Festiwal szachowy im. Najdorfa: Blisko 500 zawodników w Warszawie

Inne
Festiwal szachowy im. Najdorfa: Blisko 500 zawodników w Warszawie
fot. PAP

Blisko 500 szachistów z ponad 20 krajów wystąpi w dniach 6-14 lipca w XIX Międzynarodowym Festiwalu im. Mieczysława Najdorfa w Ośrodku Sportu i Rekreacji przy ul. Polnej w Warszawie. W turnieju głównym wystartuje m.in. 21 arcymistrzów.

Rywalizować w nim będzie 107 zawodników i 24 zawodniczki z 18 krajów. Najwyższymi rankingami legitymują się: klasyfikowany na 74. miejscu w świecie Salem Abdulrahman Mohamed Saleh ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich - 2672, Zahar Jefimienko z Ukrainy - 2632, Jacek Tomczak (Akademia Szachowa Gliwice) - 2600 i aktualny mistrz Polski Kamil Dragun (Stilon Gorzów Wlkp.) - 2604, natomiast w gronie kobiet - Żansaja Abdumalik z Kazachstanu - 2464 i Monika Soćko (KSz Hetman Katowice) - 2443.
 
Swój udział w festiwalu, rozgrywanym pod honorowym patronatem prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego, mógł zgłosić każdy, bez względu na wiek i posiadany ranking. Można w nim zdobyć wszelkie możliwe normy i kategorie szachowe, także na tytuł arcymistrza.
 
Turnieje A, B i C rozgrywane będą systemem szwajcarskim na dystansie dziewięciu rund w tempie 90 minut plus 30 sekund na ruch. Fundusz nagród wynosi ogółem 60 tys. zł.
 
Przez wszystkie dni tygodnia rundy rozpoczynać się będą o godz. 17, z wyjątkiem ostatniej, w niedzielę 14 lipca o godz. 9.
 
"To najsilniejszy turniej otwarty w Polsce pod względem obsady. Tylko mistrzostwa kraju mężczyzn sa porównywalnymi zawodami, ale to jest turniej zamknięty, dziesięcioosobowy. Biorąc pod uwagę, że nie mamy sponsora tytularnego, który finansowałby imprezę, jest to bardzo liczna i silnie obsadzona impreza. Co roku ten z rodzimych zawodników, który uzyskuje bardzo dobry wynik otrzymuje zwykle prawo gry w mistrzostwach Polski" - powiedział PAP sędzia główny zawodów Paweł Suwarski.
 
Przed rokiem w turnieju głównym zwyciężył arcymistrz Aleksander Miśta (Miedź Legnica) - 7 pkt z 9 partii. Najlepsza z kobiet Monika Soćko z dorobkiem 6 pkt zajęła 15. miejsce.
 
Mieczysław Najdorf urodził się 15 kwietnia 1910 roku w Warszawie w rodzinie żydowskiej. Dzieciństwo spędził w Grodzisku Mazowieckim, gdzie mieszkała jego matka. W olimpiadach szachowych występował w polskiej drużynie do 1939 roku. Zdobył wówczas srebrny medal w Buenos Aires (wcześniej w 1935 i 1937 roku brązowe). Wojna zastała go w trakcie turnieju w Argentynie, gdzie pozostał, nie mogąc wrócić do kraju. Niemieccy okupanci wymordowali całą jego rodzinę.
 
W 1950 roku Najdorf został zakwalifikowany do elitarnego grona 27 najlepszych na świecie zawodników, którym Międzynarodowa Federacja Szachowa (FIDE) przyznała tytuły arcymistrza. Był rekordzistą, jeśli chodzi o symultany. W tym samym roku w Sao Paulo grał na 250 planszach jednocześnie, osiągając imponujący wynik - 226 zwycięstw, 14 remisów i 10 porażek. Zmarł 5 lipca 1997 roku w Maladze.
RM, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie