Vuelta a Espana: Froome ogłoszony zwycięzcą wyścigu z 2011 roku

Brytyjczyk Chris Froome po ośmiu latach ogłoszony został zwycięzcą kolarskiego wyścigu Vuelta a Espana 2011. Międzynarodowa Unia Kolarska (UCI) przyznała mu tytuł, bowiem okazało się, że pierwszy na mecie Juan Jose Cobo wspomagał się środkami dopingującymi.

Tym samym 34-letni Froome ma w swym dorobku siedem triumfów w wielkich tourach.

Późniejszy czterokrotny zwycięzca Tour de France ukończył Vueltę osiem lat temu na drugim miejscu, ze stratą 13 sekund do Cobo. W połowie czerwca 2019, po ośmiu latach od wyścigu, UCI ogłosiła, że z powodu odnotowanych w paszporcie biologicznym nieprawidłowości uznaje hiszpańskiego kolarza winnym złamania reguł antydopingowych w latach 2009-11. 38-letni Cobo został ukarany trzyletnią dyskwalifikacją, co było jedynie formalnością, bowiem już przed pięciu laty zakończył karierę sportową.

W zrewidowanych po ukaraniu Hiszpana wynikach wyścigu na drugie miejsce awansował inny Brytyjczyk Bradley Wiggins, a na trzecie Holender Bauke Mollema. Cobo stracił także 10. miejsce z Vuelta a Espana 2009.

Po decyzji UCI Froome został pierwszym Brytyjczykiem, który został zwycięzcą jednego z trzech wielkich tourów. Dotychczas to miano należało się Wigginsowi, triumfatorowi Tour de France w 2012 roku.

Najwięcej zwycięstw w trzech najbardziej prestiżowych wyścigach wieloetapowych odniósł słynny Belg Eddy Merckx - 11. 10 ma w dorobku Francuz Bernard Hinault, osiem jego rodak Jacques Anquetil. Froome dołączył zaś do grona kolarzy mających po siedem zwycięstw; obok niego są to Hiszpanie Alberto Contador i Miguel Indurain oraz Włoch Fausto Coppi.

Brytyjczyk mógł w tym sezonie stanąć przed szansą wygrania po raz piąty "Wielkiej Pętli" i powiększenia do ośmiu liczby zwycięstw w wielkich tourach, ale plany pokrzyżowała mu poważna kontuzja. Przed pięcioma tygodniami, na rekonesansie trasy przed etapem jazdy na czas wyścigu Criterium du Dauphine, podczas zjazdu Froome upadł na zakręcie tak nieszczęśliwie, że doznał licznych urazów i złamań. Nadal leczy się i przechodzi rehabilitację, a wszystko wskazuje na to, że na kolarskie trasy wróci dopiero w przyszłym roku.