Rajd Polski: Huttunen liderem po pierwszym etapie w Mikołajkach

Moto
Rajd Polski: Huttunen liderem po pierwszym etapie w Mikołajkach
fot. PAP

Fin Jari Huttunen (Hyundai I20 R5) wygrał na torze w Mikołajkach pierwszy odcinek specjalny 76. Rajdu Polski, czwartej rundy samochodowych mistrzostw Europy i objął w imprezie prowadzenie. Fin 2,5 km trasę przejechał w czasie 1.46,0.

- Niektóre miejsca były dzisiaj bardzo śliskie, ale to było pierwsze przetarcie. Rajd startuje jutro i wtedy zacznie się prawdziwe ściganie – powiedział Huttunen.

 

Drugi rezultat na Mikołajki Arena, gorszy od Fina o 0,2 s, zanotował Rosjanin Aleksiej Łukjaniuk (Citroen C3 R5), a trzeci był Mikołaj Marczyk (Skoda Fabia R5) ze stratą 0,7 s.

 

Czwarty wynik, o jedną sekundę gorszy od czasu Huttunena, miał lider klasyfikacji generalnej mistrzostw Europy Łukasz Habaj (Skoda Fabia R5). - Było dobrze, ale nie perfekcyjnie. Pojechałem lepiej niż rano podczas kwalifikacji. Cieszy fakt, że jest sporo kibiców – dodał Habaj.

 

W stawce ERC2 najszybszy był Argentyńczyk Juan Carlos Alonso (Mitsubishi Lancer Evo X). Dariusz Poloński jadący samochodem z napędem tylko na jedną oś (Fiat 124 Abarth) miał szósty wynik – strata 6,1 s, i drugi w klasyfikacji Abarth Cup.

 

W sobotę w programie jest osiem prób sportowych o długości ponad 112 km. W niedzielę, w ostatnim dniu zawodów na kierowców czeka kolejnych sześć OS-ów o długości blisko 88 km.

 

Uroczyste zakończenie rajdu zaplanowano w niedzielę na godz. 15.30. Meta została zlokalizowana w centrum Mikołajek. 76. Rajd Polski będzie nie tylko rundą mistrzostw Europy, ale także mistrzostw Polski i Litwy.

 

W klasyfikacji rajdowych MP na czele jest Mikołaj Marczyk (Skoda Fabia R5), który o siedem punktów wyprzedza Tomasza Kasperczyka (Ford Fiesta R5) i o 11 Marcina Słobodziana (Ford Fiesta R5).

 

W mistrzostwach Polski można się spodziewać pasjonującej rywalizacji, gdyż impreza w Mikołajkach jest jedną z dwóch w sezonie podwójnie punktowanych.

 

Do zdobycia jest bowiem 55 pkt, w tym 50 za wygraną i 5 za najlepszy czas na ostatnim odcinku (Power Stage). O 25 pkt więcej niż zazwyczaj będzie można jeszcze uzyskać tylko na początku października w kończącym sezon Rajdzie Dolnośląskim.

 

W klasyfikacji sezonu ME 2019 przed Rajdem Polski prowadzi Habaj – 71 pkt, przed Brytyjczykiem Chrisem Ingramem (Skoda Fabia R5) – 70 pkt i Łukjaniukiem - 44 pkt. Ingram po piątkowym superoesie w Mikołajkach jest dziewiąty ze stratą 2,5 s do lidera.

 

W kalendarzu tegorocznych mistrzostw Europy jest łącznie osiem rund.

MC, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze