USA – Rosja w finale Ligi Narodów! Polscy siatkarze zagrają o brąz

W drugim półfinale turnieju Final Six Ligi Narodów w Chicago siatkarze USA wygrali z Brazylią 3:2. W wielkim finale Amerykanie zmierzą się z Rosją, a we wcześniejszym spotkaniu o brąz dojdzie do konfrontacji Polska – Brazylia.

Premierowa partia toczyła się przy przewadze Amerykanów, ale siatkarze Canarinhos długo utrzymywali punktowy kontakt z rywalami (17:16). Końcówka należała jednak do gospodarzy. Piłkę setową wywalczył Matthew Anderson (24:19), Brazylijczycy obronili się w dwóch akcjach, ale w  kolejnej Lucarelli zaserwował w siatkę (25:21). Siatkarze Canarinhos utopili się w morzu błędów własnych – popełnili ich w tej części meczu aż 11!

Set numer dwa to zwrot o 180 stopni. Po pierwszej przerwie technicznej (7:8) warunki zaczęli dyktować Brazylijczycy, którzy poprawili grę w obronie i wyprowadzali skuteczne kontry. Budowali w ten sposób przewagę (11:16, 15:20), a świetną grę prezentował Joandry Leal. To właśnie ten zawodnik asem serwisowym dał swej drużynie piłkę setową , a w kolejnej akcji autowy atak Andersona zakończył tę część meczu (17:25).

W trzeciej odsłonie nadal przewagę utrzymywali podopieczni trenera Renana Dal Zotto. Przed drugą przerwą odskoczyli rywalom (12:16), ale po niej Amerykanie ruszyli do odrabiania strat. Kluczowe dla rozstrzygnięcia losów tej partii okazały się zagrywki. Najpierw Alan posłał bombę na stronę rywali (118 km/h). Po chwili przestrzelił zagrywkę, ale Micah Christenson również pomylił się w polu serwisowym, z tym że ten błąd był na wagę piłki setowej dla rywali. Po chwili w polu serwisowym pojawił się Lucarelli i kapitalnym skrótem rozstrzygnął losy tej partii (21:25).

Czwarty set to wciąż zacięta walka obu ekip, okraszona akcjami na najwyższym poziomie. Na pierwszej przerwie dwa oczka zaliczki mieli Brazylijczycy (6:8), na drugiej – Amerykanie (16:14). Gospodarze przejęli inicjatywę w końcówce tej partii. Trener John Speraw dokonał kilku dobrych roszad w składzie, dobrze prezentowali się rezerwowi Garrett Muagututia i Jeffrey Jendryk. Skuteczny atak po skosie w wykonaniu Andersona dał ekipie USA piłkę setową (24:19), a dwie akcje później Wallace podarował rywalom ostatni punkt, serwując piłkę w aut (25:20).

Tie-break rozpoczął się po myśli gospodarzy. Gdy Taylor Sander popisał się skutecznym atakiem z drugiej linii, Amerykanie mieli trzy oczka zaliczki przy zmianie stron (8:5). Po niej kapitalną akcję skończył Muagututia, a Jendryk popisał się asem serwisowym i Brazylijczycy znaleźli się w trudnej sytuacji (10:5). Przy takiej przewadze gospodarze grali swobodnie i spokojnie zmierzali po zwycięstwo, które przypieczętował zepsuty serwis rywali (15:9).

Najwięcej punktów: Matthew Anderson (22), Taylor Sander (17) – USA; Wallace De Souza (17), Joandry Leal (16), Lucas Saatkamp (12), Ricardo Lucarelli (10) – Brazylia.

We wcześniejszym półfinale polscy siatkarze przegrali z Rosjanami 1:3 (19:25, 26:24, 22:25, 21:25). W tej sytuacji w wielkim finale Ligi Narodów 2019 Stany Zjednoczone zmierzą się z Rosją, a w meczu o brązowy medal Polska zagra z Brazylią. W obu przypadkach dojdzie więc do rewanżów za mecze grupowe. Przypomnijmy, że biało-czerwoni pokonali w środę ekipę Canarinhos 3:2. W piątek Amerykanie wygrali z USA 3:0, ale trener Sbornej Tuomas Sammelvuo wystawił rezerwowy skład. Miejmy nadzieję, że finałowe starcie będzie o wiele bardziej zacięte.

W ubiegłorocznej edycji triumfowała reprezentacja Rosji, która w finale rozegranym w Villeneuve-d’Ascq koło Lille ograła Francję 3:0. Trzecie miejsce zajęli siatkarze USA, którzy w meczu o brąz ograli 3:0 Brazylię.

USA – Brazylia 3:2 (25:21, 17:25, 21:25, 25:20, 15:9)

USA: Micah Christenson, Aaron Russell, Matthew Anderson, Maxwell Holt, Taylor Sander, David Smith – Erik Shoji (libero) oraz Garrett Muagututia, Thomas Jaeschke, Jeffrey Jendryk, Kawika Shoji. Trener: John Speraw.
Brazylia: Fernando Kreling, Joandry Leal, Wallace De Souza, Lucas Saatkamp, Ricardo Lucarelli, Flavio Gualberto – Thales Hoss (libero) oraz Maique Reis Nascimento (libero), Isac Santos, Bruno Rezende, Alan Souza, Mauricio Borges. Trener: Renan Dal Zotto.

Sędziowie: Vladimir Simonovic (Serbia) – Juraj Mokry (Słowacja).

Terminarz i plan transmisji turnieju Final Six Ligi Narodów siatkarzy (Chicago, 10–14 lipca):

2019-07-10: Polska – Brazylia 3:2 (25:23, 23:25, 25:21, 21:25, 15:9)
2019-07-11: USA – Francja 3:1 (25:16, 25:22, 23:25, 25:21)

2019-07-11: Polska – Iran 3:1 (21:25, 25:18, 25:20, 25:22)
2019-07-12: Rosja – Francja 3:0 (25:16, 25:23, 25:17)

2019-07-12: Brazylia – Iran 3:2 (25:20, 25:23, 24:26, 20:25, 15:10)
2019-07-13: USA – Rosja 3:0 (25:21, 25:17, 25:20)

2019-07-13: Polska – Rosja 1:3 (19:25, 26:24, 22:25, 21:25)

2019-07-14: USA – Brazylia 3:2 (25:21, 17:25, 21:25, 25:20, 15:9)

2019-07-14: Polska – Brazylia (mecz o III miejsce, niedziela, godzina 21.45; transmisja – Polsat Sport)
2019-07-15: USA – Rosja (FINAŁ, niedziela/poniedziałek, godzina 0.45; transmisja – Polsat Sport).