Porażka polskich siatkarek na zakończenie turnieju o Puchar Gubernatora

W meczu kończącym turniej o Puchar Gubernatora polskie siatkarki przegrały z Rosją 0:3. W rozegranej w Kaliningradzie imprezie podopieczne trenera Jacka Nawrockiego odniosły jedno zwycięstwo i poniosły dwie porażki. Teraz reprezentację siatkarek czeka walka o olimpijski awans na turnieju we Wrocławiu (2–4 sierpnia).

Premierowa odsłona miała jednostronne oblicze i zakończyła się zdecydowanym zwycięstwem reprezentacji Rosji. Polki jedynie na początku seta dotrzymywały kroku rywalkom (5:5), które szybko zaczęły budować przewagę. Kluczowa dla losów tej partii okazała się seria sześciu wygranych przez gospodynie piłek (17:9). Biało-czerwone nie były już w stanie odrobić takiej straty, tym bardziej, że popełniały sporo błędów własnych. Rosjanki pewnie wygrały 25:16, kończąc tę część meczu skutecznym blokiem.

Set numer dwa również rozpoczął się po myśli gospodyń, które szybko uzyskały kilkupunktową zaliczkę (3:0, 8:5, 14:10). Po drugiej przerwie technicznej (16:12) Polki ruszyły do odrabiania strat, zmniejszyły różnicę do dwóch oczek (18:16) i przez pewien czas walczyły punkt za punkt. Dwa asy serwisowe Rosjanek (23:18), praktycznie przesądziły jednak o ich zwycięstwie. Błąd techniczny rywalek dał gospodyniom ostatni punkt (25:20).

Trzecia partia nie przyniosła zmiany obrazu gry. Siatkarki Sbornej znów przeważały od początku (4:1, 8:5), utrzymały dystans w środkowej części (16:13). Polki walczyły, próbowały odrobić straty, ale kluczowe akcje znów padły łupem gospodyń. Skuteczny blok dał im piłkę meczową (24:19), a błąd serwisowy Polek zamknął to spotkanie (25:20).

We wcześniejszych meczach w Kaliningradzie biało-czerwone przegrały 2:3 z reprezentacją Niemiec oraz wygrały 3:0 z Belgią. Turniej o Puchar Gubernatora, który zakończył się zwycięstwem Rosjanek, był dla reprezentacji Polski ostatnim etapem przygotowań do kwalifikacji olimpijskich. O przepustkę na turniej siatkarek Tokio 2020 biało-czerwone powalczą we Wrocławiu (2–4 sierpnia), a rywalami będą reprezentacje Serbii, Portoryko oraz Tajlandii.

Wyniki turnieju o Puchar Gubernatora (Kaliningrad, 24–26 lipca):

2019-07-24: Polska – Niemcy 2:3 (23:25, 25:16, 23:25, 27:25, 13:15)
2019-07-24: Rosja – Belgia 3:1 (25:13, 22:25, 25:14, 25:23)

2019-07-25: Polska – Belgia 3:0 (26:24, 25:21, 25:20)
2019-07-25: Rosja – Niemcy 3:1 (25:18, 22:25, 25:12, 25:19)

2019-07-26: Niemcy – Belgia 3:1 (25:19, 21:25, 25:18, 27:25)
2019-07-26: Rosja – Polska 3:0 (25:16, 25:20, 25:20).