MŚ w szermierce: Czwarty tytuł Charłan w szabli, pierwszy Leforta we florecie

Inne
MŚ w szermierce: Czwarty tytuł Charłan w szabli, pierwszy Leforta we florecie
fot. PAP

Ukraińska szablistka Ołha Charłan - już po raz czwarty - i francuski florecista Enzo Lefort zdobyli w Budapeszcie tytuły mistrza świata. Krok od medalu był Michał Siess, który przegrał w ćwierćfinale z późniejszym finalistą Brytyjczykiem Marcusem Mepstaedem 9:15.

W finale rywalizacji szablistek spotkały się dwie najbardziej utytułowane zawodniczki ostatnich lat. Pojedynek Charłan z Rosjanką Zofią Wieliką był tak wyrównany, jak bilans ich osiągnięć. Obie mają po dwa medale olimpijskie - Ukrainka brązowe, a Rosjanka srebrne, po siedem razy stały na podium mistrzostw Starego Kontynentu, a w liczbie krążków z MŚ minimalnie (7:6) prowadzi Charłan.

 

O jedno trafienie lepsza była też w sobotę, wygrała 15:14, choć wcześniej prowadziła nawet różnicą 4-5 punktów. Potwierdziła, że ten sezon należy do niej, gdyż przed miesiącem triumfowała w ME, w których Wielika była trzecia. Na 11:11 wyrównała bilans bezpośrednich starć.

 

Brązowe medale - pierwsze w karierze w MŚ - dla Rumunki Bianki Pascu oraz Greczynki Theodory Gkountoury, która po raz pierwszy stanęła na podium imprezy rangi mistrzowskiej.

 

Najlepsza z Polek - debiutantka Sylwia Matuszak - zajęła 44. miejsce. W 1/32 finału odpadła też Małgorzata Kozaczuk, jak również broniąca tytułu Sofia Pozdniakowa oraz występująca po raz pierwszy w imprezie tej rangi w barwach USA Aleksandra Shelton (d. Socha). Rosjanka przegrała z Kanadyjką Gabriellą Page 9:15, a była reprezentantka Polski w takim samym stosunku uległa koleżance z nowej kadry Anne-Elizabeth Stone.

 

W turnieju florecistów sypnęło niespodziankami. W czołowej ósemce znalazł się tylko jeden zawodnik z "10" światowego rankingu. Inni odnotowali życiowe wyniki, a wśród nich Michał Siess. 25-letni gdańszczanin dotarł do ćwierćfinału, a w walce o medal nie sprostał Marcusowi Mepstaedowi (9:15) i zajął szóste miejsce.

 

Brytyjczyk, dotychczas 51. w światowym rankingu, miał prawdziwy "dzień konia". Zaczął od wyeliminowania broniącego tytułu lidera klasyfikacji florecistów Włocha Alessio Foconiego, a dopiero w finale zatrzymał go Enzo Lefort, wygrywając 15:6. Reprezentant "Trójkolorowych", urodzony 27 lat temu w Gujanie Francuskiej w rodzinie pochodzącej z Gwadelupy, wrócił na podium mundialu po pięciu latach, choć wcześniej cieszył się tylko z brązu. Medal z tego samego kruszcu przywiózł w czerwcu z mistrzostw Europy.

 

Na najniższym stopniu podium stanęli Koreańczyk Young Ki Son, który w wieku 34 lat odniósł największy sukces w karierze, oraz złoty medalista sprzed dwóch lat Rosjanin Dmitrij Żerebczenko.

 

Wynik Siessa to najlepsze osiągnięcie polskich szermierzy w indywidualnych startach w stolicy Węgier. Do "32" przebiły się poza nim tylko florecistki Hanna Łyczbińska i Julia Walczyk, a pozostali biało-czerwoni zajęli odległe pozycje.

 

W sobotę zaczęły się już zmagania drużynowe. Zespół szpadzistek awansował do ćwierćfinału, w którym w niedzielę spotka się z Ukrainą. W szabli męskiej biało-czerwoni nie startują.

Wyniki: 
 
 - szabla kobiet
 
 ćwierćfinały
 Zofia Wielika (Rosja) - Anna Marton (Węgry) 15:7
 Theodora Gkountoura (Grecja) - Cecilia Berder (Francja) 15:13
 Bianca Pascu (Rumunia) - Anne-Elizabeth Stone (USA) 15:13
 Ołha Charłan (Ukraina) - Ałyna Komaszczuk (Ukraina) 15:14
 
 półfinały
 Wielika - Gkountoura 15:11 
 Charłan - Pascu 15:5
 
 finał
 Charłan - Wielika 15:14
 
 kolejność:
  1. Charłan
  2. Wielika
  3. Gkountoura
  . Pascu
  5. Stone
  6. Berder
  7. Marton
  8. Komaszczuk
 ...
 miejsca Polek:
 44. Sylwia Matuszak
 58. Małgorzata Kozaczuk
 65. Marta Puda
 84. Angelika Wątor
 
 - floret mężczyzn
 
 ćwierćfinały
 Marcus Mepstaed (W.Brytania) - Michał Siess (Polska) 15:9
 Young Ki Son (Korea Płd.) - Kwanghyun Lee (Korea Płd.) 15:11
 Dmitrij Żerebczenko (Rosja) - Andrea Cassara (Włochy) 15:6
 Enzo Lefort (Francja) - Chun Yin Ryan Choi (Hongkong) 15:10
 
 półfinały
 Mepstaed - Son 15:12
 Lefort - Żerebczenko 15:7
 
 finał
 Lefort - Mepstaed 15:6
 
 kolejność:
  1. Lefort
  2. Mepstaed
  3. Son 
  . Żerebczenko
  5. Cassara
  6. Siess
  7. Choi
  8. Lee
 ...
 miejsca pozostałych Polaków:
 62. Andrzej Rządkowski
 71. Leszek Rajski
 72. Krystian Gryglewski
CM, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze