Pogrom w pierwszym półfinale Ligi Narodów siatkarek!

W pierwszym półfinale turnieju finałowego Ligi Narodów siatkarek Turcja przegrała z Brazylią 0:3. Jedynie w premierowej odsłonie oglądaliśmy wyrównaną walkę, w pozostałych dominowały podopieczne trenera Ze Roberto. W drugim półfinale Stany Zjednoczone zmierzą się z Chinami. Mecz o trzecie miejsce i finał zostaną rozegrane w niedzielę.

Premierowa odsłona pierwszego półfinału długo miała wyrównany przebieg. W końcówce przewagę uzyskały siatkarki Canarinhos (17:20). Choć rywalki walczyły do samego końca, kluczowe piłki padły łupem Brazylijek. Natalia Pereira atakiem po bloku wywalczyła piłkę setową (22:24), a przestrzelony serwis Turczynek zakończył tę część meczu (23:25). Przy wyrównanych statystykach, turecką drużynę pogrążyły w tej partii błędy własne (11–6).

Druga partia była bardziej jednostronna. Po drugiej przerwie technicznej Brazylijki odskoczyły przeciwniczkom, popisując się serią punktową od stanu 14:16 do 14:22. Reprezentantki Turcji miały problem ze skończeniem ataków, świetnie funkcjonował brazylijski blok i ekipa trenera Ze Roberto spokojnie zmierzała po zwycięstwo w tej partii. Ostatnie punkty tego seta uzyskała po błędach przeciwniczek Ebrar Karakurt zaatakowała w aut, a Hande Baladin w siatkę (15:25).

Set numer trzy od początku przebiegał pod dyktando siatkarek Canarinhos (1:6, 3:8). Właściwie już w środkowej części seta kontrolowały one sytuację (7:16). Bezradne rywalki nie były już w stanie znaleźć patentu na dobrą grę Brazylijek. W pewnym momencie różnica wynosiła ponad dziesięć oczek (8:20). Gabi wywalczyła piłkę meczową, a po chwili Ana Beatriz zakończyła tę jednostronną konfrontację asem serwisowym (10:25).

Najwięcej punktów: Ebrar Karakurt (10) – Turcja; Natalia Pereira (15) – Brazylia. Turczynki gorzej punktowały w każdym elemencie: atak (31–37), blok (3–8, bilans dwóch ostatnich setów 0–7!), zagrywka (1–4); popełniły też dużo więcej błędów własnych od rywalek (26–13). Brazylia zrewanżowała się Turcji za porażkę 0:3 w zeszłorocznym półfinale Ligi Narodów. W finale tegorocznej edycji Brazylia zmierzy się ze zwycięzcą meczu USA – Chiny.

Turcja – Brazylia 0:3 (23:25, 15:25, 10:25)

Turcja: Cansu Ozbay, Ebrar Karakurt, Kubra Caliskan, Meliha Ismailoglu, Seyma Ercan, Zehra Gunes – Simge Sebnem Akoz (libero) oraz Ezgi Dilik, Gozde Yilmaz, Hande Baladin, Asli Kalac, Meryem Boz. Trener: Giovanni Guidetti.
Brazylia: Macris Carneiro, Ana Paula, Gabi, Natalia Pereira, Mara, Ana Beatriz – Leia (libero) oraz Amanda Francisco, Lorenne, Roberta. Trener: Ze Roberto.

Sędziowie: Jiang Liu (Chiny) – Patricia Rolf (USA).

Terminarz i plan transmisji Final Six Ligi Narodów siatkarek (Nankin, 3–7 lipca):

2019-07-03: Polska – USA 1:3 (25:21, 16:25, 15:25, 24:26)
2019-07-03: Chiny – Turcja 1:3 (22:25, 19:25, 25:22, 22:25)

2019-07-04: Polska – Brazylia 2:3 (25:22, 21:25, 25:22, 19:25, 10:15)
2019-07-04: Włochy – Turcja 0:3 (21:25, 15:25, 21:25)

2019-07-05: USA – Brazylia 3:1 (25:18, 25:19, 20:25, 25:21)
2019-07-05: Chiny – Włochy 3:1 (25:17, 25:22, 22:25, 25:22)

2019-07-06: Turcja – Brazylia 0:3 (23:25, 15:25, 10:25)
2019-07-06: USA – Chiny (półfinał; sobota, godzina 13.15; transmisja – Polsat Sport)

2019-07-07: mecz o III miejsce (niedziela, godzina 8.45; transmisja – Polsat Sport)
2019-07-07: FINAŁ (niedziela, godzina 13.15; transmisja – Polsat Sport Extra).