Kobiecym okiem: Uniwersjada, czyli igrzyska po studencku

Inne

Jak wygląda wielka sportowa impreza od środka? Jak to jest maszerować po płycie ogromnego stadionu w jednakowych strojach, będąc obserwowanym przez dziesiątki tysięcy kibiców? I w końcu jak toczy się życie w olimpijskiej wiosce? Już wiem i chętnie się tym z Państwem podzielę…

Na czas 30. Letniej Uniwersjady Napoli 2019 zostałam wcielona do akademickiej reprezentacji Polski, by od środka relacjonować to, co dzieje się na trzeciej największej sportowej imprezie świata. Biało-czerwona reprezentacja liczyła niespełna 120 sportowców-akademików i około 40 osób współpracujących – trenerów, fizjoterapeutów, lekarza, działaczy i dziennikarzy z akredytacjami zezwalającymi na spanie w „uniwersyteckiej wiosce” i swobodne poruszanie się po wszystkich uniwersjadowych obiektach. Z kamerką, która mieści się w dłoni, zajrzałam w najróżniejsze zakamarki, do których normalnie kamery telewizyjne nie mają dostępu…


Uniwersjadowa „wioska”


Podczas uniwersjady w Neapolu 8000 sportowców ze 120 krajów zostało zakwaterowanych w trzech głównych lokalizacjach. Ponad połowa z nich (ale nie siatkarze) mieszkała na dwóch luksusowych wycieczkowcach zacumowanych w neapolitańskim porcie. By się na nie dostać, trzeba było poddać się trzem kontrolom bezpieczeństwa, w tym dwóm z prześwietlaniem bagażu i przejściem przez bramkę z wykrywaczem metalu. W „wiosce” obowiązywała absolutna prohibicja. Wszystkie dostępne napoje, łącznie z tymi na karcie drinków, były bezalkoholowe. Kontrola bezpieczeństwa nie przepuszczała żadnych butelek; nawet wody, czy izotoników zabranych wcześniej ze statku, choć trzeba przyznać, że wraz z długością trwania zawodów, czujność ochroniarzy malała… Sportowcy mieli do dyspozycji otwartą od rana do nocy świetnie zaopatrzoną stołówkę z jedzeniem z różnych stron świata, choć najsmaczniejsze i najchętniej wybierane było to miejscowe – włoskie. Oprócz tego: dwa baseny, jacuzzi, sauny, siłownie, stół do ping-ponga, piłkarzyki, tarasy widokowe, leżanki, mini-golfa, teatr, czy kawiarnie i bary z muzyką na żywo! Najwięcej czasu spędzali jednak na sportowych arenach…
(Dez)organizacja


Niektóre obiekty były oddalone od siebie nawet o 2 godziny jazdy. Siatkarze większość swoich meczów rozgrywali 1,5 godziny drogi od Neapolu; 30 min od Salerno, w którym byli zakwaterowani. Organizator zapewniał sportowcom autokary. Tzn. miał zapewniać autokary. Pierwsze dni Uniwersjady to jednak ciągła walka z brakiem busów. Niektórzy sportowcy od 6 rano czekali na autokar, który pojawiał się o 9.30. Inni niemal spóźnili się na start swoich konkurencji, bo autokar jechał w inne miejsce niż planowane… Rozgardiasz organizacyjny, zwłaszcza transportowy to to, co mogło wyprowadzić z równowagi, nawet niespotykanie spokojnych i cierpliwych ludzi. Ale to w końcu południowi Włosi, którzy zawsze mają czas, a porządkiem zbytnio się nie przejmują. Ten chaos miał też jednak swoje plusy. Na wielu arenach byłam w pomieszczeniach typu: „athletes only”, „doping control”, czy „call room”, do których normalnie wstęp jest pilnie strzeżony.


Rywalizacja


Zgodnie z regulaminem uniwersjady mogą brać w niej udział tylko aktywni studenci do 25 roku życia. To impreza organizowana przez FISU, czyli Międzynarodową Federację Sportu Akademickiego, nie zawsze w porozumieniu ze światowymi organizacjami poszczególnych dyscyplin, dlatego np. pokrywała się terminem z lekkoatletycznymi mistrzostwami Europy U-23 i bezpośrednio poprzedzała pływackie mistrzostwa świata. Zarząd główny AZS-u zrobił jednak wszystko, by w polskiej reprezentacji znalazły się znaczące postaci światowego sportu z Konradem Bukowieckim, Malwiną Kopron i mocną drużyną siatkarzy na czele. Ten zestaw wywalczył złoty i dwa srebrne medale. Łącznie w Neapolu i okolicach polska reprezentacja sięgnęła po 15 krążków: 4 złote 2 srebrne i 9 brązowych, a obok gwiazd na włoskich arenach rozbłysły nowe nadzieje.


Poznajcie lepiej ich historię, uniwersjadowe życie i smak rywalizacji. Zapraszam na reportaż Uniwersjada 2019, czyli igrzyska po studencku! (wideo)


Polscy medaliści 30. Letniej Uniwersjady:


Złoto:


Konrad Bukowiecki – lekkoatletyka, pchnięcie kulą
Alicja Konieczek – lekkoatletyka, bieg na 3000m z przeszkodami
Michał Rozmys – lekkoatletyka, bieg na 1500m
Aneta Stankiewicz, Katarzyna Komorowska i Natalia Kochańska – strzelectwo, drużyna, karabin pneumatyczny 10 metrów

 

Srebro:


Malwina Kopron – rzut młotem
Drużyna siatkarzy

 

Brąz:


Martyna Swatowska, Anna Mroszczak, Jagoda Zagała i Kamila Pytka – szermierka, szpada drużynowo
Wojciech Kolańczyk – szermierka, szpada
Filip Zaborowski – pływanie, 800m stylem dowolnym
Patrycja Adamkiewicz - taekwondo
Patryk Dobek – lekkoatletyka, 400m ppł.
Klaudia Kardasz – lekkoatletyka, pchnięcie kulą
Katarzyna Furmanek – lekkoatletyka, rzut młotem
Wiktor Suwara, Dariusz Kowaluk, Kajetan Duszyński i Patryk Dobek – lekkoatletyka, sztafeta 4x400m
Patrycja Adamkiewicz, Gabriela Dajnowicz, Magdalena Leporowska i Karolina Ziejewska – teakwondo, drużyna

Aleksandra Szutenberg, Polsat Sport
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie