ME U-21: Włosi lepsi od Belgów. Gospodarze wciąż w grze o IO

W sobotnim meczu kończącym zmagania w grupie A rozgrywek mistrzostw Europy do lat 21, reprezentacja Włoch pewnie pokonała Belgię 3:1 i tym samym wciąż jest w grze o awans do półfinału tych rozgrywek.

Italia przed tym spotkaniem miała na swoim koncie trzy punkty po zwycięstwie nad Hiszpanią 3:1. W drugiej serii gier gospodarze turnieju nieoczekiwanie przegrali z Polakami 0:1 i stanęli przed ścianą w trzecim starciu z Belgami. Ci z kolei zaczęli zmagania od przegranej 2:3 z Biało-Czerwonymi, aby następnie ulec Hiszpanii 1:2, tracąc szansę na wyjście z grupy.

W bezpośredniej konfrontacji na Mapei Stadium w Reggio Emilia wyraźna przewaga była po stronie Włochów. Mimo to, na tablicy świetlnej długo utrzymywał się bezbramkowy rezultat, co mogło niepokoić miejscowych kibiców.

Radość ekipy z Półwyspu Apenińskiego pojawiła się jeszcze przed przerwą. W 44. minucie prowadzenie Włochom zapewnił Nicolo Barella, którego strzał prawą nogą obronił bramkarz, ale dobitka lewą nogą okazała się skuteczna.

W 53. minucie gospodarze podwyższyli rezultat. Dośrodkowanie z lewego skrzydła na strzał głową zamienił Patrick Cutrone. Od tego momentu Italia nieco spuściła z tonu, co wykorzystali piłkarze z Belgii.

W 79. minucie kapitalnym uderzeniem zza pola karnego popisał się Yari Verschaeren, ale jego zespół nie był w stanie pójść za ciosem. Odpowiedź Włochów nadeszła dziesięć minut później.

Wynik na 3:1 dla Italii ustalił Federico Chiesa, który wpadł w pole karne i huknął pod poprzeczkę. W doliczonym czasie gry drugą żółtą i w konsekwencji czerwoną kartkę ujrzał Isaac Mbenza, więc Belgia musiała kończyć ten mecz oraz cały turniej w osłabieniu.

Przekonujące zwycięstwo Squadra Azzurra pozwoliło im zająć drugie miejsce w grupie kosztem Polaków, co sprawia, że przedłużyli swoje szanse na awans do półfinału Euro U21 jako zespół z najlepszym bilansem z drugich lokat.

Belgia U21 - Włochy U21 1:3 (0:1)
Bramki: Yari Verschaeren 79. - Nicolo Barella 44., Patrick Cutrone 53., Federico Chiesa 89.