MŚ w szermierce: Czwarty tytuł Charłan w szabli, pierwszy Leforta we florecie

Ukraińska szablistka Ołha Charłan - już po raz czwarty - i francuski florecista Enzo Lefort zdobyli w Budapeszcie tytuły mistrza świata. Krok od medalu był Michał Siess, który przegrał w ćwierćfinale z późniejszym finalistą Brytyjczykiem Marcusem Mepstaedem 9:15.

W finale rywalizacji szablistek spotkały się dwie najbardziej utytułowane zawodniczki ostatnich lat. Pojedynek Charłan z Rosjanką Zofią Wieliką był tak wyrównany, jak bilans ich osiągnięć. Obie mają po dwa medale olimpijskie - Ukrainka brązowe, a Rosjanka srebrne, po siedem razy stały na podium mistrzostw Starego Kontynentu, a w liczbie krążków z MŚ minimalnie (7:6) prowadzi Charłan.

O jedno trafienie lepsza była też w sobotę, wygrała 15:14, choć wcześniej prowadziła nawet różnicą 4-5 punktów. Potwierdziła, że ten sezon należy do niej, gdyż przed miesiącem triumfowała w ME, w których Wielika była trzecia. Na 11:11 wyrównała bilans bezpośrednich starć.

Brązowe medale - pierwsze w karierze w MŚ - dla Rumunki Bianki Pascu oraz Greczynki Theodory Gkountoury, która po raz pierwszy stanęła na podium imprezy rangi mistrzowskiej.

Najlepsza z Polek - debiutantka Sylwia Matuszak - zajęła 44. miejsce. W 1/32 finału odpadła też Małgorzata Kozaczuk, jak również broniąca tytułu Sofia Pozdniakowa oraz występująca po raz pierwszy w imprezie tej rangi w barwach USA Aleksandra Shelton (d. Socha). Rosjanka przegrała z Kanadyjką Gabriellą Page 9:15, a była reprezentantka Polski w takim samym stosunku uległa koleżance z nowej kadry Anne-Elizabeth Stone.

W turnieju florecistów sypnęło niespodziankami. W czołowej ósemce znalazł się tylko jeden zawodnik z "10" światowego rankingu. Inni odnotowali życiowe wyniki, a wśród nich Michał Siess. 25-letni gdańszczanin dotarł do ćwierćfinału, a w walce o medal nie sprostał Marcusowi Mepstaedowi (9:15) i zajął szóste miejsce.

Brytyjczyk, dotychczas 51. w światowym rankingu, miał prawdziwy "dzień konia". Zaczął od wyeliminowania broniącego tytułu lidera klasyfikacji florecistów Włocha Alessio Foconiego, a dopiero w finale zatrzymał go Enzo Lefort, wygrywając 15:6. Reprezentant "Trójkolorowych", urodzony 27 lat temu w Gujanie Francuskiej w rodzinie pochodzącej z Gwadelupy, wrócił na podium mundialu po pięciu latach, choć wcześniej cieszył się tylko z brązu. Medal z tego samego kruszcu przywiózł w czerwcu z mistrzostw Europy.

Na najniższym stopniu podium stanęli Koreańczyk Young Ki Son, który w wieku 34 lat odniósł największy sukces w karierze, oraz złoty medalista sprzed dwóch lat Rosjanin Dmitrij Żerebczenko.

Wynik Siessa to najlepsze osiągnięcie polskich szermierzy w indywidualnych startach w stolicy Węgier. Do "32" przebiły się poza nim tylko florecistki Hanna Łyczbińska i Julia Walczyk, a pozostali biało-czerwoni zajęli odległe pozycje.

W sobotę zaczęły się już zmagania drużynowe. Zespół szpadzistek awansował do ćwierćfinału, w którym w niedzielę spotka się z Ukrainą. W szabli męskiej biało-czerwoni nie startują.