Tour de France: Alaphilippe wygrał etap i został liderem

Francuz Julian Alaphilippe (Deceuninck-Quick Step) wygrał po samotnym finiszu trzeci etap kolarskiego Tour de France i zdobył żółtą koszulkę lidera. Na mecie w Epernay wyprzedził o 26 sekund pierwszą grupę, którą przyprowadził Australijczyk Michael Matthews (Sunweb).

Trzecie miejsce zajął Belg Jasper Stuyven (Trek-Segafredo), a tuż za nim uplasował się jego rodak i lider polskiej drużyny CCC Greg Van Avermaet.

Alaphilippe odniósł trzecie w karierze zwycięstwo etapowe w Tour de France i został pierwszym od pięciu lat francuskim liderem wyścigu. W 2014 roku żółtą koszulkę zakładał Tony Gallopin.

W poniedziałek wyścig wjechał z Belgii do Francji. Etap liczył 215 km, a jego profil, z odcinkami bruku i krótkimi podjazdami w końcówce, faworyzował specjalistów od klasyków.

Od pierwszych kilometrów aktywnie jechali Francuzi. W zawiązanej niedługo po starcie w Binche ucieczce dnia uczestniczyli Yoann Offredo, Anthony Delaplace, Paul Ourselin i Stephane Rossetto oraz Belg Tim Wellens. Gdy do mety pozostało 50 km, oderwał się od Francuzów Wellens. Zwycięzca Tour de Pologne 2016 wjechał jako pierwszy na bardzo stromy Mur du Mutigny, 16 km przed metą, ale tuż za nim pojawił się atakujący z czołówki Alaphilippe. Francuz powiększył do 50 sekund przewagę na zjeździe i nie dał się doścignąć aż do Epernay.

"Bardzo mi zależało na tym etapie, trasa była jakby dla mnie skrojona. Byłem skoncentrowany i uważałem, żeby nie znaleźć się w jakiejś przypadkowej kraksie. Nie sądziłem, że uda mi się odjechać tak daleko od mety. Kiedy zobaczyłem, że mam 30 sekund przewagi, dałem z siebie wszystko" - opowiadał Alaphilippe.

27-letni Francuz wygrał w tym sezonie m.in. klasyki Mediolan-San Remo, Strade Bianche, Strzałę Walońską, a także dwa etapy Tirreno-Adriatico i w rankingu UCI zajmuje pierwsze miejsce.

Dotychczasowy lider Tour de France, holenderski sprinter Mike Teunissen (Jumbo-Visma) odpadł z czołówki podczas wspinaczki na Mur de Mutigny i do mety dojechał ze stratą blisko pięciu minut.

W liczącej 53 kolarzy czołowej grupie zabrakło Polaków. Michał Kwiatkowski (Ineos) ukończył etap na 60. miejscu, tracąc 1.14, a Łukasz Wiśniowski (CCC) był 133., tracąc blisko 14 minut.

W klasyfikacji generalnej Alaphilippe wyprzedza o 20 sekund Belga Wouta van Aerta oraz o 25 sekund Holendra Stevena Kruijswijka (obaj Jumbo-Visma). Van Avermaet awansował na dziewiątą pozycję, ale stracił koszulkę lidera klasyfikacji górskiej na rzecz Wellensa.