po prostej w aut. O czas prosi Grbić.

Polska - Serbia 16:13

As serwisowy Kwolka! Prowadzimy na drugiej przerwie technicznej.

Polska - Serbia 15:13

Błąd dotknięcia siatki Serbów.

Polska - Serbia 14:12

Świetny pojedynczy blok Kłosa!

Polska - Serbia 12:12

Punktowa zagrywka Serbów i mamy remis. Koniec podwójnej zmiany. Na parkiet wracają Kaczmarek i Łomacz.

Polska - Serbia 12:11

Zażarta walka punkt za punkt.

Znowu na parkiecie zameldowali się Muzaj z Komendą.

Polska - Serbia 11:9

Skuteczny atak Kaczmarka.

Polska - Serbia 10:8

Nie udało się utrzymać piłki w grze, mimo ofiarnych prób w obronie.

W tej akcji było dosłownie wszystko! A najważniejszy był w tym wszystkim polski blok.

CÓŻ TO BYŁA ZA AKCJA!!! NIEWYKLUCZONE, ŻE BĘDZIE ASPIROWAĆ DO MIANA AKCJI SEZONU W TEGOROCZNEJ LIDZE NARODÓW! TRWAŁA NIECAŁĄ MINUTĘ!

Tym razem punktowy serwis Kwolka i pewnie prowadzimy na pierwszej przerwie technicznej.

Polska - Serbia 5:3

Kwolek jest dzisiaj bardzo pewnym punktem naszego zespołu.

Polska - Serbia 4:3

I to właśnie Kaczmarek kończy pewnie atak z prawego skrzydła.

Polska - Serbia 3:3

Na parkiecie pojawił się w tym secie Kaczmarek.

Kolejna w tym meczu kiwka Kwolka, co istotne - skuteczna.

Kochanowski skutecznie ze środka.

Zaczynamy trzeciego seta.

Drugi set nie był już tak emocjonujący jak pierwszy. Serbowie w drugiej fazie tej odsłony wypracowali sobie kilka punktów zaliczki, której nie wydarli do samego końca. W naszym zespole mnożyły się indywidualne błędy. Obyśmy wrócili do dobrej gry w trzeciej partii.

Polska - Serbia 21:25

Koniec seta. Kwolek zaserwował w aut i w całym meczu mamy remis 1:1.

Polska - Serbia 21:24

Bronimy się. Kwolek zaatakował po bloku.

Polska - Serbia 20:24

Muzaj zaserwował w siatkę i setbol dla Serbii.

Polska - Serbia 20:23

Kwolek obił serbski blok.

Polska - Serbia 19:22

Polska - Serbia 18:21

Na parkiecie zameldowali się Muzaj i Komenda.

Podwójny błąd Bołądzia, który zaatakował w aut i dodatkowo przekroczył linię trzeciego metra.

Zmiana w naszym zespole. Kochanowski za Hubera.

Wracamy do punktu wyjścia po nieskończonym ataku Hubera. O czas prosi Heynen.

Polska - Serbia 16:17

Świetny atak Szalpuka po bloku i odrabiamy straty.

Polska - Serbia 15:17

Bołądź wypycha piłkę po rękach Serba.

Kwolek zatrzymany. Przegrywamy na drugiej przerwie technicznej.

Polska - Serbia 12:13

Kwolek przedarł się przez podwójny blok.

Polska - Serbia 6:8

Na pierwszej przerwie technicznej to jednak Serbowie prowadzą dwoma oczkami.

Kwolek tym razem skutecznie. Polak sprytnie kiwnął za blok i tym samym wykorzystał kontrę Biało-Czerwonych.

Polska - Serbia 4:7

Błędy po naszej stronie. Kwolek zaatakował w aut.

Polska - Serbia 2:4

Szalpuk zablokowany.

Polska - Serbia 1:2

Punktowa zagrywka Cirovicia.

Efektownie zaczynamy drugiego seta od bloku Szalpuka.

