Oficjalnie sezon rozpoczniemy w Grudziądzu, gdzie Olimpia zmierzy się z Chrobrym Głogów. Nasza pierwsza transmisja zaplanowana została kilkadziesiąt minut później z Mielca, gdzie miejscowa PGE FKS Stal podejmie poznańską Wartę. Gospodarze w poprzednim sezonie niemal do samego końca walczyli o awans, starając się wywierać presję zwłaszcza na ŁKS Łódź. Ostatecznie dwukrotni mistrzowie Polski musieli zadowolić się trzecim miejscem.

 

Gdyby mielczanom udało się co najmniej powtórzyć wynik z minionych rozgrywek, wówczas wciąż będą w grze o PKO Ekstraklasę. A to dlatego, że od tego sezonu w Fortuna 1 Lidze doszło do zmiany regulaminu, który przewiduje, że zespoły z miejsc 3-6 po 34. rozegranych kolejkach zmierzą się w fazie play-off o dodatkowe miejsce w elicie. To z pewnością jeszcze bardziej podsyca apetyty klubu, którego barwy przed laty reprezentował m.in. Grzegorz Lato.

 

W letnim okienku transferowym ze Stalą pożegnało się kilku piłkarzy takich jak doświadczony Rafał Grodzicki oraz Leandro. Mielczanie w swoje szeregi sprowadzili m.in. obrońcę Mateusza Żyro, który poprzedni sezon spędził na wypożyczeniu z Legii Warszawa do Miedzi Legnica. Co ciekawe, kontrakt z trzecią siłą Fortuna 1 Ligi poprzedniego sezonu podpisał Mateusz Bodzioch, który przeniósł się z... Warty Poznań.

 

Zupełnie inaczej wyglądała poprzednia kampania na zapleczu ekstraklasy w wykonaniu Warty Poznań, która jeszcze przed rozpoczęciem zmagań borykała się z olbrzymimi problemami finansowymi. Z tego powodu niemal do samego końca nie było wiadomo, czy drużyna ze stolicy Wielkopolski wystąpi w rozgrywkach. Czarny scenariusz nie został spełniony. Poznanianie nie tylko wystartowali, ale również zdołali uniknąć spadku.

 

Niestety, przed tym sezonem znowu pojawiły się problemy z uzyskaniem licencji. Kłopoty infrastrukturalne spowodowały, że Warta swoje mecze w roli gospodarza będzie rozgrywać w Grodzisku Wielkopolskim. - Idealną sytuacją dla każdego trenera jest rozgrywanie spotkań domowych - jak sama nazwa wskazuje - w domu. Tu, na swoim obiekcie czujemy swoją szatnię, swój korytarz, widzimy na co dzień swoich współpracowników. Przeciwnik jeśli przyjeżdża na mecz wyjazdowy, też wówczas czuje się niekomfortowo, bo przyjeżdża w gościnę - przyznał Piotr Tworek, który na stanowisku trenera Warty zastąpił Petra Nemca.

 

Celem Stali na ten sezon jest niewątpliwie awans, podczas gdy Warta chciałaby pokrzyżować szyki najlepszym. Przekonamy się czy gospodarze piątkowej rywalizacji rozpoczną zmagania od zwycięstwa, a może dojdzie do niespodzianki. - Ostatni trening wyglądał obiecująco, myślę, że zaskoczymy przeciwnika - stwierdził Tworek.

 

TERMINARZ FORTUNA 1 LIGI

 

Transmisja meczu PGE FKS Stal Mielec - Warta Poznań o godz. 20:15 w Polsacie Sport.