El. MŚ w beach soccerze: Polacy poznali rywali!

Piłka nożna
El. MŚ w beach soccerze: Polacy poznali rywali!
fot. Polsat Sport

Reprezentacje Włoch, Czech i Kazachstanu będą rywalem Polaków w pierwszej rundzie eliminacji do finałów Mistrzostw Świata w beach soccerze, które odbędą się w Paragwaju. Turniej eliminacyjny zostanie rozegrany w Moskwie w dniach 19-27 lipca. Transmisje na sportowych kanałach Polsatu.

Turniej eliminacyjny dla drużyn z Europy zostanie rozegrany w Parku Łużniki w Moskwie. W stolicy Rosji wystąpi 20 reprezentacji podzielonych na pięć czterozespołowych grup. W pierwszej rundzie zespoły rozegrają mecze grupowe systemem każdy z każdym. Następnie 3 najlepsze zespoły z każdej grupy plus jeden zespół z najlepszym bilansem z czwartego miejsca awansuje do kolejnej rundy. Poźniej zostanie rozegrana 1/8 finału. Ośmiu zwycięzców zostanie ponownie przydzielonych do dwóch grup czterozespołowych. Dwie najlepsze ekipy z każdej grupy zapewni sobie bezpośredni awans do finałów Mistrzostw Świata, a pozostałe cztery zespoły zagrają baraże o pozostałe jedno wolne miejsce.

 

Wyniki losowania grup eliminacyjnych do finałów Mistrzostw Świata w beach soccerze (strefa europejska):

 

Grupa A: Rosja, Niemcy, Węgry, Estonia
Grupa B: Portugalia, Francja, Norwegia, Mołdawia
Grupa C: Włochy, Polska, Czechy, Kazachstan
Grupa D: Hiszpania, Ukraina, Azerbejdżan, Łotwa
Grupa E: Szwajcaria, Białoruś, Turcja, Litwa

 

Marzenia Polaków o awansie!

 

Losowanie było szczęśliwe dla Polaków, którzy byli losowani z drugiego koszyka. Biało-Czerwoni trafili na Włochów oraz na reprezentacje Czech i Kazachstanu. Włosi dotychczas grali w siedemnastu z dwudziestu finałów beachsoccerowego mundialu. W 2008 roku zdobyli srebro, przegrywając w finale z Brazylią 3:5. Squadra Azzurra ma w swoim dorobku również brązowy medal wywalczony w 1996 roku. Ponadto czterokrotnie kończyli turnieje finałowe na czwartych miejscach (w tym na dwóch ostatnich mundialach w 2015 i 2017 roku). Przed trzema laty na turnieju eliminacyjnym do mistrzostw świata w Nassau (Bahamy) Polacy pokonali Włochów w półfinale 3:2 po dogrywce, ale już wcześniej obie ekipy zapewniły sobie kwalifikacje do turnieju finałowego (z Europy awansowały także reprezentacje Szwajcarii i Portugalii).

 

Reprezentacje Czech i Kazachstanu jeszcze nigdy w historii nie grały w finałach mistrzostw świata w piłce nożnej plażowej. Obie ekipy dotychczas jeszcze nigdy nie awansowały do Elity Europejskiej Ligi Beach Soccera. Niedawno Czechy pokonały Kazachstan 4:2 w meczu o 13. miejsce eliminacji World Beach Games (Światowe Igrzyska Sportów Plażowych), które odbędą się pod koniec roku w Katarze (pierwotnie gospodarzem zawodów miały być Stany Zjednoczone). Obie ekipy nie zdołały sobie zapewnić awansu. Europę w tym turnieju reprezentować będą Włosi, Rosjanie, Szwajcarzy i Hiszpanie (Polacy nie brali udziału w eliminacjach).

 

Pechowe 23 sekundy...

 

Reprezentacja Polski dotychczas dwukrotnie uczestniczyła w finałach mistrzostw świata. W 2006 roku na turnieju w Rio de Janeiro Biało-czerwoni zakończyli zmagania w fazie grupowej i ostatecznie zostali sklasyfikowani na 11. miejscu. W ostatnim meczu grupowym Polacy aby awansować do ćwierćfinału musieli pokonać Japonię różnicą przynajmniej czterech goli. Na 23 sekundy przed końcem meczu przy stanie 8:4 Japończycy zdobyli piątą bramkę, eliminując nasz zespół z dalszej rywalizacji. Drugi raz w finałach beachsoccerowego mundialu Polacy zagrali w 2017 roku w Nassau (Bahamy). Wcześniej Polacy wygrali turniej eliminacyjny strefy europejskiej, który był rozegrany w sierpniu 2016 roku we włoskim Jesolo. Niestety, w Nassau Polacy przegrali wszystkie trzy mecze grupowe z Japonią (4:9), Brazylią (4:7) i Tahiti (4:8) i ostatecznie zostali sklasyfikowani na 15. miejscu. Co ciekawe w finale zmierzyli się ze sobą dwaj grupowi rywale Polaków. Brazylia ostatecznie pokonała Thaiti 6:0.

 

Dwudzieste finały mistrzostw świata w piłce nożnej plażowej (dziesiąte pod auspicjami FIFA) zostaną rozegrane w Asuncion od 21 listopada do 1 grudnia 2019 roku. W stolicy Paragwaju rywalizować będzie 16 zespołów, w tym pięć z Europy. Dotychczas Stary Kontynent reprezentowało cztery drużyny (na Mundialu w 2015 roku Europa miała pięciu przedstawicieli, ale Portugalczycy grali jako gospodarze turnieju).

 

Znamy już pozostałych (poza Europą) uczestników beachsoccerowego mundialu. Azję reprezentować będą Japonia, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Oman. Z eliminacji strefy afrykańskiej awans zapewniły sobie Nigeria i Senegal. Kwalifikacje ze strefy CONCACAF (Ameryka Północna, Środkowa i Karaiby) uzyskały reprezentacje Meksyku i Stanów Zjednoczonych. Reprezentantem Oceanii będzie Thaiti, a eliminacje w Ameryce Południowej udanie przebrnęły Brazylia i Urugwaj. Paragwaj jako gospodarz miał zapewnioną grę w tym turnieju bez kwalifikacji. Pozostałe pięć miejsc przeznaczone są dla przedstawicieli Europy.

Grzegorz Michalewski, Polsat Sport

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze