Siatkarki USA zagrają z Brazylią w finale Ligi Narodów

W drugim półfinale rozgrywanego w chińskim Nankinie Final Six Ligi Narodów siatkarki reprezentacji USA wygrały z Chinami 3:1. W niedzielnym finale tej imprezy broniące tytułu Amerykanki zmierzą się z Brazylią.

Premierowa odsłona półfinałowej konfrontacji USA z Chinami miała wyjątkowo jednostronne oblicze. Amerykanki dominowały na parkiecie i już w środkowej części seta wypracowały dziesięciopunktową zaliczkę. Po asie serwisowym Kelsey Robinson schodziły na drugą przerwę przy prowadzeniu 16:5! W końcówce siatkarki USA nie pozwoliły rywalkom na wiele. Skuteczny blok dał im piłkę setową (24:10), a Andrea Drews skutecznym atakiem ustaliła wynik na 25:11.

W drugim secie role się odwróciły. Inicjatywa należała tym razem do gospodyń turnieju finałowego, a Amerykanki właściwie tylko statystowały. Przewaga Chinek rosła, a po asie serwisowym Xiangyu Gong wynosiła już dziesięć oczek (11:21). Podopieczne Karcha Kiraly'ego przegrały tę część meczu 15:25.

Trzecia partia to kolejny zwrot akcji. Amerykanki uzyskały wyraźną przewagę (11:6, 18:10). W końcówce Chinki goniły wynik, zmniejszyły straty (21:17), kolejne punkty zapisały jednak na swym koncie siatkarki USA. Po błędzie ustawienia rywalek prowadziły 23:17, a w kolejnych akcjach dwa skuteczne bloki przypieczętowały wygraną Amerykanek 25:17.

W trzeciej odsłonie wreszcie doczekaliśmy się wyrównanej walki. Na pierwszej przerwie punkt zaliczki miały Chinki (7:8), na drugiej dwa Amerykanki (16:14). Azjatki zdołały odrobić straty (19:19), końcówka należała jednak do ekipy Stanów Zjednoczonych. Spotkanie efektownie, bo asem serwisowym zakończyła Michelle Bartsch-Hackley (25:20).

Najwięcej punktów: Andrea Drews (21), Michelle Bartsch-Hackley (21), Kelsey Robinson (15) – USA; Yanhan Liu (17) – Chiny. Amerykanki zdecydowanie lepiej punktowały w ataku (52–39), bloku (12–7) oraz zagrywką (10–4; 4 asy Bartsch-Hackley); popełniły jednak więcej błędów własnych od rywalek (23–16).

W pierwszym półfinale Turcja gładko uległa Brazylii 0:3 (23:25, 15:25, 10:25). W wielkim finale broniące tytułu reprezentantki Stanów Zjednoczonych zmierzą się w niedzielę z Brazylią. Wcześniej, w meczu o trzecie miejsce Chiny zagrają z Turcją.

USA – Chiny 3:1 (25:11, 15:25, 25:17, 25:20)

USA: Lauren Carlini, Haleigh Washington, Andrea Drews, Michelle Bartsch-Hackley, Kelsey Robinson, Chiaka Ogbogu – Megan Courtney (libero) oraz Tetori Dixon, Jordyn Poulter. Trener: Karch Kiraly.
Chiny: Di Yao, Yuanyuan Wang, Yanhan Liu, Xiangyu Gong, Xiaotong Liu, Yixin Zheng – Li Lin (libero) oraz Qingqing Du, Linyu Diao, Fang Duan, Feifan Ni (libero), Mingyuan Hu, Hanyu Yang. Trener: An Jiajie.

Sędziowie: Wojciech Maroszek (Polska) – Joo Hee Kang (Korea Południowa).

Terminarz i plan transmisji Final Six Ligi Narodów siatkarek (Nankin, 3–7 lipca):

2019-07-03: Polska – USA 1:3 (25:21, 16:25, 15:25, 24:26)
2019-07-03: Chiny – Turcja 1:3 (22:25, 19:25, 25:22, 22:25)

2019-07-04: Polska – Brazylia 2:3 (25:22, 21:25, 25:22, 19:25, 10:15)
2019-07-04: Włochy – Turcja 0:3 (21:25, 15:25, 21:25)

2019-07-05: USA – Brazylia 3:1 (25:18, 25:19, 20:25, 25:21)
2019-07-05: Chiny – Włochy 3:1 (25:17, 25:22, 22:25, 25:22)

2019-07-06: Turcja – Brazylia 0:3 (23:25, 15:25, 10:25)
2019-07-06: USA – Chiny 3:1 (25:11, 15:25, 25:17, 25:20)

2019-07-07: Turcja – Chiny (mecz o III miejsce; niedziela, godzina 8.45; transmisja – Polsat Sport)
2019-07-07: Brazylia – USA (FINAŁ; niedziela, godzina 13.15; transmisja – Polsat Sport Extra).