Grand Prix: Dudek broni pierwszej pozycji

Żużel

Patryk Dudek z pierwszego miejsca przystępuje do żużlowej Grand Prix Szwecji w Hallstavik, czwartej eliminacji mistrzostw świata. 40 punktów ma również Duńczyk Leon Madsen. Cztery oczka mniej zdobył do tej pory Bartosz Zmarzlik.

Przed rokiem, kiedy to na stadionie w Hallstavik po raz pierwszy zorganizowano zawody GP, wygrał Maciej Janowski. Polak wówczas fatalnie rozpoczął, bo nie zdobył punktu, ale kolejne wyścigi wygrał. Teraz Janowski z 11 punktami zajmuje dopiero 16. miejsce w klasyfikacji generalnej, ale wraca do wysokiej dyspozycji po operacji barku.

Przed rokiem trzecie miejsce zajął Zmarzlik. Gorzej powiodło się Dudkowi, który z sześcioma punktami został sklasyfikowany na 12. miejscu. Natomiast na siódme miejsce w klasyfikacji generalnej awansował Janusz Kołodziej, który przed trzema tygodniami wygrał w Pradze GP Czech.

W Hallstavik zabraknie m.in. nie mającego już szans na obronę tytułu Taia Woffindena. Reprezentujący barwy Betard Sparty Wrocław Brytyjczyk wciąż dochodzi do zdrowia po urazie kręgosłupa szyjnego oraz złamania kości łopatki. Woffinden zapowiedział powrót do rywalizacji w GP Polski we Wrocławiu 3 sierpnia.

"Moja szyja jest wciąż niewyleczona i potrzebuję więcej czasu, aby wszystko było tak jak powinno. Pracuję naprawdę ciężko. Jestem chyba nawet bardziej zajęty niż wtedy, kiedy jeżdżę. Jednak potrzebuję jeszcze czterech, pięciu tygodni by rozważyć swój powrót" - powiedział Brytyjczyk cytowany przez oficjalną stronę cyklu.

W Hallstavik z "dziką kartą" pojedzie Szwed Oliver Berntzon, a rezerwowymi będą jego rodacy Pontus Aspgren i Kim Nilsson.

Początek sobotniej Grand Prix o godz. 19. Dzień wcześniej o godz. 17.30 zaplanowany jest trening, a o 19.00 rozpoczną się kwalifikacje (decydujące o kolejności numerów startowych zawodników), co jest nowością tegorocznego cyklu.