Chamera o MMŚ w żeglarstwie: W Gdyni zobaczymy przyszłych mistrzów olimpijskich

Inne
Chamera o MMŚ w żeglarstwie: W Gdyni zobaczymy przyszłych mistrzów olimpijskich
fot. PAP

Od poniedziałku do piątku w Gdyni w młodzieżowych mistrzostwach świata rywalizować będzie 409 zawodników z 66 krajów. - To największa impreza w historii polskiego żeglarstwa, w której powinniśmy zobaczyć przyszłych mistrzów olimpijskich – przyznał prezes PZŻ Tomasz Chamera.

- Te regaty rozgrywane są w podobnej formule jak igrzyska. W poszczególnych klasach każdy kraj może wystawić tylko jednego reprezentanta, nie ma natomiast, jak w olimpijskiej rywalizacji, limitu państw w poszczególnych konkurencjach. To będzie największa i najbardziej prestiżowa impreza w historii polskiego żeglarstwa. W tych zawodach rozpoczynały się kariery medalistów olimpijskich oraz uczestników Pucharu Ameryki i w Gdyni również powinniśmy zobaczyć przyszłe gwiazdy żeglarstwa – podkreślił prezes Polskiego Związku Żeglarskiego.

 

Gdynia była już organizatorem tej imprezy w 2004 roku, ale 15 lat temu walczono o medale w siedmiu, a nie jak obecnie, w dziewięciu konkurencjach. Polacy zdominowali rywalizację w windsurfingowej klasie Mistral, w której na najwyższym stopniu podium stanęli Zofia Klepacka i Kamil Lewandowski.

 

Dla Klepackiej, brązowej medalistki olimpijskiej z Londynu w 2012 roku w klasie RS:X, był to to czwarty kolejny triumf w tej imprezie.

 

- Po wielkie sukcesy sięgali także inni zawodnicy, którzy ścigali się wtedy w Gdyni. Australijki Elise Rechichi i Tessa Parkinson, które zwyciężyły w klasie 420, cztery lata później zostały w Pekinie mistrzyniami olimpijskimi w klasie 470. Podobną drogę przeszli ich rodacy, z tym że z klasy 420 do 49er, Nathan Outteridge i Iain Jensen, którzy wywalczyli złoty medal igrzysk w Londynie w 2012 roku. Z kolei drugi w klasie Laser Radial Chorwat Tonci Stipanovic zdobył w 2016 roku podczas igrzysk w Rio de Janeiro srebrny medal w klasie Laser Standard – przypomniał Chamera.

 

W Gdyni Biało-Czerwoni wystawili pełną reprezentację. W klasie 29er wystartują Karolina Żurek i Agata Wilczewska oraz Sławomir Kapałka (wszyscy YKP Gdynia) i Jakub Gołębiowski (MOS SSW Iława), w klasie 420 Amelia Linowska i Julia Chmiela (obie Baza Mrągowo) oraz Patryk Kosmalski (ChKŻ Chojnice) i Tomasz Lewandowski (OKŻ Olsztyn), w klasie Laser Radial Julia Rogalska (Giżycka Grupa Regatowa) i Tytus Butowski (AZS AWFiS Gdańsk), w klasie RS:X Karina Filip i Kamil Manowiecki (SKŻ Ergo Hestia Sopot), a w klasie Nacra 15 Maja i Oskar Niemira (UKS Navigo Sopot).

 

- Nie zaliczamy się do faworytów w żadnej konkurencji, dlatego każdy medal będzie dużym sukcesem i niespodzianką. Za przyzwoity wynik uznamy natomiast miejsce w czołowej ósemce. Nasi zawodnicy mają potencjał, ale trudno powiedzieć na co ich konkretnie stać. Poza Rogalską i Butowskim, którzy wzięli ostatnio udział w mistrzostwach Europy juniorów, pozostali nie mieli w tym sezonie okazji rywalizować na międzynarodowej arenie. Gdynia jest również trudnym, wymagającym oraz nieprzewidywalnym akwenem i fakt, że częściej na nim pływamy, wcale nie musi stanowić dodatkowego atutu - powiedział trener główny kadry narodowej juniorów Zbigniew Czubek.

 

W ubiegłym roku Biało-Czerwoni z Corpus Christi w Stanach Zjednoczonych przywieźli jeden medal - na trzecim stopniu podium w klasie 420 stanęli Kacper Paszek i Bartosz Reiter (OKŻ Olsztyn).

 

W niedzielę wieczorem odbędzie się w Gdyni ceremonia otwarcia mistrzostw, natomiast pierwsze punktowane starty zaplanowano w poniedziałek. Medaliści wyłonieni zostaną w piątek – w klasach 420 oraz Laser Radial przewidziano dziewięć wyścigów, natomiast w klasach 29er, Nacra 15 i RS:X - po 13.

AŁ, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie