Na rok przed rozpoczęciem igrzysk w Tokio zaprezentowano medale, o które walczyć będą najlepsi sportowcy świata w 2020 roku. Zaprojektował je Junichi Kawanishi. Imprezę obecnością zaszczycili przewodniczący Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego Thomas Bach oraz premier Japonii Shinzo Abe.

 

Ten ostatni pojawił się na sali w efektowny sposób, nietypowo zwracając na siebie uwagę. Podczas przemierzenia drogi do stołu konferencyjnego Abe potknął się i o mały włos nie przewrócił się tuż za plecami pozostałych zgromadzonych. Refleks 64-latka wciąż jest jednak godny pozazdroszczenia i zdołał on utrzymać się na nogach z klasą i uśmiechem na ustach.

 

Chwilę później został ciepło przywitany przez Bacha, z którym wymienił kilka uwag. Zdradził później zgromadzonym, co powiedział mu przewodniczący MKOl. - „Prawie się wywróciłem, kiedy wchodziłem do sali. Prezydent Bach pochwalił mnie, że moja reakcja była niczym u wyczynowego sportowca".

 

Tokio już po raz drugi w historii zorganizuje letnie igrzyska olimpijskie, tym razem w dniach 24 lipca - 9 sierpnia. Poprzednio stolica Japonii gościła olimpijczyków w 1964 roku. Biało-czerwoni wrócili wtedy z 23 medalami - 7 złotymi, 6 srebrnymi i 10 brązowymi.