Polscy siatkarze wywalczyli brązowy medal mistrzostw Europy U–17!

Siatkówka
Polscy siatkarze wywalczyli brązowy medal mistrzostw Europy U–17!
fot. PAP

W meczu o brązowy medal mistrzostw Europy minikadetów (U–17) polscy siatkarze wygrali z reprezentacją Czech 3:0. W wielkim finale Bułgaria zmierzy się z Francją.

W fazie grupowej turnieju młodzi polscy siatkarze odnieśli cztery zwycięstwa (3:0 z Rosją, 3:1 z Portugalią, 3:1 z Grecją, 3:0 z Czechami), ponieśli jedną porażkę (1:3 z Włochami) i z pierwszego miejsca awansowali do półfinałów turnieju. W grze o finał ulegli gospodarzom imprezy – reprezentacji Bułgarii 1:3. W drugim meczu półfinałowym Czesi ulegli 0:3 Francuzom.
 
W meczu o brązowy medal po raz drugi na tej imprezie zagrali więc z reprezentacją Czech. Pierwsza partia  tego starcia miała bardzo wyrównany przebieg i zakończyła ją rywalizacja na przewagi. Z tej wojny nerwów zwycięsko wyszli biało-czerwoni, którzy wygrali 26:24. 
 
W drugiej odsłonie podopieczni trenera Ariela Fijoła odskakiwali przeciwnikom na kilka punktów (6:2, 16:12), ale za każdym razem przeciwnicy odrabiali straty. Końcówka również przyniosła emocje, znów zwycięzcę wyłoniła gra na przewagi i ponownie wygrali ją Polacy (28:26).
 
Set numer trzy również miał wyrównany przebieg, choć toczył się przy minimalnej przewadze biało-czerwonych. W końcówce Polacy odskoczyli na kilka oczek (22:19). Wygrali tę partię 25:21, cały mecz 3:0 i mogli świętować zdobycie brązowego medalu!
 
Najwięcej punktów: Tytus Nowik (19), Jakub Olszewski (17), Piotr Śliwka (12), Szymon Górowski (11) – Polska; David Kollator (20), Jan Jirasek (11) – Czechy. Mocną bronią biało-czerwonych była w tym meczu zagrywka (12–2, 4 asy Olszewski, 3 Górowski).
 
ME minikadetów rozgrywane są po raz drugi w historii. W premierowej edycji, którą w 2017 roku zorganizowano w Turcji, triumfowała reprezentacja Włoch, która w finale pokonała 3:2 Belgię. Brązowy medal zgarnęli  gospodarze. Polaków zabrakło wówczas w turnieju finałowym.
 
Polska – Czechy 3:0 (26:24, 28:26,  25:21)  
 

Polska: Jakub Olszewski, Kajetan Kubicki, Szymon Górowski, Piotr Śliwka, Konrad Pacholski, Tytus Nowik – Jakub Hawryluk (libero) oraz Kacper Pakos, Aleksander Czerwiński, Kamil Szymendera. Trener: Ariel Fijoł.
Czechy: Simon Bryknar, Daniel Fabikovic, Tomas Bukacek, David Kollator, Jan Jirasek, Jakub Klajmon – Krystof Cernoch (libero) oraz Trung Hieu Hoang, Rudolf Stieber. Trener: Jiri Zach.

 

Sędziowie: Martin Janakiev (Bułgaria) – Lutz Steinmetz (Niemcy).

 

Skład reprezentacji Polski na ME minikadetów U–17 (Sofia, 13–21 lipca):

 

rozgrywający: Kajetan Kubicki, Kacper Pakos.
przyjmujący: Maksym Kędzierski, Jakub Olszewski, Kamil Szymendera, Piotr Śliwka.
atakujący: Aleksander Czerwiński, Tytus Nowik.
środkowi: Szymon Górowski, Konrad Pacholski, Jakub Szafrański.
libero: Jakub Hawryluk.

 

sztab szkoleniowo-medyczny:


Ariel Fijoł – trener
Artur Sierzchuła – asystent trenera
Artur Kulikowski – asystent trenera

Krzysztof Wróbel – fizjoterapeuta
Stanisław Gadziński – trener przygotowania fizycznego
Kacper Goździkiewicz – statystyk
Zdzisław Gogol – menadżer.

 

WYNIKI ME SIATKARZY U-17

RM, Polsat Sport
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie