Bracia Kliczko zorganizują olimpijski turniej w boksie?

Sporty walki
Bracia Kliczko zorganizują olimpijski turniej w boksie?
Fot. PAP

Konflikt MKOL z AIBA wydaje się być na razie zamrożony, ale wiemy już, że władze boksu amatorskiego nie będą mieć nic wspólnego z organizacją turnieju olimpijskiego w Tokio. Za jego organizację odpowiada prezes światowej federacji gimnastycznej, członek MKOL, Japończyk Morinari Watanabe. Być może wspomogą go... bracia Kliczko, a dokładnie ich promotorska firma K2.

Międzynarodowy Komitet Olimpijski przeprowadzi turniej bokserski podczas igrzysk w Tokio własnymi siłami. Pisaliśmy już, że odpowiedzialny za jego organizację będzie znany japoński biznesmen, szef Światowej Federacji Gimnastyki i członek MKOL Morinari Watanabe. Mówi się też, że być może w organizację turnieju włączy się firma K2 braci Kliczko, ale to jeszcze nic pewnego, choć w bokserskim świecie plotkuje się o tym coraz głośniej, zwłaszcza wśród członków władz AIBA. 

 

Doświadczenia w organizacji bokserskich imprez Ukraińcom im nie brakuje. Karierę zawodową zaczynali wprawdzie pod skrzydłami niemieckiego promotora Klausa Petera Kohla, ale potem, przez lata, zarówno Witalij, jak i Władimir toczyli walki we własnej grupie - K2. Warto też przypomnieć, że Władimir to mistrz olimpijski z Atlanty. Jego twarz na pewno by się turniejowi olimpijskiemu przydała. 

 

Co dalej? W tym roku żadna z imprez organizowanych przez AIBA nie będzie dawała przepustek do Japonii. Dotyczy to między innymi mistrzostw świata, które rozegrane zostaną w Rosji. Mężczyźni bić się będą o medale w Jekaterynburgu, a panie w Ułan Ude. MŚ będą otwarte dla wszystkich chętnych, co ostatnio nie miało miejsca, bo na imprezy tej rangi wymagana była kwalifikacja. I tak w 2017 roku kwalifikacją do MŚ w Hamburgu były rozegrane dwa miesiące wcześniej mistrzostwa  Europy w Charkowie. Stąd obecność w Niemczech tylko dwóch naszych pięściarzy: Mateusza Polskiego i Damiana Kiwiora.

 

Kwalifikacje do igrzysk w Tokio (2020) rozpoczną się więc dopiero w przyszłym, olimpijskim roku. Najpierw będą kwalifikacje kontynentalne, a w maju w Tokio Światowy Turniej Kwalifikacyjny, ostatnia szansa zdobycia olimpijskich paszportów. Ale po kolei.

 

Dla Europy turniej kwalifikacyjny przewidziany jest w Londynie w dniach 25.02 – 5.03 2020 roku. Mężczyźni będą rywalizować w ośmiu nowych kategoriach wagowych (52 kg, 57 kg, 63 kg, 69 kg, 75 kg, 81 kg, 91 kg, + 91 kg), a kobiety w pięciu ( 51 kg, 57 kg, 60 kg, 69 kg, 75 kg).

 

Pięściarze w pierwszych trzech wagach wywalczą po 8 kwalifikacji, w kolejnych trzech po 6 i w dwóch najcięższych kategoriach po 4.

A panie odpowiednio w pierwszych trzech wagach po 6 kwalifikacji, a w kolejnych  5 i 4. Światowy Turniej w Tokio (01 – 15.05. 2020) w wadze muszej wyłoni kolejne 5 lub 6 uczestniczek olimpijskiej rywalizacji, w wagach piórkowej i lekkiej 3 lub 4 i w średniej 3. Panowie też dostaną w Tokio sporo miejsc. Od wagi muszej do średniej 4 lub 5, w półciężkiej 3 lub 4, i w najcięższych kategoriach, 91 kg i +91 kg po trzy dodatkowe kwalifikacje.

 

Dodatkowo Japonia jako gospodarz ma prawo wystawić bez kwalifikacji 4 zawodników w wagach od 52 kg do 81 kg. Z tego właśnie względu ich ostateczna liczba na turnieju światowym znana będzie  dopiero po dokonaniu wyboru przez organizatora, w których wagach będzie miał swojego reprezentanta. Podobnie jest w przypadku kobiet. Japonia ma prawo wystawić dwie zawodniczki w wagach od 51 kg do 69 kg.

 

6 lipca 2020 roku trójstronna komisja przy MKOL przyzna 5 dzikich kart dla mężczyzn w wagach od 52kg do 75 kg, i 2 dzikie karty dla kobiet w wagach od 51 kg do 60 kg. I dopiero dwa tygodnie później, 20 lipca 2020 roku poznamy pełną listę uczestników turnieju bokserskiego na igrzyskach w Tokio. Łącznie wystartuje 286 zawodnikowi zawodniczek (186 mężczyzn i 100 kobiet).

 

A jeszcze w tym roku, w dniach 29 – 31 października w Tokio przeprowadzony zostanie turniej testowy. Słowem obawy, że boksu nie będzie na przyszłorocznych igrzyskach się nie potwierdziły. AIBA przegrała wojnę z MKOL, ale to chyba jeszcze nie koniec konfliktu. Na razie został zamrożony.

 

Janusz Pindera, Polsat Sport

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze