Zobaczyć Neapol i wygrać! Polscy siatkarze powalczą o piąty medal

Siatkówka
Zobaczyć Neapol i wygrać! Polscy siatkarze powalczą o piąty medal
fot. PAP

Polscy siatkarze rozpoczynają rywalizację na 30. Letniej Uniwersjadzie w Neapolu. Drużyna, którą prowadzi trener Paweł Woicki oraz Daniel Pliński w roli jego asystenta, ma szansę wywalczyć medal tej imprezy. W przeszłości turnieje siatkarzy przyniosły Polsce cztery medale; trzykrotnie natomiast stawały na uniwersjadowym podium polskie siatkarki.

Letnie uniwersjady są rozgrywane co dwa lata, w latach nieparzystych. Organizuje je Międzynarodowa Federacja Sportu Akademickiego (FISU). Siatkówka jest jedną ze stałych dyscyplin od pierwszej edycji tej imprezy.

 

Medale turniejów siatkarskich uniwersjady nie są tak cenne jak krążki wywalczone na igrzyskach olimpijskich, mistrzostwach świata, czempionatach kontynentalnych, czy takich imprezach jak Liga Światowa/Liga Narodów i Puchar Świata. Warto jednak przypomnieć, że biało-czerwoni w przeszłości odnosili na igrzyskach studentów spore sukcesy. Polska bardzo często wysyłała na te zawody rezerwy, kadrę B, ale zdarzało się też, że na uniwersjadzie grali czołowi zawodnicy drużyny narodowej.

 

Pierwszy medal w pierwszym starcie

 

Pierwszy krążek reprezentacja Polski wywalczyła już na pierwszej uniwersjadzie w 1959 roku w Turynie. Biało-czerwoni byli w gronie kandydatów do medali, dwa lata wcześniej wywalczyli srebro podczas akademickich mistrzostw świata w Paryżu. Do Turynu wysłali mocną ekipę. Aż ośmiu z jedenastu zawodników reprezentowało barwy mistrza Polski – AZS-AWF Warszawa. Polacy nie zawiedli i znaleźli się w gronie medalistów. W grupie półfinałowej ulegli co prawda 2:3 ówczesnemu mistrzowi świata – Czechosłowacji, ale pokonali po 3:0 Brazylię i Jugosławię. Mogli dzięki temu zagrać w meczu o trzecie miejsce, w którym okazali się lepsi od reprezentacji Bułgarii (3:0).

 

Na kolejny uniwersjadowy medal polskich siatkarzy trzeba było czekać aż 32 lata! Polacy w tym czasie dwa razy byli blisko podium – w 1961 roku w Sofii oraz w 1973 w Moskwie zajęli 4. miejsca. Co ciekawe, największe sukcesy na igrzyskach studentów nastąpiły w okresie, gdy pierwsza reprezentacja Polski wypadła ze światowej czołówki.

 

Sukcesy w trudnych czasach

 

Na uniwersjadę w Sheffield w 1991 roku Polacy wysłali praktycznie pierwszą reprezentację. Drużyna prowadzona przez trenera Edwarda Skorka złożona była z siatkarzy dwóch czołowych wówczas klubów naszej ligi – AZS Olsztyn i AZS Częstochowa.

 

Polscy akademicy kroczyli w Anglii od zwycięstwa do zwycięstwa: osiem meczów – osiem wygranych, ledwie trzy stracone sety. W półfinale pokonali 3:0 Algierię, a w finale – również 3:0 – Stany Zjednoczone. Ośmiu z dziesięciu siatkarzy z tej drużyny znalazło się kilka miesięcy później w składzie reprezentacji na mistrzostwa Europy w Niemczech, na których Polacy zajęli siódme miejsce.

 

Dwa lata później, na uniwersjadę w Buffalo biało-czerwoni znów zabrali mocny skład i znów wygrywali mecz za meczem, ale tym razem ich dobra passa została przerwana w finale. Podopieczni trenera Ryszarda Kruka rywalizację o złoto przegrali z Japonią 1:3. Drużyny prezentowały zróżnicowany poziom. Japończycy, podobnie jak biało-czerwoni przysłali mocny skład, ale zdarzali się też rywale zdecydowanie słabsi, np. w meczu z Libanem Polacy stracili… dwa punkty (15:0, 15:2, 15:0)!

 

Polscy siatkarze nie mogli na tym turnieju narzekać na nadmiar szczęścia. Złamany palec wyeliminował Krzysztofa Stelmacha z gry już na etapie eliminacji; urazu doznał też Mariusz Sordyl. Z perspektywy czasu, ciekawostką jest fakt, że w tej drużynie zagrali dwaj ojcowie późniejszych mistrzów świata (z 2018 roku) –  Adam Kurek i Jarosław Szalpuk. Jednym z zawodników był też Radosław Panas, który w roli trenera wywalczył kolejny uniwersjadowy medal dla Polski, dokładnie 20 lat później...

 

Srebro w Kazaniu

 

... w 2013 roku w Kazaniu. Polscy siatkarze rozegrali tam dwa zacięte boje w fazie pucharowej. W ćwierćfinale pokonali Koreę Południową 3:2 (22:20 w tie-breaku!), a 31 punktów w tamtym meczu zdobył Grzegorz Bociek. W półfinale ograli Ukrainę również 3:2. W finale przegrali jednak z reprezentacją gospodarzy – Rosją 0:3. Warto przypomnieć, że nagrodę dla najlepszego siatkarza (MVP) tamtego turnieju otrzymał Maksim Żygałow – późniejszy zawodnik m.in. Cerrad Czarnych Radom. Natomiast w drużynie prowadzonej przez trenera Panasa znalazło się trzech późniejszych mistrzów świata: Karol Kłos (2014), Grzegorz Łomacz i Damian Wojtaszek (2018).

 

To był ostatni do tej pory występ biało-czerwonych siatkarzy na igrzyskach studenckich. W dwóch kolejnych – w koreańskim Gwangju (2015) i w Tajpej na Tajwanie (2017) – nie brali udziału.

 

Medalowa szansa w Neapolu

 

W Neapolu Polacy będą więc mieli szansę sięgnąć po piąty medal w historii. Udało się stworzyć ciekawą drużynę. Większość siatkarzy to studenci Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w Opolu, zawodnicy dobrze znani kibicom z parkietów PlusLigi.

 

Reprezentacja Polski siatkarzy na 30. Letnią Uniwersjadę w Neapolu:

 

rozgrywający: Michał Kędzierski, Łukasz Kozub, przyjmujący: Paweł Halaba, Bartłomiej Lipiński, Kamil Semeniuk, atakujący: Damian Domagała, Bartosz Filipiak, środkowi: Bartłomiej Lemański, Patryk Niemiec, Jan Nowakowski, libero: Jędrzej Gruszczyński, Mateusz Masłowski.

 

Kilku z nich miało już okazję wystąpić w pierwszej reprezentacji, choćby Bartłomiej Lemański, czy Bartosz Filipiak, który w drużynie narodowej zadebiutował na turnieju Ligi Narodów w Lipsku, a w kadrze na uniwersjadę zastąpił w ostatniej chwili Piotra Łukasika. Jest też kilku mistrzów świata juniorów z 2017 roku (Damian Domagała, Jędrzej Gruszczyński, Łukasz Kozub, Mateusz Masłowski). W takim zestawieniu Polacy z pewnością należą do grona poważnych kandydatów do podium.

 

Polacy w fazie grupowej zmierzą się kolejno z Brazylią (5 lipca), Francją (6 lipca), Iranem (7 lipca)oraz z Kanadą (9 lipca). Swoje mecze rozegrają w Ariano Irpino i Eboli. Finał turnieju zaplanowano na 13 lipca.

 

Dla trenera Woickiego będzie to co prawda debiut w roli pierwszego szkoleniowca, ale nie pierwsza wyprawa na uniwersjadę. Dwukrotnie występował na igrzyskach studentów w roli zawodnika (Izmir 2005, Bangkok 2007). Nie udało mu się wówczas wywalczyć medalu, może jako trener będzie miał więcej szczęścia?

 

Medale polskich siatkarzy na letnich uniwersjadach:

 

Turyn 1959 – BRĄZ

 

Aleksander Gediga, Andrzej Muszyński, Waldemar Poleszczuk, Marian Radomski, Zbigniew Rusek, Ryszard Sierszulski, Stefan Stachelski, Wojciech Szuppe, Leonard Tietianiec, Bogdan Tomaszewski, Tadeusz Wleciał. Trener: Zygmunt Kraus.

