Tokio 2020: Kwalifikacje siatkarek. Uczestnicy, regulamin, kto uzyska awans?

Inne
Tokio 2020: Kwalifikacje siatkarek. Uczestnicy, regulamin, kto uzyska awans?
fot. Cyfrasport

Polskie siatkarki znalazły się wśród 24 reprezentacji, które w pierwszym etapie kwalifikacji zagrają o awans do igrzysk olimpijskich Tokio 2020. Kiedy zostaną rozegrane turnieje? Kiedy grają Polki? Jakie drużyny zagrają w eliminacjach? Jakie są zasady awansu? Ile drużyn wystąpi w IO? Sprawdź formułę kwalifikacji do turnieju siatkarek na igrzyskach olimpijskich Tokio 2020.

W turnieju siatkarek na igrzyskach olimpijskich Tokio 2020 wystąpi 12 reprezentacji. Prawo gry bez eliminacji uzyskała jedynie – jako gospodarz – Japonia.
 
O pozostałe jedenaście miejsc walka toczyć się będzie w kwalifikacjach, podzielonych na dwa etapy.
 
I – turnieje interkontynentalne (2–4 sierpnia 2019) 
 
Pierwszy etap kwalifikacji do turnieju siatkarek na igrzyskach olimpijskich Tokio 2020 zostanie rozegrany na początku sierpnia. Wezmą w nim udział 24 reprezentacje, podzielone na sześć grup po cztery drużyny każda. Gospodarzami turniejów interkontynentalnych będą: Polska, Chiny, Stany Zjednoczone, Brazylia, Rosja oraz Włochy.
 
Grupy zostały stworzone zgodnie z zasadą tzw. serpentyny na podstawie rankingu FIVB. Wzięto pod uwagę 24 najwyżej sklasyfikowane reprezentacje (nie licząc Japonii). Polski były sklasyfikowane na 26. miejscu, ale zajęły miejsce wyżej notowanej reprezentacji Kuby, która zrezygnowała z udziału. Podopieczne trenera Jacka Nawrockiego na turnieju we Wrocławiu zmierzą się z Portoryko (piątek 2 sierpnia), Tajlandią (sobota 3 sierpnia) oraz Serbią (niedziela 4 sierpnia).
 
Kwalifikacje siatkarek do IO 2020 – turnieje interkontynentalne:
 
grupa A (Wrocław): Serbia, Portoryko, Tajlandia, Polska (gospodarz).
grupa B (Ningbo): Chiny (gospodarz), Turcja, Niemcy, Czechy.
grupa C (Shreveport-Bossier City): USA (gospodarz), Argentyna, Bułgaria, Kazachstan.
grupa D (Uberlandia): Brazylia (gospodarz), Dominikana, Kamerun, Azerbejdżan.
grupa E (Kaliningrad): Rosja (gospodarz), Korea Południowa, Kanada, Meksyk.
grupa F (Catania): Holandia, Włochy (gospodarz), Belgia, Kenia.
 
W każdym z turniejów drużyny będą rywalizowały systemem "każdy z każdym". O miejscu w grupach będą decydowały w pierwszej kolejności zwycięstwa, a następnie liczba zdobytych punktów. Awans do igrzysk olimpijskich uzyskają tylko zwycięzcy grup.
 
W sierpniu do reprezentacji Japonii dołączy sześć kolejnych drużyn narodowych. Zostanie więc jeszcze pięć wolnych miejsc...
 
II – turnieje kontynentalne (styczeń 2020)
 
Drugi etap kwalifikacji zaplanowano na styczeń 2020 roku. Będą to turnieje kontynentalne, przeprowadzone przez poszczególne federacje (AVC, CAVB, CEV, CSV i NORCECA). W turnieju europejskim zagra siedem czołowych drużyn wg. rankingu CEV oraz gospodarz. 
 
Awans do turnieju finałowego uzyska pięciu zwycięzców turniejów kontynentalnych i to oni uzupełnią stawkę uczestników turnieju siatkarek na igrzyskach olimpijskich Tokio 2020.
 
12 uczestników turnieju siatkarek igrzysk Tokio 2020 zostanie więc wyłonionych w następujący sposób:
 
1 – gospodarz (Japonia).
6 – zwycięzcy turniejów interkontynentalnych.
5 – zwycięzcy turniejów kontynentalnych.
RM, Polsat Sport
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie