Dookoła Mazowsza: Blikra znów najszybszy. Wyprzedził Aniołkowskiego o grubość opony

Inne
Dookoła Mazowsza: Blikra znów najszybszy. Wyprzedził Aniołkowskiego o grubość opony
fot. PAP

Norweg Erlend Blikra (Coop Oester Hus) wygrał w piątek w Grodzisku Mazowieckim drugi etap kolarskiego wyścigu Dookoła Mazowsza. To trzeci triumf 22-letniego kolarza w tegorocznej edycji imprezy. Poprzednio był najlepszy w prologu i na mecie pierwszego etapu.

Blikra umocnił się na prowadzenie w klasyfikacji generalnej i ma 16 sekund przewagi nad Stanisławem Aniołkowskim (CCC Development) i 24 nad Grzegorzem Stępniakiem (Wibatech Merx).

 

Finisz stuosobowej grupy na mecie etapu wokół Grodziska Maz. (167 km) był ozdobą piątkowej rywalizacji. Na długiej prostej prowadzącej do mety peleton rozwinął ogromną prędkość, a o czołowych lokatach decydowały dosłownie centymetry.

 

Po analizie zapisu fotofiniszu sędziowie stwierdzili, że Blikra wyprzedził Aniołkowskiego o grubość opony. Trzeci był Paweł Franczak jadący w barwach reprezentacji Polski. O zwycięstwie jadącego w żółtej koszulce kolarza ekipy Coop zadecydował rzut roweru pół metra przed linią mety. Norwegowi pomogła zapewne jego torowa przeszłość. Jak mówił, karierę zaczynał od wyścigów torowych, trenował i startował między innymi na pruszkowskim welodromie.

 

Etap, podobnie jak czwartkowy, był bardzo szybki, czemu sprzyjała płaska trasa i dobra nawierzchnia. Nie brakowało prób rozerwania grupy, szczególnie na odcinkach prowadzących w otwartym terenie, gdzie dość mocno wiało. Peleton pozwolił jedynie na jeden odjazd – przez kilkadziesiąt kilometrów na czele jechała trójka kolarzy z Polakami Pawłem Cieślikiem i Szymonem Rekitą oraz Czechem Vojtechem Repą. Ich przewaga nie przekraczała jednak dwóch minut i na ostatniej rundzie zostali doścignięci.

 

- Ten wyścig przez kilkadziesiąt lat gromadzi na starcie najlepszych polskich kolarzy. Był także świadkiem pierwszych sukcesów czołowych zawodników świata, jak choćby słynnego Petera Sagana. Przez wiele lat miałem okazję obserwować z bliska zwycięzców Tour de Pologne i widziałem w ich oczach ten specyficzny błysk prawdziwych "walczaków". Muszę powiedzieć, że to samo obserwowałem dziś u młodego Norwega. Myślę, że jeszcze o nim usłyszymy – powiedział śledzący przebieg etapu prezes Polskiego Związku Kolarskiego Krzysztof Golwiej, który sam przed laty startował w wyścigu Dookoła Mazowsza.

 

W sobotę ostatni, trzeci etap wyścigu na okrężnej trasie wokół Kozienic (165 km). Przed startem decydującego odcinka Blikra jest komfortowej sytuacji. Wystarczy, że przyjedzie na metę w tym samym czasie co zwycięzca, aby wygrać końcową klasyfikację.

 

Wyniki drugiego etapu (wokół Grodziska Maz., 167 km):
 
 1. Erlend Blikra (Norwegia/Coop Oester Hus)     3:35.17
 2. Stanisław Aniołkowski (CCC Development) 
 3. Paweł Franczak (Repr. Polski) 
 4. Frantisek Sisr (Czechy/Elkov-Author) 
 5. Hynek Palicka (Czechy/Topforex-Lapierre) 
 6. Norbert Banaszek (Hurom BDC Development) wszyscy ten sam czas
 
 Klasyfikacja generalna:
 
 1. Erlend Blikra (Norwegia/Coop Oester Hus)    7:25.06
 2. Stanisław Aniołkowski (CCC Development)    strata 16 s 
 3. Grzegorz Stępniak (Wibatech Merx)          24 
 4. Damian Papierski (CCC Development)      ten sam czas 
 5. Adrian Kurek (Hurom BDC Development)         25 
 6. Patryk Stosz (CCC Development)            26
 
MC, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie