Polscy siatkarze wywalczyli brązowy medal Ligi Narodów!

W meczu o brązowy medal Ligi Narodów polscy siatkarze wygrali w Chicago z reprezentacją Brazylii 3:0. Biało-czerwoni przystąpili do tej konfrontacji bez trenera Vitala Heynena, który udał się do Zakopanego, by kontynuować zgrupowanie przed turniejem kwalifikacyjnym do igrzysk olimpijskich Tokio 2020. Zastąpił go Jakub Bednaruk. W wielkim finale Stany Zjednoczone zmierzą się z Rosją.

Mimo braku selekcjonera, Polacy wyszli na boisko mocno zmobilizowani i kapitalnie rozpoczęli to starcie. Już od pierwszych akcji dobrze grali blokiem, dobrze funkcjonowała też współpraca blok-obrona. W efekcie uzyskali przewagę na pierwszej przerwie technicznej (8:6) i utrzymali ją w środkowej części seta (16:13). Siatkarze Canarinhos grali nerwowo, zaczęli popełniać proste błędy, a biało-czerwoni powiększali dystans (19:13, 22:14). Piłkę setową wywalczył Bartosz Bednorz, a w kolejnej akcji ten sam zawodnik zachował się czujnie na siatce i zdobył ostatni punkt (25:17).

W drugiej partii Polacy uzyskali przewagę przed pierwszą przerwą, po dwóch asach serwisowych Bednorza (8:6). W środkowej części znów świetnie grali blokiem i powiększyli przewagę. Przy wyniku 17:11 wydawało się, że biało-czerwoni mają wszystko pod kontrolą. Brazylijczycy ruszyli jednak do odrabiania strat i dopięli swego po asie serwisowym Lucasa Saatkampa (21:21). Zrobiło się nerwowo, ale Polacy wygrali kluczowe akcje. Autowy atak Alana i skuteczny blok przyniosły im decydujące punkty (25:23).

Początek trzeciego seta to wyrównana walka obu ekip. Na pierwszej przerwie minimalną zaliczkę mieli siatkarze Canarinhos (7:8), ale po niej trzy piłki padły łupem Polaków (10:8). Biało-czerwoni utrzymywali przewagę w środkowej części seta (16:15). Oglądaliśmy wyrównaną walkę obu ekip i znów wszystko rozstrzygnęło się w końcówce. Po asie serwisowym Edera Brazylijczycy uzyskali przewagę (19:20), ale dwie kolejne piłki skończył Karol Kłos, a Bartosz Kwolek poczęstował rywali asem serwisowym (22:20). Po ataku Bednorza Polacy mieli piłkę meczową, a po chwili ten sam zawodnik atakiem po bloku przypieczętował sukces Polaków (25:21).

Najwięcej punktów: Bartosz Bednorz (19), Łukasz Kaczmarek (11), Karol Kłos (10), Bartosz Kwolek (8) – Polska; Alan Souza (8) – Brazylia. Mocnym elementem w grze biało-czerwonych w tym spotkaniu był punktowy blok (14–4), a także zagrywka (6–2).

Polscy siatkarze, którzy do Chicago polecieli w eksperymentalnym składzie, sprawili miłą niespodziankę, zdobywając brązowy medal Ligi Narodów. To trzeci sukces w tego typu imprezie w historii Polskiej siatkówki. Wcześniej reprezentacja Polski zdobyła złoto (2012) oraz brąz (2011) Ligi Światowej.

Polska – Brazylia 3:0 (25:17, 25:23, 25:21)

Polska: Marcin Komenda, Bartosz Bednorz, Łukasz Kaczmarek, Bartosz Kwolek, Karol Kłos, Norbert Huber – Jakub Popiwczak (libero) oraz Jędrzej Gruszczyński, Maciej Muzaj. Trener: Jakub Bednaruk.

Brazylia: Fernando Kreling, Joandry Leal, Wallace De Souza, Ricardo Lucarelli, Flavio Gualberto, Lucas Saatkamp – Thales Hoss (libero) oraz Maique Reis Nascimento (libero), Mauricio Borges, Bruno Rezende, Douglas Souza, Alan Souza, Eder Carbonera. Trener: Renan Dal Zotto.

Sędziowie: Juraj Mokry (Słowacja) – Andriej Zenowicz (Rosja).

Wyniki turnieju Final Six Ligi Narodów siatkarzy (Chicago, 10–14 lipca):

2019-07-10: Polska – Brazylia 3:2 (25:23, 23:25, 25:21, 21:25, 15:9)
2019-07-11: USA – Francja 3:1 (25:16, 25:22, 23:25, 25:21)

2019-07-11: Polska – Iran 3:1 (21:25, 25:18, 25:20, 25:22)
2019-07-12: Rosja – Francja 3:0 (25:16, 25:23, 25:17)

2019-07-12: Brazylia – Iran 3:2 (25:20, 25:23, 24:26, 20:25, 15:10)
2019-07-13: USA – Rosja 3:0 (25:21, 25:17, 25:20)

2019-07-13: Polska – Rosja 1:3 (19:25, 26:24, 22:25, 21:25)  półfinał.

2019-07-14: USA – Brazylia 3:2 (25:21, 17:25, 21:25, 25:20, 15:9) – półfinał.

2019-07-14: Polska – Brazylia 3:0 (25:17, 25:23, 25:21) – mecz o III miejsce.
2019-07-15: USA – Rosja (FINAŁ, niedziela/poniedziałek, godzina 0.45; transmisja – Polsat Sport).