Beach soccer: Polacy walczą o superfinał! Transmisja w Polsacie Sport News

Piłka nożna

W piątek w Portugalskim Nazare rozpoczyna się turniej eliminacyjny Europejskiej Ligi Beach Soccera. Wśród zespołów walczących o awans do superfinału jest reprezentacja Polski. Podopieczni Marcina Stanisławskiego zmierzą się z Portugalią, Szwajcarią i Ukrainą. Mecze Polaków na żywo w Polsacie Sport News.

Turnieje Europejskiej Ligi Beach Soccera rozgrywane są od 2001 roku. Tegoroczna edycja będzie dwudziestą drugą w historii. Dotychczas największym sukcesem reprezentacji Polski było trzecie miejsce wywalczone na turnieju w Marsylii w 2006 roku. Wówczas w superfinale grało sześć zespołów. W meczu o trzecie miejsce Polacy, po rzutach karnych, pokonali Włochów. Dzięki tej wygranej Biało-Czerwoni po raz pierwszy w historii zapewnili sobie kwalifikację do finałów Mistrzostw Świata w Rio de Janeiro (z Europy razem z Hiszpanią i Portugalią). W dotychczasowej historii rozgrywek Europejskiej Ligi Beach Soccera reprezentacja Polski sześć razy zdołała awansować do superfinału. Polacy przegrywali potem wszystkie mecze i plasowali się na ósmym miejscu.

 

Napięty terminarz reprezentacyjny

 

W ostatnich latach zazwyczaj każda z 12. drużyn grająca w elicie rozgrywa po dwa turnieje eliminacyjne i na podstawie łącznej tabeli siedem najlepszych zespołów plus gospodarz turnieju finałowego gra w superfinale. Zespoły z miejsc 9-11 mają bezpieczne utrzymanie, a ostatnia drużyna walczy z siedmioma najlepszymi zespołami z Dywizji B w turnieju barażowym o utrzymanie w elicie.

 

W tegorocznej edycji trzeba było zmienić zasady i każda drużyna z dwunastozespołowej Dywizji A rozegra tylko po jednym turnieju eliminacyjnym Europejskiej Ligi Beach Soccera. Zmiany te spowodowane były napiętym terminarzem meczów reprezentacji. Oprócz rozgrywek EBSL, w tym roku rozgrywano także turnieje beach soccera w ramach Igrzysk Europejskich, europejskich eliminacji do Światowych Igrzysk Sportów Plażowych zaplanowane są też kwalifikacje do finałów mstrzostw świata, które dla strefy europejskiej odbędą się w lipcu w Moskwie.

 

W tej sytuacji zamiast pięciu turniejów eliminacyjnych Dywizji A (elity) Europejskiej Ligi Beach Soccera odbędą się zaledwie trzy: dwa w najbliższy weekend w Nazare, a ostatni trzeci w połowie sierpnia w Catanii. - Dla nas to spory problem - mówi trener reprezentacji Polski, Marcin Stanisławski. - Trafiliśmy na wielkie zespoły, które w meczach z nami będą murowanymi faworytami. Ponadto gramy u gospodarza, co też nie jest korzystne. Na ten moment nasz cel numer jeden to utrzymanie się w Dywizji A - podkreśla selekcjoner Biało-Czerwonych.

 

Trudni rywale Polaków

 

W Nazare swoje mecze rozegra osiem z dwunastu zespołów elity. W grupie A rywalem Polaków będą reprezentacje Portugalii, Szwajcarii i Ukrainy, a w grupie B zagrają reprezentacje Hiszpanii, Rosji, Azerbejdżanu i Turcji. W sierpniowym turnieju eliminacyjnym w Catanii wystąpią cztery pozostałe drużyny z Dywizji A: Włosi, Białorusini, Francuzi i Niemcy. Wszyscy nasi grupowi przeciwnicy to półfinaliści zakończonych kilka dni temu w Mińsku Igrzysk Europejskich. Złoto zdobyli Portugalczycy, którzy w finale pokonali Hiszpanów 8:3. W meczu o trzecie miejsce Szwajcarzy wygrali z Ukrainą 5:4.

 

Ze składu reprezentacji Polski tuż przed wyjazdem z powodu kontuzji wypadli bramkarz Łukasz Świdnicki oraz Piotr Klepczarek, który pokazał sie z bardzo dobrej strony w pierwszej kolejce Ekstraklasy beach soccera. W ich miejsce trener Stanisławski powołał Macieja Marciniaka i Dominika Deptę. - Mamy bardzo wymagających rywali i zdajemy sobie sprawę, że w Nazare walczymy przede wszystkim o zapewnienie sobie utrzymania w Elicie - potwierdza słowa trenera bramkarz, Maciej Marciniak, który w ubiegłym roku w wygranym mecze ze Szwajcarią strzelił pięknego gola. - Byłaby to ogromna satysfakcja gdyby udało nam się zapewnić awans do superfinału, gdyż w tego typu imprezie nigdy nie uczestniczyłem. Musimy mierzyć wysoko, tę drużynę stać na dobry wynik - podrela goalkiper. 

 

Kadra Polski

Bramkarze:

Maciej Marciniak (Boca Gdańsk), Dariusz Słowiński (KP Łódź).

Zawodnicy z pola: Dominik Depta, Filip Gac, Paweł Friszkemut, Jakub Jesionowski, Konrad Kubiak, Karim Madani, Tomasz Poźniak (wszyscy KP Łódź), Artur Popławski (Tonio Team Sosnowiec).

Trener: Marcin Stanisławski.

 

Mecze Polaków na turnieju eliminacyjnym Europejskiej Ligi Beach Soccera w Nazare:

 

Piątek (5 lipca): Portugalia - Polska (na żywo o 20:00 w Polsacie Sport News)

Sobota (6 lipca): Szwajcaria - Polska (na żywo o 14:00 w Polsacie Sport News)

Niedziela (7 lipca): Ukraina - Polska (na żywo o 15:30 w Polsacie Sport News)

Grzegorz Michalewski, Polsat Sport
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie