Rajdowe ME: Basso wygrał Rally di Roma Capitale, kraksa Habaja

Moto

Włoch Giandomenico Basso (Skoda Fabia R5) wygrał Rally di Roma Capitale, piątą rundę samochodowych mistrzostw Europy. Lider cyklu przed tą imprezą Łukasz Habaj (Skoda Fabia R5) wypadł z drogi na ostatnim sobotnim odcinku i stracił szansę walki o czołowe lokaty.

Włosi zdominowali imprezę, zajmując wszystkie miejsca na podium. Basso stanął na najwyższym stopniu, drugi ze stratą 53,3 s był Simone Campedelli (Ford Fiesta R5), a trzeci Andrea Crugnola (Skoda Fabia R5) – strata 1.00,3.

Czwarty miejsce wywalczył Aleksiej Łukjaniuk (Citroen C3 R5) – strata 1.03,0. Rosjanin jechał doskonale, ale szansę walki o zwycięstwo, co było w jego zasięgu, stracił po tym, gdy otrzymał minutę kary za niezgodny z homologacją rozstaw osi w samochodzie.

Łukjaniuk nie krył rozgoryczenia, na mecie stwierdził krótko: "Jestem zadowolony, że ten cyrk się kończy, pora wracać do domu".

Basso już po raz 19. wygrał rundę rajdowych mistrzostw FIA ERC, a na listę zwycięzców w Rzymie wpisał się po raz czwarty.

Habaj został ostatecznie sklasyfikowany na 15. pozycji, ze stratą 10.46,2 do triumfatora. W ERC2 triumfował Dariusz Poloński (Fiat 124 Abarth).

Liderem mistrzostw Europy został Łukjaniuk, którym na siedem punktów przewagi nad Habajem.

Rally di Roma Capitale do kalendarza mistrzostw Europy wrócił po kilku latach przerwy w 2017 roku. Wtedy wygrał go trzykrotny mistrz Polski Francuz Bryan Bouffier (Ford Fiesta R5), a rok temu triumfował Łukjaniuk.

W kalendarzu tegorocznych mistrzostw Europy jest łącznie osiem rund. Następną będzie Rajd Barum w Czechach, w dniach 16-18 sierpnia