MŚ w szermierce: Polskie szpadzistki w ćwierćfinale

Polskie szpadzistki awansowały do ćwierćfinału turnieju drużynowego szermierczych mistrzostw świata w Budapeszcie. Rywalizację o medal kontynuować będą w niedzielę.

Rozstawione z numerem drugim biało-czerwone walczą w składzie, który niespełna miesiąc temu triumfował w mistrzostwach Europy: Ewa Trzebińska (AZS AWF Katowice), Renata Knapik-Miazga, Aleksandra Zamachowska (obie AZS AWF Kraków) i Magdalena Piekarska (AZS AWF Warszawa), która nie wystąpiła indywidualnie.

W 1/16 finału wiceliderki światowego rankingu pokonały startujące praktycznie tylko w mistrzostwach świata Kubanki 45:32, a w kolejnej rundzie 45:36 uporały się ze Szwajcarkami. Rywalki prowadziły tylko po trzech rundach (11:7), a później zawodniczki trenera Bartłomieja Języka kontrolowały sytuację.

W niedzielę o awans do strefy medalowej zmierzą się z ekipą Ukrainy, która w 1/8 finału pokonała drugą w ME Francję 45:44.

Inne pary ćwierćfinałowe to: Estonia - Rosja (wyłoni następnego przeciwnika Polek), Chiny - Korea Płd. i Włochy - USA. Tytułu bronią Amerykanki.

Przed rokiem w chińskim Wuxi biało-czerwone uplasowały się na siódmej pozycji, więc każdy wynik lepszy będzie oznaczał poprawę dorobku punktowego w rankingu, na podstawie którego dzielone będą miejsca w turnieju olimpijskim w Tokio. Na razie Polki mają sto procent punktów, gdyż wygrały mistrzostwa kontynentu oraz jedyne zawody Pucharu Świata, które rozegrano po rozpoczęciu kwalifikacji do przyszłorocznych igrzysk.