Zakończyły się Igrzyska Europejskie 2019 w Mińsku

Inne

W niedzielny wieczór odbyła się oficjalna ceremonia kończąca Igrzyska Europejskie w Mińsku. W imprezie wzięło udział ponad cztery tysiące sportowców, w tym liczna delegacja z Polski. „Biało-Czerwoni” zdobyli na zawodach w Mińsku 14 medali.

- Dowiedliśmy, że możemy poruszyć góry, pod warunkiem, że jesteśmy razem - mówił, zamykając imprezę jej gospodarz Alaksandr Łukaszenka. Białoruś nazwał krajem, który "nie tworzy problemów i nie zgłasza pretensji wobec sąsiadów".

 

W uroczystości wzięli udział m.in. prezydenci Rosji, Armenii i Tadżykistanu, a także szefowie władze Stowarzyszenia Europejskich Komitetów Olimpijskich i Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (MKOl).

 

- Europa ma z czego być dumna - powiedział szef EOC Janez Kocijancic, przypominając, że reprezentujący ten kontynent sportowcy tradycyjnie gromadzą na światowych igrzyskach olimpijskich około połowy medali.

 

Słoweniec dziękował Białorusinom za gościnność i wskazał, że dzięki igrzyskom "mogliśmy na nią spojrzeć w nowym, pozytywnym świetle".

 

Przypomniał o poważnym w ostatnich latach problemie dopingu w międzynarodowym sporcie i ocenił, że "w tej sprawie niedopuszczalna jest odpowiedzialność zbiorowa". "Nie powinny jej ponosić całe państwa" - zaznaczył i dodał: "Będziemy dalej walczyć o czysty sport, podtrzymując politykę, która była realizowana w czasie tych igrzysk".

 

 

Pierwsze złoto dla „Biało-Czerwonych” zostało zdobyte w poniedziałek 24 czerwca. Wtedy to duet Artur Zakrzewski i Łukasz Jaworski zwyciężył w skokach synchronicznych na trampolinie. Czwarty dzień Igrzysk Europejskich rozpoczął dobrą passę Polaków, którzy coraz częściej stawali na podium.

Łącznie Biało-Czerwoni zdobyli trzy złote, jeden srebrny i dziesięć brązowych medali. Oprócz polskich gimnastyków na najwyższym stopniu podium stanęli Tomasz Kaczor w kajakarstwie (C1 1000 m) oraz pięściarka Karolina Koszewska.

Podczas zmagań w Mińsku sportowcy z 50 krajów wystartowało w 15 różnych dyscyplinach. Klasyfikację medalową zdominowały kraje wschodniej Europy. Rosjanie zajęli w niej pierwsze miejsce, zdobywając 109 „krążków” w tym 44 złote. Na drugiej pozycji uplasowali się gospodarze Białoruś, a tuż za nimi kadra Ukrainy.

Kolejne Igrzyska Europejskie w 2023 roku. Za organizację imprezy będzie odpowiedzialne miasto Kraków.

MM, Polsat SPort
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie