Dookoła Mazowsza: Blikra znów najszybszy. Wyprzedził Aniołkowskiego o grubość opony

Inne
Dookoła Mazowsza: Blikra znów najszybszy. Wyprzedził Aniołkowskiego o grubość opony
fot. PAP

Norweg Erlend Blikra (Coop Oester Hus) wygrał w piątek w Grodzisku Mazowieckim drugi etap kolarskiego wyścigu Dookoła Mazowsza. To trzeci triumf 22-letniego kolarza w tegorocznej edycji imprezy. Poprzednio był najlepszy w prologu i na mecie pierwszego etapu.

Blikra umocnił się na prowadzenie w klasyfikacji generalnej i ma 16 sekund przewagi nad Stanisławem Aniołkowskim (CCC Development) i 24 nad Grzegorzem Stępniakiem (Wibatech Merx).

 

Finisz stuosobowej grupy na mecie etapu wokół Grodziska Maz. (167 km) był ozdobą piątkowej rywalizacji. Na długiej prostej prowadzącej do mety peleton rozwinął ogromną prędkość, a o czołowych lokatach decydowały dosłownie centymetry.

 

Po analizie zapisu fotofiniszu sędziowie stwierdzili, że Blikra wyprzedził Aniołkowskiego o grubość opony. Trzeci był Paweł Franczak jadący w barwach reprezentacji Polski. O zwycięstwie jadącego w żółtej koszulce kolarza ekipy Coop zadecydował rzut roweru pół metra przed linią mety. Norwegowi pomogła zapewne jego torowa przeszłość. Jak mówił, karierę zaczynał od wyścigów torowych, trenował i startował między innymi na pruszkowskim welodromie.

 

Etap, podobnie jak czwartkowy, był bardzo szybki, czemu sprzyjała płaska trasa i dobra nawierzchnia. Nie brakowało prób rozerwania grupy, szczególnie na odcinkach prowadzących w otwartym terenie, gdzie dość mocno wiało. Peleton pozwolił jedynie na jeden odjazd – przez kilkadziesiąt kilometrów na czele jechała trójka kolarzy z Polakami Pawłem Cieślikiem i Szymonem Rekitą oraz Czechem Vojtechem Repą. Ich przewaga nie przekraczała jednak dwóch minut i na ostatniej rundzie zostali doścignięci.

 

- Ten wyścig przez kilkadziesiąt lat gromadzi na starcie najlepszych polskich kolarzy. Był także świadkiem pierwszych sukcesów czołowych zawodników świata, jak choćby słynnego Petera Sagana. Przez wiele lat miałem okazję obserwować z bliska zwycięzców Tour de Pologne i widziałem w ich oczach ten specyficzny błysk prawdziwych "walczaków". Muszę powiedzieć, że to samo obserwowałem dziś u młodego Norwega. Myślę, że jeszcze o nim usłyszymy – powiedział śledzący przebieg etapu prezes Polskiego Związku Kolarskiego Krzysztof Golwiej, który sam przed laty startował w wyścigu Dookoła Mazowsza.

 

W sobotę ostatni, trzeci etap wyścigu na okrężnej trasie wokół Kozienic (165 km). Przed startem decydującego odcinka Blikra jest komfortowej sytuacji. Wystarczy, że przyjedzie na metę w tym samym czasie co zwycięzca, aby wygrać końcową klasyfikację.

 

Wyniki drugiego etapu (wokół Grodziska Maz., 167 km):
 
 1. Erlend Blikra (Norwegia/Coop Oester Hus)     3:35.17
 2. Stanisław Aniołkowski (CCC Development) 
 3. Paweł Franczak (Repr. Polski) 
 4. Frantisek Sisr (Czechy/Elkov-Author) 
 5. Hynek Palicka (Czechy/Topforex-Lapierre) 
 6. Norbert Banaszek (Hurom BDC Development) wszyscy ten sam czas
 
 Klasyfikacja generalna:
 
 1. Erlend Blikra (Norwegia/Coop Oester Hus)    7:25.06
 2. Stanisław Aniołkowski (CCC Development)    strata 16 s 
 3. Grzegorz Stępniak (Wibatech Merx)          24 
 4. Damian Papierski (CCC Development)      ten sam czas 
 5. Adrian Kurek (Hurom BDC Development)         25 
 6. Patryk Stosz (CCC Development)            26
 
MC, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze