Obdarzony świetnymi warunkami fizycznymi (212 cm wzrostu) Gębala ostatnie trzy sezony spędził w ORLEN Wiśle Płock, z którą trzykrotnie zdobył wicemistrzostwo Polski. Z kieleckim klubem podpisał trzyletnią umowę.

 

„Zawsze podkreślam, że jesteśmy polskim zespołem i chcemy mieć w składzie wielu rodzimych zawodników. Cieszę się, że udało nam się ustalić warunki kontraktu z Tomkiem i od nowego sezonu zagra on w Kielcach. Widzimy w tym zawodniku potencjał i myślę, że praca z naszym sztabem szkoleniowym sprawi, że Tomek stanie się jeszcze lepszym zawodnikiem dla naszego klubu i reprezentacji Polski” – powiedział prezes PGE VIVE Bertus Servaas, cytowany przez oficjalną stronę internetową klubu.

 

Rozgrywającego reprezentacji Polski na parkiecie zobaczymy najprawdopodobniej dopiero w 2020 roku. 23-letni zawodnik przechodzi obecnie rehabilitację po zerwaniu więzadła krzyżowego w prawym kolanie. „Będziemy cierpliwie czekać na to, kiedy Tomek będzie mógł w 100 procentach wejść w trening z drużyną. Monitorujemy sytuację związaną z jego rehabilitacją i spokojnie będziemy czekać na zakończenie tego procesu” – zapewnił Servaas.

 

Gębala jest wychowankiem Spójni Gdynia. W latach 2011-2013 grał w SMS Gdańsk, po czym podpisał trzyletni kontrakt z niemieckim SC Magdeburg, ale występował głównie w rezerwach tej drużyny. Przez kolejne trzy lata reprezentował barwy klubu z Płocka. W reprezentacji Polski rozegrał 29 spotkań, w których zdobył 93 bramki. Gra na pozycji lewego rozgrywającego i środku obrony.

 

To siódmy zawodnik zakontraktowany przez PGE VIVE przed nowym sezonem. Wcześniej kielecka drużyna pozyskała bramkarzy Niemca Andreasa Wolffa (THW Kiel) i Mateusza Korneckiego (Górnik Zabrze), środkowego rozgrywającego Chorwata Igora Karacica (Vardar Skopje), lewego rozgrywającego Turka Doruka Pehlivana (Fivers Margaretten Wiedeń), francuskiego obrotowego Romanica Guillo (HBC Nantes), a z wypożyczenia z Celje Pivovarna Lasko wróci Czarnogórzec Branko Vujovic, grający na prawym rozegraniu.