Finał Ligi Narodów nie dla Polaków! Siatkarze Heynena zagrają o brąz

Polscy siatkarze przegrali z Rosją 1:3 w półfinale turnieju Final Six Ligi Narodów w Chicago. Podopieczni trenera Vitala Heynena zagrają w niedzielę o brązowy medal. Reprezentacja Rosji wystąpi w wielkim finale i będzie miała szansę obronić złoty medal wywalczony przed rokiem.

W pierwszej partii rosyjscy siatkarze bardzo szybko uzyskali wyraźną przewagę. Na pierwszej przerwie Polacy tracili już pięć oczek (3:8), w środkowej części seta rywale jeszcze powiększyli dystans (10:16). Rosjanie byli skuteczni w ataku, a zrywy Polaków (choćby ten przy asie serwisowym Bartosza Kwolka na 14:18), nie przyniosły powodzenia. Sborna spokojnie zmierzała po zwycięstwo, które przypieczętował atakiem z przechodzącej piłki Dmitrij Wołkow (19:25).

Set numer dwa również rozpoczął się po myśli Rosjan (2:6). Biało-czerwoni szybko odrobili tę stratę (6:6), ale rywale znów odskoczyli na kilka oczek. Biało-czerwoni początkowo odpowiadali głownie skutecznymi zagrywkami – punktowali w tym elemencie Karol Kłos (10:14) i Bartosz Bednorz (13:16). W końcówce seta wrócili jednak do kapitalnej gry, którą imponowali w poprzednich spotkaniach. Odrobili straty, a po kapitalnej zagrywce Bednorza uzyskali prowadzenie 23:22. Partię rozstrzygnęła gra na przewagi. Pomyłka rywali w polu zagrywki oraz blok na Wołkowie przyniosły Polakom decydujące punkty (26:24).

Od początku trzeciej odsłony oglądaliśmy wyrównaną walkę obu ekip. Na pierwszej przerwie minimalną zaliczkę mieli Rosjanie (7:8), którzy potem powiększyli przewagę. Polacy odpowiedzieli serią pięciu wygranych piłek (14:11) i utrzymali tę przewagę do drugiej przerwy (16:13). Po niej jednak inicjatywę przejęli Rosjanie. Biało-czerwoni mieli problemy z przyjęciem, doszły do tego kłopoty ze skończeniem ataków, co wykorzystali rywale. W końcówce odskoczyli na trzy oczka (19:22) i choć Polacy zerwali się jeszcze do walki – po skutecznym ataku Bednorza było 22:23 – ale dwie ostatnie piłki padły łupem Rosjan. Wołkow wywalczył piłkę setową, a blok na Bednorzu zakończył tę część meczu (22:25).

Czwarty set rozpoczął się od falstartu biało-czerwonych (1:4), Polacy szybko wyrównali, ale po pierwszej przerwie Rosjanie znów zaczęli budować przewagę (8:12, 10:14). Siatkarze Sbornej kontynuowali dobrą grę. Dobre zagrywki, skuteczne kontry i szczelny blok pozwoliły im odskoczyć 13:20. Przy takiej przewadze spokojnie zmierzali po zwycięstwo. Skuteczna kontra Jegora Kluki dała im piłkę meczową (17:24). Polacy obronili się w czterech kolejnych akcjach, trener Tuomas Sammelvuo dwukrotnie poprosił w tym czasie o przerwę, finisz jednak nastąpił zbyt późno. Wiktor Poletajew atakiem blok-aut zakończył seta (21:25) i cały mecz.

Najwięcej punktów: Bartosz Bednorz (15), Karol Kłos (13), Norbert Huber (12) – Polska; Wiktor Poletajew (24), Jegor Kluka (19), Iwan Jakowlew (15), Dmitrij Wołkow (13) – Rosja. Rosjanie mieli wyraźną przewagę w ofensywe, zdecydowanie lepiej punktowali w ataku (45–61).

Polacy przyjechali do Chicago w eksperymentalnym składzie i sprawili niespodziankę, pokonując w grupie Brazylię (3:2) oraz Iran (3:1). Na reprezentację Rosji nie starczyło już jednak sił. Siatkarze Sbornej awansowali do finału i mogą obronić złoto wywalczone przed rokiem w Villeneuve-d’Ascq koło Lille. Polacy zagrają o trzecie miejsce z drużyną, która przegra drugi półfinał (USA – Brazylia).

Polska – Rosja 1:3 (19:25, 26:24, 22:25, 21:25)

Polska: Marcin Komenda, Bartosz Bednorz, Bartosz Kwolek, Maciej Muzaj, Karol Kłos, Norbert Huber – Jakub Popiwczak (libero) oraz Marcin Janusz, Łukasz Kaczmarek, Piotr Łukasik, Jędrzej Gruszczyński. Trener: Vital Heynen.
Rosja: Igor Kobzar, Jegor Kluka, Iljas Kurkajew, Dmitrij Wołkow, Iwan Jakowlew, Wiktor Poletajew – Walentin Gołubiew (libero) oraz Dmitrij Kowalow. Trener: Tuomas Sammelvuo.

Sędziowie: Denny Francisco Cespedes Lassi (Dominikana) – Hernan Gonzalo Casamiquela (Argentyna).

Terminarz i plan transmisji turnieju Final Six Ligi Narodów siatkarzy (Chicago, 10–14 lipca):

2019-07-10: Polska – Brazylia 3:2 (25:23, 23:25, 25:21, 21:25, 15:9)
2019-07-11: USA – Francja 3:1 (25:16, 25:22, 23:25, 25:21)

2019-07-11: Polska – Iran 3:1 (21:25, 25:18, 25:20, 25:22)
2019-07-12: Rosja – Francja 3:0 (25:16, 25:23, 25:17)

2019-07-12: Brazylia – Iran 3:2 (25:20, 25:23, 24:26, 20:25, 15:10)
2019-07-13: USA – Rosja 3:0 (25:21, 25:17, 25:20)

2019-07-13: Polska – Rosja 1:3 (19:25, 26:24, 22:25, 21:25)

2019-07-14: USA – Brazylia (półfinał, sobota, godzina 02.45; transmisja – Polsat Sport)

2019-07-14: mecz o III miejsce (niedziela, godzina 21.45; transmisja – Polsat Sport)
2019-07-15: FINAŁ (niedziela/poniedziałek, godzina 0.45; transmisja – Polsat Sport).