Zaczynamy drugiego seta.

Olbrzymie emocje w pierwszym secie. Najpierw to naszym zawodnikom udało się odskoczyć na kilka punktów. Następnie Serbowie przejęli inicjatywę, lecz o wszystkim i tak zadecydowała gra na przewagi. W niej jedni i drudzy mieli kilka setboli, ale koniec końców to Biało-Czerwoni obejmują prowadzenie w meczu!

Polska - Serbia 32:30

Blok! Zaczęło się od mocnego serwisu Kwolka. Serbowie musieli atakować z trudnych piłek i nadziali się na mur Biało-Czerwonych!

Polska - Serbia 31:30

Bloku nie było, więc prowadzimy i mamy setbola!

Aut! Chociaż Serbowie twierdzą, że to był atak po bloku. Sprawdzamy.

Polska - Serbia 30:30

Kwolek i blok-aut.

Polska - Serbia 29:29

Serbowie popełnili błąd i punkt dla Polaków. Na parkiecie zameldował się Kochanowski.

Polska - Serbia 28:29

Weryfikacja challenge, czy nie doszło do dotknięcia antenki przez któregoś z Serbów.

Przesunięta krótka i punkt dla Serbów.

Polska - Serbia 28:28

Ależ emocje. Kwolek przedziera się przez blok.

Polska - Serbia 27:28

Bołądź zablokowany z sytuacyjnej piłki.

Polska - Serbia 27:27

Blok Polaków! Wychodzimy z opresji, ponieważ nie skończyliśmy ataku!

Polska - Serbia 26:27

Atak blok-aut. Zabrakło asekuracji.

Polska - Serbia 26:26

Kłopoty Polaków, ale na szczęście jeden z Serbów odbił piłkę podwójnie.

Polska - Serbia 25:26

Decyzja podtrzymana.

Szalpuk zaatakował w aut, ale mamy jeszcze challenge...

Polska - Serbia 25:25

Autowa zagrywka Kłosa.

Polska - Serbia 25:24

Skutecznie Bołądź z prawego skrzydła. Drugi setbol dla Polaków.

Polska - Serbia 24:24

Mocny, wyrzucający serwis Kwolka, ale przy potrójnym bloku przedarł się jeden z Serbów.

Polska - Serbia 24:23

Szalpuk z szóstej strefy i mamy setbola.

Polska - Serbia 23:22

Karol Kłos i Bartosz Kwolek! Obaj zaprezentowali szczelny blok i dzięki temu odzyskujemy prowadzenie. Drugi czas dla Grbicia.

Polska - Serbia 22:22

Autowy serwis Luburicia. W naszym zespole wracają na parkiet Łomacz i Bołądź.

Polska - Serbia 21:21

Karol Kłos z przechodzącej piłki i mamy remis!

Polska - Serbia 20:21

Tym razem o czas prosi Nikola Grbić.

Decyzja podtrzymana, a więc odrabiamy oczko.

Mylą się Serbowie w ataku, ale mamy jeszcze weryfikację challenge.

Nieporozumienie po naszej stronie. Przy próbie ataku z sytuacyjnej piłki zderzyli się ze sobą Huber i Kwolek. O drugi czas prosi Heynen.

Polska - Serbia 18:19

Szalpuk zaatakował bok-aut. Mamy podwójną zmianę. Komenda i Muzaj za Bołądzia i Łomacza.

Polska - Serbia 17:18

Świetny, pojedynczy blok Hubera.

O czas prosi trener Heynen, ponieważ tracimy kolejny punkt.

Straciliśmy skuteczność w ataku, co skrzętnie wykorzystują rywale.

Polska - Serbia 16:15

Bołądź zatrzymany na prawym skrzydle. Utknęliśmy w jednym ustawieniu i przegrywamy na drugiej przerwie technicznej.

A jednak punkt dla naszego zespołu. Po weryfikacji challenge okazało się, że jeden z Serbów dotknął siatki.

Polska - Serbia 15:15

Szalpuk zaatakował w aut i mamy remis.

Polska - Serbia 15:14

Tym razem Serbowie lepsi na kontrze.

Świetne przyjęcie mocnej zagrywki Kwolka, który później skutecznie zaatakował po skosie.

Polska - Serbia 12:9

Serbowie wpadają w siatkę przy bloku.

Polska - Serbia 10:7

Wykorzystujemy kontrę. Najpierw świetnie ustawiony w obronie był Kłos. Następnie kiwką za blok popisał się Szalpuk.

Polska - Serbia 9:7

Autowy serwis. Punkt dla Polski.

Punktowa zagrywka Okolicia.

I znowu blok! Prowadzimy trzema punktami na pierwszej przerwie technicznej.

Polska - Serbia 7:4

Pierwszy raz popisujemy się znakomitym blokiem. Karol Kłos i Bartosz Kwolek skutecznie przełożyli ręce na lewym skrzydle.

Polska - Serbia 5:4

Serbowie szczęśliwie zdobywają punkt, po tym jak piłka przewinęła się na drugą stronę siatki po serwisie.

Polska - Serbia 4:1

I znowu Szalpuk, który popisuje się świetnym serwisem.

Polska - Serbia 3:1

Świetna zagrywka Szalpuka.

Zaczęło się już to spotkanie!

Kujundzić, Okolić, Jovović, Cirović, Luburić, Kramanović, Peković (libero) - tak wygląda zestawienie Serbów.

Artur Szalpuk, Grzegorz Łomacz, Bartosz Kwolek, Bartłomiej Bołądź, Norbert Huber, Karol Kłos, Damian Wojtaszek (libero) - oto wyjściowa szóstka Biało-Czerwonych.

Trwają hymny obu państw.

Minuta ciszy poświęcona Miguelowi Angelowi Falasce.

Obecnie trwa jeszcze rozgrzewka obu ekip.

Polacy wciąż mają realne szanse na awans do Final Six Ligi Narodów, ale do tego potrzebny jest triumf w dzisiejszym meczu.

Wyniki, tabele, terminarze

null

Polacy mierzyli się z Serbami na ziemi włoskiej dwukrotnie w poprzednim roku na pamiętnych dla nas mistrzostwach świata. Za każdym razem byliśmy zdecydowanie lepsi, zwyciężając bez straty seta. W ubiegłorocznej edycji Ligi Narodów, to jednak Serbowie wygrali 3:0...

W drugim meczu turnieju, który odbywa się w Mediolanie, reprezentacja Włoch o godz. 20:00 zmierzy się z Argentyną.

Niestety, w sobotę dotarła do nas smutna wiadomość o śmierci Miguela Angela Falaski, byłego siatkarza oraz trenera PGE Skry Bełchatów.

Eksperci wspominają Falaskę

▶️ Obejrzyj wideo na naszej stronie...

Tego samego dnia Włosi pokonali Serbów 3:0.

Liga Narodów siatkarzy: Włosi rozbili Serbię! Świetny mecz rozgrywającego

W meczu drugim piątkowym meczu turnieju Ligi Narodów siatkarzy w Mediolanie Włochy wygrały z Serbią 3:0. Obie drużyny wystąpiły w nie najsilniejszych składach, a wiodącą postacią tego widowiska był rozgrywający reprezentacji Italii Simone Giannelli, który zdobył dziesięć punktów. We wcześniejszym spotkaniu tej imprezy reprezentacja Polski pokonała Argentynę 3:2.

Przypomnijmy, że w piątek Biało-Czerwoni zwyciężyli po emocjonującym boju Argentynę 3:2. Poniżej prezentujemy skrót z tego spotkania.

Liga Narodów: Polska - Argentyna 3:2. Skrót meczu

Witamy w relacji sobotniego meczu Ligi Narodów siatkarzy pomiędzy reprezentacjami Polski oraz Serbii. Początek rywalizacji o godz. 17:00.