Wojtaszek trzeci w turnieju w Dortmundzie

Inne
Wojtaszek trzeci w turnieju w Dortmundzie
fot. PAP

Radosław Wojtaszek na trzecim miejscu ukończył prestiżowy turniej arcymistrzowski w Dortmundzie. W imprezie triumfował pochodzący z Kuby reprezentant USA Leinier Dominguez z dorobkiem 4,5 pkt w siedmiu partiach. Polak uzyskał pół punktu mniej.

Do ostatniej rundy 32-letni Wojtaszek (ranking 2737, 21. na liście FIDE) walczył o drugie zwycięstwo w turnieju, którego triumfatorem został dwa lata temu.

 

W niedzielnej siódmej partii spotkał się właśnie z prowadzącym w klasyfikacji o trzy lata starszym Dominguezem (2760, 12. FIDE). Wygrana grającego białymi Polaka pozwoliłaby mu wyprzedzić rywala, ale partia zakończyła się remisem.

 

Tym samym arcymistrz z Kwidzyna zakończył turniej bez porażki - z jedną wygraną i sześcioma remisami - i z 4,0 pkt został sklasyfikowany na trzecim miejscu. Taki sam dorobek uzyskało czterech innych szachistów i o kolejności na miejscach 2-5 decydowała punktacja pomocnicza.

 

Polaka wyprzedził ubiegłoroczny zwycięzca Rosjanin Jan Niepomniaszczi (2775, 6. FIDE).

 

W lipcu 2017 Wojtaszek triumfował w turnieju Sparkasse, gromadząc 4,5 pkt w siedmiu partiach.

 

W przeszłości arcymistrzowską rywalizację w Dortmundzie wygrywali m.in. Garri Kasparow (1992), Anatolij Karpow (1993), Władimir Kramnik (dziesięć razy, w latach 1994-2011), Viswanathan Anand (2004) czy Fabiano Caruana (trzykrotnie, 2012, 2014 i 2015).

 

W tym roku odbyła się 47. edycja turnieju.

MC, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze