Uniwersjada: Srebro polskich siatkarzy. Włosi górą w finale

Polscy siatkarze kończą Uniwersjadę ze srebrnym medalem. W wielkim finale przegrali z Włochami. O wyniku przesądził tie-break.

Polacy zaczęli mecz od prowadzenia 5:0. Rywale chwilę później zmniejszyli stratę do jednego punktu, jednak później oglądaliśmy popis podopiecznych Pawła Woickiego. W pewnym momencie prowadzili 21:10. To był nokaut! Ostatecznie, pierwszy set skończył się wynikiem 25:16.

Włosi wyciągnęli wnioski z tego, co działo się na boisku i druga partia była zdecydowanie bardziej wyrównana. Polacy długo dyktowali warunki, jednak w końcówce Włosi doszli do głosu i wyszli na prowadzenie 20:19. Jak się okazało, nie oddali go do końca.

Początek trzeciego seta to walka punkt za punkt. Biało-Czerwoni z czasem osiągnęli jednak przewagę. Po tym, jak doprowadzili do remisu 10:10, zaczęli stopniowo ją powiększać. Do momentu, gdy prowadzili 21:16, wszystko szło gładko. Później przewaga zaczęła topnieć. Podopieczni Woickiego zdołali jednak wygrać 25:22.

Czwarta partia zaczęła się od prowadzenia Polaków 6:5. W tym momencie nastąpiło przebudzenie Włochów. Gdy prowadzili 20:14, sytuacja Biało-Czerwonych była nie do pozazdroszczenia, ale zdobyli się na zryw i doprowadzili do remisu 23:23. Ostatnie słowo należało do rywali.

Podobnie jak w półfinale z Rosją, znów o wszystkim rozstrzygnął tie-break. Do pewnego momentu wszystko szło po myśli podopiecznych Woickiego. Końcówka to jednak popis Włochów, którzy wygrali 15:10 i zdobyli złoto. To piąty medal wywalczony przez polskich siatkarzy na Uniwersjadzie. Na ten dorobek składają się złoto (Sheffield 1991), trzy srebra (Buffalo 1993, Kazań 2013, Neapol 2019) i brąz (Turyn 1959).

Polska - Włochy 2:3 (25:16, 20:25, 25:22, 23:25, 10:15)