ME U-21: Udany rewanż. Hiszpania mistrzem Europy

W 2017 roku reprezentacje Hiszpanii oraz Niemiec spotkały się w finale Euro U-21 na polskich boiskach. Wówczas lepsi okazali się nasi zachodni sąsiedzi, którzy wygrali 1:0. Po dwóch latach przerwy La Rojita pokusiła się o rewanż, zwyciężając 2:1 i sięgając po złoty medal tej imprezy.

Hiszpanie rozpoczęli zmagania na tegorocznym Euro od porażki z gospodarzami - Italią 1:3. To mocno skomplikowało ich sytuację w kontekście wyjścia z grupy, ale wraz z każdym kolejnym spotkaniem mogliśmy dostrzec prawdziwą moc La Furia Roja. W drugiej grupowej konfrontacji ekipa z Półwyspu Iberyjskiego zwyciężyła Belgię 2:1, aby w trzeciej serii gier rozgromić Polskę 5:0.

Faza półfinałowa to już szlagierowe starcie z Francją. Trójkolorowi zaczęli od szybkiego prowadzenia, ale w dalszej fazie strzelali już tylko Hiszpanie, którzy wygrali aż 4:1 i z przytupem zameldowali się w finale.

Niemieccy piłkarze nie mieli "przyjemności" zasmakowania porażki w drodze do meczu o złoto. Nasi zachodni sąsiedzi w grupie nie mieli problemów z pokonaniem Danii 3:1 oraz Serbii aż 6:1. Remis z Austrią 1:1 nie przyniósł żadnych negatywnych skutków, pozwalając obrońcom tytułu zająć pierwsze miejsce.

W półfinale emocji nie brakowało. Niemcy "skrzyżowali rękawice" z Rumunią, która do przerwy prowadziła 2:1. W drugiej połowie faworyci jednak nie zawiedli i strzelając trzy gole wygrali ostatecznie 4:2. To oznaczało powtórkę finału Euro U-21 sprzed dwóch lat.

Początek spotkania na Dacia Arena w Udine nie zwiastował znakomitego otwarcia w wykonaniu Hiszpanów, którzy nie byli w stanie sforsować niemieckiej defensywy. W 7. minucie sposób znalazł jednak Fabian Ruiz, który otrzymał kapitalne podanie od Mikela Oyarzabala i uderzeniem z dystansu po długim rogu pokonał Alexandra Neubela.

Niemieccy piłkarze potrzebowali trochę czasu, aby otrząsnąć się po straconym golu. Hiszpanie przeważali w posiadaniu piłki, chociaż sami nie stwarzali sobie zbyt wielu dogodnych okazji. Podopieczni Stefana Kuntza mogli doprowadzić do remisu tuż przed przerwą, ale strzał Levina Oztunaliego zablokował Jesus Vallejo.

W drugiej połowie to mistrzowie Europy w tej kategorii wiekowej sprzed dwóch lat jako pierwsi wypracowali sobie szansę na gola. W 47. minucie Nadiem Amiri zmusił do interwencji Antonio Siverę, natomiast trzysta sekund później przypomniał o swoim istnieniu Luca Waldschmidt, który przed pierwszym gwizdkiem miał na swoim koncie siedem trafień i pewny tytuł króla strzelców tej imprezy. Jego uderzenie było jednak niecelne i anemiczne.

W tym fragmencie spotkania gra niemieckiej ekipy z pewnością mogła się bardziej podobać, względem ich dyspozycji w pierwszych trzech kwadransach. W ich szeregach brakowało jednak skuteczności - w przeciwieństwie do adwersarzy, którzy w 69. minucie zadali drugi cios. Wówczas strzał z dystansu oddał Ruiz, a niepewnie interweniował Neubel. Wykorzystał to Dani Olmo, który z najbliższej odległości podciął futbolówkę nad golkiperem i podwyższył prowadzenie na 2:0.

Wydawało się, że Hiszpania nie pozwoli już wydrzeć sobie tego zwycięstwa, lecz powiedzenie, że "Niemcy zawsze grają do końca" nie wzięło się z przypadku. Najpierw świetną okazję miał Waldschmidt, ale jego strzał z kilku metrów okazał się niecelny. Jeszcze przed upływem regulaminowego czasu gry nadzieję na remis dał swoim kolegom Nadiem Amiri, który zdecydował się na rozpaczliwe uderzenie z dystansu. Piłka po drodze musnęła głowę Vallejo i zaskoczyła stojącego w bramce Siverę.

To jedynie podgrzało atmosferę w ostatnich sekundach tego spotkania. Niemcy walczyli do samego końca w doliczonym czasie gry, ale nie udało im się doprowadzić rzutem na taśmę do dogrywki. Mimo ambitnej postawy, musieli pogodzić się z porażką. Hiszpanie zrewanżowali się za finał sprzed dwóch lat i zostali najlepszą drużyną do lat 21!

Hiszpania U-21 - Niemcy U-21 2:1 (1:0)
Bramka: Fabian Ruiz 7, Dani Olmo 69 - Nadiem Amiri 88

Hiszpania U-21: Antonio Sivera - Junior Firpo, Jesus Vallejo, Unai Nunez, Martin Aguirregabiria - Fabian Ruiz (Mikel Merino 78.), Marc Roca - Pablo Fornals (Borja Mayoral 72.), Dani Ceballos, Dani Olmo - Mike Oyarzabal (Carlos Soler 55.)

Niemcy U-21: Alexander Neubel - Benjamin Henrichs, Timo Baumgartl, Jonathan Tah, Lukas Klostermann - Mahmoud Dahoud, Maximilian Eggestein (Lukas Nmecha 78.), Suat Serdar (Florian Neuhaus 61.) - Nadiem Amiri, Luca Waldschmidt, Levin Oztunali (Marco Richter 73.)

Żółte kartki: Vallejo, Nunez, Sivera