Szabla Kilińskiego: Światowa elita spotyka się w Warszawie

Inne
Szabla Kilińskiego: Światowa elita spotyka się w Warszawie
fot. Materiały prasowe

Najbliższa XIX już edycja Pucharu Świata w szermierce na wózkach będzie gościć ponad 250 zawodników z 34 państw. Jedna z największych na świecie szermierczych imprez dla sportowców z niepełnosprawnościami rozpocznie się w najbliższy czwartek w Warszawie. W sobotę o godz. 18.00 odbędzie się tradycyjna szermiercza Gala Finałowa.

O medale i główne trofea - repliki szabli Kilińskiego - nie będzie łatwo. Do Warszawy przyjeżdżają bardzo silne i licznie obsadzone ekipy. Wystarczy wspomnieć, że na szermierczych planszach pojawi się 18 Chińczyków i 24 Rosjan. To znak, że rozpoczęła się nie tylko międzynarodowa rywalizacja o kwalifikacje paraolimpijskie, ale także walka między zawodnikami wewnątrz swoich państw o to, kto pojedzie do Tokio w 2020 roku. 


Zawody rozpoczynają się w czwartek 11 lipca od walk szablistów i szpadzistek oczywiście z udziałem Polaków, utytułowanych szermierzy takich jak Adrian Castro, czy Grzegorz Pluta. Do walki o jak najwyższe miejsce staną także Marta Fidrych, Kinga Dróżdż, Renata Burdon, Patrycja Haręza i Jadwiga Pacek. Piątek minie pod znakiem floretu. Na planszy szermierczej pojawią się drużynowi brązowi medaliści z Igrzysk Paraolimpijskich w Rio de Janeiro: Dariusz Pender, Michał Nalewajek i Jacek Gaworski. W sobotę 13 lipca zawalczą szablistki i szpadziści, a dzień zwieńczy uroczysta Gala Finałowa o godzinie 18:00, podczas której, zgodnie z tradycją turnieju, triumfatorom konkurencji indywidualnych zostaną wręczone szable Kilińskiego. Walki drużynowe rozegrane zostaną 14 i 15 lipca.

Warszawskie zawody wpisują się w cykl imprez kwalifikacyjnych do Igrzysk Paraolimpijskich w Tokio. Każda wygrana walka, każdy zdobyty punkt na tym turnieju może przesądzić o tym, czy zawodnik zakwalifikuje się na igrzyska. Cieszy fakt, że do szermierczej rodziny dołączą w Warszawie nowi szermierze z takich krajów jak Litwa, Łotwa czy Finlandia. Przede wszystkim jednak będzie to okazja, by na planszy zobaczyć utytułowanych zawodników takich jak Dariusz Pender czy reprezentująca Hongkong Yu Chu Yee. Oboje to żywe legendy - multimedaliści paraolimpijscy, nieprzerwanie od igrzysk w Sydney w 2000 roku uczestniczący w kolejnych igrzyskach, plasowani przez międzynarodowe środowisko w TOP10 paraolimpijskich szermierzy wszechczasów. Yu Chu Yee wielokrotnie już triumfowała w „Szabli Kilińskiego” w latach ubiegłych.

- Niejedna szabla wisi już na ścianie u mnie w domu, ale ostrzę sobie zęby na kolejną w tym roku, a przede wszystkim na jubileuszową, o którą mam zamiar powalczyć podczas XX edycji Szabli Kilińskiego w 2020 roku – podkreśliła wybiegając myślami w przyszłość.

 

Wszystkie pojedynki odbywać się będą w Hotelu Airport Okęcie przy ul. 17 Stycznia 24 w Warszawie. Wstęp wolny. Wyniki można będzie śledzić na stronie szablakilinskiego.pl.

 

Informacja prasowa
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie