Rajdowe MŚ: W najbliższych dniach decyzja w sprawie Safari i Japonii

Moto
Rajdowe MŚ: W najbliższych dniach decyzja w sprawie Safari i Japonii
fot. PAP

W najbliższych dniach zapadnie ostateczna decyzja dotycząca włączenia od sezonu 2020 do kalendarza mistrzostw świata WRC Rajdu Safari - wynika z nieoficjalnych informacji docierających z Międzynarodowej Federacji Samochodowej (FIA).

Safari - jak wynika ze źródeł zbliżonych do FIA - ma zastąpić w kalendarzu Rajd Korsyki lub Niemiec. Organizatorzy obu imprez mają poważne problemy finansowe, umowa o organizacji rundy mistrzostw świata z promotorem w obu przypadkach kończy się na tegorocznym sezonie.

 

Głosowanie w FIA, którego termin nie jest jeszcze oficjalnie potwierdzony, ma dotyczyć wprowadzenia do kalendarza w 2020 roku Rajdu Safari lub Japonii.

 

Największym zwolennikiem powrotu Safari do kalendarza cyklu jest prezydent Międzynarodowej Federacji Samochodowej (FIA) Jean Todt. Francuz już kilka razy rozmawiał w tej sprawie z prezydentem Kenii Uhuru Kenyattą. Rząd Kenii, który jest poważnie zainteresowany promocją sportu samochodowego, zainwestował już prawie 2 mln funtów w prace organizacyjne.

 

Jak przewidują założenia projektowe, przy okazji rozgrywania rundy mistrzostw świata ma być zainicjowana akcja mająca za zadanie promowanie bezpieczeństwa w ruchu drogowym w Afryce, które aktualnie jest na bardzo niskim poziomie.

 

Rajd Safari po raz pierwszy został zorganizowany w roku 1953 roku (od 27 maja do 1 czerwca) na terenach Kenii, Ugandy i Tanganiki pod nazwą East African Coronation Safari. Później w latach 1960-1974 rozgrywano East African Safari Rally, a od 1975 - Rajd Safari.

 

Do 2002 roku Safari był rundą mistrzostw świata, ostatnią wygrał Szkot Colin McRae, jadąc Fordem Focusem WRC. Najwięcej zwycięstw w Rajdzie Safari odniósł Kenijczyk Shekhar Mehta, który triumfował pięciokrotnie w latach: 1973, 1979, 1980, 1981 i 1982 roku. W 1972 roku drugie miejsce jadąc Porsche 911 S zajął Sobiesław Zasada z pilotem Marianem Bieniem.

 

Po 2002 roku rajd stracił status rundy MŚ z powodu problemów organizacyjnych i finansowych. W ostatnich latach był rozgrywany jako runda rajdowych mistrzostw Afryki (African Rally Championship).

 

Rajd Japonii organizowany jest na japońskiej wyspie Hokkaido z bazą w okolicach Sapporo, trasa ma ponad 1400 km. Był już rundą MŚ w latach 2004-2008 i w 2010 roku. Jest rozgrywany na drogach asfaltowych i szutrowych, a spora część trasy prowadzi przez lasy.

mż, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze