Zwycięstwo polskich siatkarzy na zakończenie pierwszej fazy MŚ

W ostatnim meczu grupy D rozgrywanych w Bahrajnie mistrzostw świata juniorów (U–21) polscy siatkarze wygrali z Kanadą 3:1. Obie ekipy już przed tym spotkaniem straciły szansę na awans do czołowej ósemki turnieju.

Podopieczni trenera Michała Bąkiewicza przegrali we wcześniejszych meczach z Brazylią (1:3) oraz Włochami (0:3) i stracili szansę na grę o medale. Podobnie jak Kanadyjczycy, którzy na inaugurację ulegli ekipie Italii (0:3), a następnie siatkarzom Canarinhos (0:3).

W tej sytuacji było to spotkanie o trzecie miejsce w tabeli grupy D. Pierwszy set padł łupem Kanadyjczyków, którzy lepiej grali blokiem i popełniali mniej błędów własnych (20:25). Reprezentanci Polki przeważali na przestrzeni drugiej odsłony (10:6, 16:12, 22:19) i pewnie wygrali 25:20, kończąc partię skutecznym atakiem.

Set numer trzy przebiegał pod dyktando Polaków. Kluczowa była seria sześciu wygranych piłek w środkowej części, po której biało-czerwoni prowadzili 16:10. Rywale nie byli już w stanie odrobić takiej straty i podopieczni Bąkiewicza wygrali 25:18. W czwartej partii prowadzenie przechodziło z rąk do rąk. Polacy mieli piłkę meczową przy stanie 24:23, ale zepsuty serwis rozpoczął grę na przewagi. W niej skuteczny atak i blok w kolejnej akcji przyniosły polskiej ekipie decydujące punkty (26:24).

Najwięcej punktów: Remigiusz Kapica (18), Kamil Kosiba (10) – Polska; Fynnian Lionel Mccarthy (15), Xander Ketrzynski (13), Jackson Bere (12) – Kanada. Polacy lepiej od rywali punktowali w ataku (48–39), zagrywką (8–7), gorzej natomiast blokiem (6–14); obie ekipy popełniły sporo błędów własnych (27–24).

We wcześniejszym meczu ostatniej kolejki w tej grupie Włochy pokonały Brazylię 3:0. Siatkarze Italii bez straty seta zajęli pierwsze miejsce w tabeli, Brazylijczycy uzyskali awans do czołowej ósemki z drugiej pozycji. Reprezentacje Polski i Kanady będą rywalizować o miejsca  9–16.

Polska – Kanada 3:1 (20:25, 25:20, 25:18, 26:24)

Polska: Wiktor Nowak, Bartosz Firszt, Remigiusz Kapica, Mateusz Janikowski, Bartłomiej Zawalski, Wiktor Rajsner – Kamil Szymura (libero) oraz Kamil Kosiba, Filip Grygiel, Rafal Prokopczuk, Jakub Czerwiński. Trener: Michał Bąkiewicz.
Kanada: Mathias Elser, Coltyn Liu, Jackson Bere, Fynnian Lionel McCarthy, Xander Ketrzynski, Brodie Hofer – Justin Lui (libero) oraz Jesse Elser, Alexis Tournier, Jordan Canham, Colm Guyn. Trener: Joao Paulo Bravo.