Iran pokonany! Polscy siatkarze w półfinale Ligi Narodów

W swym drugim meczu na turnieju Final Six Ligi Narodów w Chicago polscy siatkarze wygrali z Iranem 3:1. To drugie zwycięstwo podopiecznych trenera Vitala Heynena, dzięki czemu zapewnili sobie oni awans do półfinału z pierwszego miejsca w grupie B.

– Z Iranem będzie walka. Z serduchem – zapowiadał po zwycięstwie nad Brazylią środkowy reprezentacji Polski Karol Kłos. Już pierwsze akcje meczu pokazały, że obie ekipy nastawiły się na walkę. Po pierwszej przerwie technicznej (7:8), przewagę zaczęli jednak budować Irańczycy. Pomogły im w tym problemy Polaków z przyjęciem przy zagrywkach Milada Ebadipoura (7:12), a następnie Amira Ghafoura (10:17). Biało-czerwoni zerwali się do odrabiania strat. W końcówce, po asie serwisowym Kłosa było 21:23, jednak dwie ostatnie piłki padły łupem Persów. Atak Seyeda z przechodzącej piłki zamknął tę partię (21:25).

Druga odsłona to już zdecydowanie lepsza gra biało-czerwonych. Po ataku Bartosza Kwolka prowadzili 8:5 na pierwszej przerwie. Tym razem to siatkarze Iranu gonili wyniki i dopięli swego po asie serwisowym Ebadipoura (11:11). W środkowej części seta zrobiło się nerwowo, gdy Vital Heynen, próbował wziąć weryfikację i wdał się w dyskusję z arbitrami. Obejrzał już drugą na tym turnieju czerwoną kartkę, co oznaczało stratę punktu (13:13). Polacy znów odskoczyli przed drugą przerwą (13:16). Kluczem do zwycięstwa w tej partii były dobre zagrywki. W końcówce biało-czerwoni mieli już wyraźną przewagę, a wynik na 25:18 ustalił po skutecznej kontrze Maciej Muzaj.

Set numer trzy to wyrównana walka na początku (7:8), a potem przejściowe problemy Polaków ze skończeniem ataków (8:11). Biało-czerwoni szybko odzyskali inicjatywę przy zagrywkach Bartosza Bednorza (13:11), potem błysnął Norbert Huber  (15:12). W końcówce podopieczni Heynena punktowali rywali, kapitalnie grając w kontrataku (21:16). W końcówce Polacy grali swobodnie, a Persowie coraz bardziej nerwowo. Zerwany atak rywali ze środka dał biało-czerwonym piłkę setową (24:19), a nieporozumienie po irańskiej stronie zakończyło tę odsłonę (25:20).

Polacy udanie rozpoczęli kolejną partię (6:3, 8:6). Irańczycy nie rezygnowali. W środkowej części seta oglądaliśmy walkę punkt za punkt, przy minimalnej przewadze biało-czerwonych (16:14). Tak toczyła się gra do samego końca tej partii. Persowie walczyli o odrobienie strat, Polacy utrzymywali prowadzenie. Po skutecznym ataku Kwolka było 23:20, skuteczny blok w kolejnej akcji przyniósł piłkę meczową. Persowie zdołali się obronić w dwóch akcjach, ale za trzecim podejściem biało-czerwoni wykorzystali szansę na zakończenie meczu. Kwolek przedarł się przez blok rywali i ustalił wynik tej partii na 25:22.

Najwięcej punktów: Bartosz Bednorz (24), Norbert Huber (14), Maciej Muzaj (12), Karol Kłos (11) – Polska; Amir Ghafour (22), Milad Ebadipour (10), Purya Fayazi (10) – Iran. Polacy lepiej od rywali punktowali w ataku (56–47) oraz zagrywką (9–4; po trzy asy Kłosa i Kwolka); nieco gorzej blokiem (11–12), ale wpływ na to miały słabe statystyki pierwszej partii (1–5).

Po zwycięstwach nad Brazylią 3:2 i Iranem 3:1 polscy siatkarze z pierwszego miejsca w grupie B awansowali do czołowej czwórki turnieju finałowego Ligi Narodów. Zmierzą się w nim z drugą drużyną z grupy A, w której rywalizują Francja, Rosja oraz Stany Zjednoczone.

Polska – Iran 3:1 (21:25, 25:18, 25:20, 25:22)

Polska: Marcin Komenda, Bartosz Bednorz, Bartosz Kwolek, Maciej Muzaj, Karol Kłos, Norbert Huber – Jakub
Popiwczak (libero) oraz Marcin Janusz, Łukasz Kaczmarek, Piotr Łukasik, Bartłomiej Bołądź. Trener: Vital Heynen

Iran: Sa’id Maruf, Amir Ghafour, Seyed, Purya Fayazi, Milad Ebadipour, Ali Shafiei – Mohammadreza
Hazratpourtalatappeh (libero) oraz Porya Yali, Farhad Ghaemi, Mohammadreza Moazzen (libero), Mohammadjavad Manavinezhad, Aliasghar Mojarad. Trener: Igor Kolakovic.

Sędziowie: Vladimir Simonovic (Serbia) – Hernan Gonzalo Casamiquela (Argentyna).

Terminarz i plan transmisji turnieju Final Six Ligi Narodów siatkarzy (Chicago, 10–14 lipca):

2019-07-10: Polska – Brazylia 3:2 (25:23, 23:25, 25:21, 21:25, 15:9)
2019-07-11: USA – Francja 3:1 (25:16, 25:22, 23:25, 25:21)

2019-07-11: Polska – Iran 3:1 (21:25, 25:18, 25:20, 25:22)
2019-07-12: Rosja – Francja (grupa A;czwartek/piątek, godzina 2.45; transmisja – Polsat Sport)

2019-07-12: Brazylia – Iran (grupa B; piątek, godzina 23.45; transmisja – Polsat Sport)
2019-07-13: USA – Rosja (grupa A; piątek/sobota, godzina 2.45; transmisja – Polsat Sport)

2019-07-13: 1A – 2B (półfinał, sobota, godzina 23.45; transmisja – Polsat Sport)
2019-07-14: 1B – 2A (półfinał, sobota/niedziela, godzina 2.45; transmisja – Polsat Sport)

2019-07-14: mecz o III miejsce (niedziela, godzina 21.45; transmisja – Polsat Sport)
2019-07-15: FINAŁ (niedziela/poniedziałek, godzina 0.45; transmisja – Polsat Sport).