 

Sheffield 1991 – ZŁOTO

 

Marek Olczyk, Mariusz Podolak, Witold Roman, Mariusz Szyszko, Mariusz Sordyl, Krzysztof Stelmach, Andrzej Stelmach, Andrzej Solski, Leszek Urbanowicz, Arkadiusz Wiśniewski. Trener: Edward Skorek

 

Buffalo 1993 – SREBRO

 

Adam Kurek, Radosław Panas, Witold Roman, Andrzej Solski, Mariusz Sordyl, Krzysztof Stelmach, Andrzej Stelmach, Jarosław Szalpuk, Andrzej Szewiński, Mariusz Szyszko. Trener: Ryszard Kruk.

 

Kazań 2013 – SREBRO

 

Grzegorz Bociek, Wojciech Ferens, Piotr Hain, Miłosz Hebda, Karol Kłos, Grzegorz Łomacz, Kacper Popik, Krzysztof Wierzbowski, Wojciech Włodarczyk, Damian Wojtaszek, Maciej Zajder, Wojciech Żaliński. Trener: Radosław Panas.

 

Starty polskich siatkarzy na letnich uniwersjadach:

 

Turyn 1959 – BRĄZ

Sofia 1961 – 4. miejsce

Budapeszt 1965 – 8. miejsce

Turyn 1970 – 8. miejsce

Moskwa 1973 – 4. miejsce

Bukareszt 1981 – 13. miejsce

Sheffield 1991 – ZŁOTO

Buffalo 1993 – SREBRO

Fukuoka 1995 – 16. miejsce

Sycylia 1997 – 6. miejsce

Palma de Mallorca 1999 – 7. miejsce

Izmir 2005 – 5. miejsce

Bangkok 2007 – 12. miejsce

Belgrad 2009 – 7. miejsce

Kazań 2013 – SREBRO

Neapol 2019 – ?

 

Triumfatorzy turniejów siatkarzy na uniwersjadach:

 

Rosja (do 1991 ZSRR) – 7 (1963, 1965, 1973 oraz 2009, 2011, 2013, 2015), Korea Południowa – 4 (1979, 1995, 1997, 2003), Japonia – 3 (1967, 1985, 1993), Rumunia – 2 (1961, 1981), Turcja – 2 (2005, 2007), Czechosłowacja – 1 (1959), Włochy – 1 (1970), Bułgaria – 1 (1977), Kuba – 1 (1983), Jugosławia – 1 (1987), Polska – 1 (1991), Niemcy – 1 (1999), USA – 1 (2001), Iran – 1 (2017).

 

Jak widać, sukcesy na tych imprezach odnosiły również reprezentacje, które nie należą do światowej czołówki w męskiej siatkówce, choćby Korea Południowa, czy Turcja. Na dwóch Uniwersjadach (Rzym 1975 oraz Duisburg 1989) nie rozegrano zawodów siatkarzy. Na poprzedniej uniwersjadzie – w Tajpej w 2017 roku – turniej  wygrała reprezentacja Iranu, która w finale pokonała Rosję 3:2; brązowy medal wywalczyła Japonia.

 

***

 

Warto dodać, że spore sukcesy na Uniwersjadach osiągnęła również reprezentacja siatkarek. Polki zdobyły trzy medale: złoty (Bangkok 2007), srebrny (Izmir 2005) oraz  brązowy (Belgrad 2009). W finale w Bangkoku biało-czerwone ograły 3:0 Serbię. Na tamte zawody pojechała ówczesna kadra B w składzie: Marta Haładyn, Joanna Staniucha-Szczurek, Aleksandra Liniarska, Anita Chojnacka, Mariola Wójtowicz, Dominika Koczorowska, Magdalena Godos, Katarzyna Wysocka, Dorota Ściurka, Berenika Tomsia, Monika Naczk, Dominika Kuczyńska, Marta Haładyn. Drużyna ta była prowadzona przez trenerów Leszka Piaseckiego i Rafała Błaszczyka.

 

WYNIKI I TABELE TURNIEJU SIATKARZY NA UNIWERSJADZIE 2019

Robert Murawski, Polsat Sport
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie