Puchar Narodów Afryki: Debiutant Madagaskar wyeliminowany przez Tunezję

Bardzo dobrze spisujący się dotychczas w Pucharze Narodów Afryki piłkarze debiutującego w turnieju Madagaskaru zostali wyeliminowani w ćwierćfinale. W czwartek przegrali w Kairze z Tunezją 0:3. Zwycięzcy zmierzą się w półfinale z Senegalem.

Madagaskar sprawił sporą niespodziankę pokonując w fazie grupowej Burundi 1:0 oraz Nigerię 2:0 i awansując do 1/8 finału z pierwszego miejsca. Później zaskoczył ponownie, eliminując Demokratyczną Republikę Konga po rzutach karnych.

Tunezja, uczestnik ubiegłorocznego mundialu w Rosji, okazała się jednak dla debiutanta za silna. Wprawdzie nie potrafiła objąć prowadzenia w pierwszej połowie, ale po przerwie do siatki trafili kolejno Ferjani Sassi (52.), Youssef Msakni (60.) i Naim Sliti (90+3.). To pierwsze zwycięstwo Tunezji w bieżącej edycji PNA. W grupie zremisowała wszystkie trzy spotkania, a w 1/8 finału okazała się lepsza od Ghany dopiero w konkursie "jedenastek".

Jej kolejnym rywalem będzie Senegal, który w środę pokonał Benin 1:0. W drugim niedzielnym półfinale zmierzą się Nigeria z Algierią (wyeliminowała w czwartek po rzutach karnych Wybrzeże Kości Słoniowej). Turniej w Egipcie zakończy się 19 lipca.

Wyniki i program:

środa, 10 lipca
Senegal – Benin 1:0 (0:0)
Bramka: Idrissa Gueye (69)

Nigeria – RPA 2:1 (1:0)
Bramki: dla Nigerii - Samuel Chukwueze (27), William Troost-Ekong (89); dla RPA - Bongani