Kenijska maratonka zdyskwalifikowana na osiem lat za doping

Inne
Kenijska maratonka zdyskwalifikowana na osiem lat za doping
fot. PAP

Kenijska maratonka Salome Jerono Biwott została zdyskwalifikowana na osiem lat po drugim przyłapaniu na dopingu - poinformowała Athletics Integrity Unit (AIU), organizacja odpowiedzialna za kwestie uczciwości i dopingu w lekkoatletyce.

W organizmie Biwott wykryto, za sprawą testu wykonanego w podczas kwietniowego maratonu w Sao Paulo, zakazany norandrosteron. To substancja z grupy sterydów anabolicznych. 36-letnia Kenijka we wspomnianej imprezie z czasem 2:37,33 zajęła drugie miejsce.

 

AIU poinformowała, że zawieszenie będzie liczone od 5 czerwca, a wyniki Biwott zostaną anulowane począwszy od 7 kwietnia.

 

Maratonka rekord życiowy - 2:30.47 - ustanowiła, zajmując drugie miejsce w Hannoverze w 2016 roku. Kilka miesięcy wcześniej zakończyła się jej pierwsza dyskwalifikacja za doping. Sześć lat temu z tego powodu zawieszono ją na dwa lata. Stosowanie niedozwolonych substancji wykryto u niej podczas zawodów w Nairobi w 2012 roku.

 

Biwott jest czwartą reprezentantką kenijskiej lekkoatletyki, która została ukarana za doping w ciągu ostatnich dwóch miesięcy. W tym okresie to samo spotkało rekordzistę świata w półmaratonie Abrahama Kiptuma, Cyrusa Rutto oraz Feliksa Kirwę. Wcześniej zawieszeni zostali zaś m.in. była triumfatorka maratonów w Chicago i Bostonie Rita Jeptoo, mistrzyni olimpijska w maratonie z Rio de Janeiro Jemima Sumgong oraz złoty medalista igrzysk w Pekinie na 5000 m oraz trzykrotny mistrz globu na tym dystansie Asbel Kiprop.

KN, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze