MŚ w pływaniu: W piątek padły trzy rekordy świata

Trzy rekordy świata ustanowiono w piątek podczas pływackich mistrzostw świata w południowokoreańskim Gwangju. W rywalizacji na 200 m grzbietem Radosław Kawęcki zajął czwarte miejsce, a do finału na 50 m stylem dowolnym awansował Paweł Juraszek.

W półfinale na 100 m style motylkowym Amerykanin Caeleb Dressel ustanowił rekord świata czasem 49,50. Poprawił o 0,32 osiągnięcie Michaela Phelpsa. Legendarny pływak z USA swój najlepszy wynik na tym dystansie uzyskał 10 lat temu podczas MŚ w Rzymie.

Dressel w poprzednich dniach wywalczył w Gwangju już cztery medale, w tym trzy złote.

Krótko po piątkowym rekordzie Amerykanina historyczny wynik w półfinale na 200 m st. grzbietowym uzyskała jego 17-letnia rodaczka Regan Smith - 2.03,35. Poprzedni rekord świata na tym dystansie - 2.04,06 - należał do Amerykanki Missy Franklin, która ustanowiła go w 2012 roku.

Aż trzy złote medale zdobyli w piątek Rosjanie. Jeden z nich wywalczył Anton Czupkow, który czasem 2.06,12 ustanowił rekord świata w finale na 200 m stylem klasycznym. Broniący tytułu Rosjanin poprawił o 0,55 s osiągnięcie Japończyka Ippei Watanabe z 2017 roku.

Rywalizację na 200 metrów klasykiem wygrała Rosjanka Julija Jefimowa, która triumfowała na tym dystansie podczas MŚ w 2013 i 2017 roku. Przy okazji zdobyła swój 14. indywidualny medal mistrzostw globu.

Na 100 metrów stylem dowolnym mistrzostwo świata obroniła Amerykanka Simone Manuel - 52,04.

Na 200 m stylem grzbietowym mężczyzn triumfował obrońca tytułu Jewgienij Ryłow, który popłynął w czasie 1.53,40. Czwarte miejsce zajął Kawęcki. Polak uzyskał wynik 1.56,37, a do brązowego medalu zabrakło mu 0,52 s.

Niespełna 28-letni Kawęcki to dwukrotny srebrny medalista MŚ w tej konkurencji - z 2013 i 2015 roku.

Juraszek z szóstym czasem (21,69) awansował do finału zmagań na 50 m stylem dowolnym. Walka o medale na tym dystansie odbędzie się w sobotę.

Kwalifikację na przyszłoroczne igrzyska w Tokio wywalczyła męska sztafeta 4x200 m kraulem. Jan Świtkowski, Jan Hołub, Jakub Kraska i Kacper Majchrzak mieli 11. wynik - 7.12,01. Nie dał on awansu do finału południowokoreańskich mistrzostw, ale na igrzyska kwalifikuje się po 12 najlepszych zespołów.

W piątek startowało jeszcze troje biało-czerwonych, ale nie przebrnęli eliminacji. Na 100 m stylem motylkowym Konrad Czerniak był 20., Zuzanna Herasimowicz na 200 m stylem grzbietowym zajęła 21. miejsce, a Paulina Nogaj na 50 m stylem motylkowym była 32.