Dookoła Mazowsza: Efektowne zwycięstwo Aniołkowskiego

Inne
Dookoła Mazowsza: Efektowne zwycięstwo Aniołkowskiego
fot. PAP

Zwycięstwem Stanisława Aniołkowskiego (CCC Development) zakończył się w sobotę w Kozienicach 62. kolarski wyścig Dookoła Mazowsza. O jego końcowym triumfie zadecydował udany finisz na mecie ostatniego, trzeciego etapu.

Drugi na mecie w Kozienicach był Norweg Louis Bendixen (Coop), a trzeci Norbert Banaszek (Hurom BDC Development). W klasyfikacji końcowej Aniołkowski wyprzedził Grzegorza Stępniaka (Wibatech Merx) i Czecha Frantiska Sisra (Elkov-Author).

 

Na dalekie miejsce spadł dotychczasowy lider, zwycięzca prologu i dwóch etapów Norweg Erlen Blikra (Coop Oester Hus), który przegapił decydującą o losach etapu i wyścigu akcję i przyjechał na metę z czterominutową stratą do czołówki. Atak polskich kolarzy nastąpił już na pierwszym z pięciu okrążeń trasy. Po wyjeździe z miasta, niemal tuż po starcie ostrym do przodu ruszyli kolarze CCC. Mocny, boczny wiatr spowodował, że peleton pękł na dwie części. W pierwszej znalazło się 27 kolarzy z wiceliderem Aniołkowskim, zabrakło natomiast jadącego w żółtej koszulce Blikry.

 

Na kolejnych rundach peleton, prowadzony niemal cały czas przez Norwega i jego kolegów z drużyny, rozpaczliwie gonił prowadzącą grupę, ale różnica rosła z każdym kilometrem. Na rundę przed końcem stało się już jasne, że walka o zwycięstwo rozegra się pomiędzy Aniołkowskim i Stępniakiem. Po dwóch etapach w klasyfikacji dzieliły ich sekundy i nic dziwnego, że walczyli o nie na trasie, na lotnych premiach. Trzy z nich wygrał Stępniak, ale dwukrotnie drugi był Aniołkowski.

 

O wszystkim zadecydował finisz na mecie, gdzie szybszy był kolarz CCC Development.

 

- Przed etapem założyliśmy sobie, że atakujemy od pierwszego kilometra. Przy bocznym wietrze udało się nam porwać peleton, w czym wielka zasługa moich kolegów z drużyny. Wiedzieliśmy, że Norwegowie mocno gonią i staraliśmy się jechać na maksa. Przed finiszem zaczęło trochę padać i wiedziałem, że muszę wyjść na czoło i na mokrej nawierzchni jako pierwszy wejść w ostatni zakręt. Grzegorz był bardzo blisko i dałem z siebie wszystko, żeby utrzymać prowadzenie przez te finiszowe 200 metrów. Zwycięstwo to wielka satysfakcja dla mnie i całej drużyny, która przez cały etap mi pomagała – powiedział na mecie zwycięzca.

 

Wyniki trzeciego etapu (wokół Kozienic, 165 km):
 
 1. Stanisław Aniołkowski (CCC Development)  3:26.34 
 2. Louis Bendixen (Norwegia/Coop Oester Hus) 
 3. Norbert Banaszek (Hurom BDC Development) 
 4. Grzegorz Stępniak (Wibatech Merx) 
 5. Frantisek Sisr (Czechy/Elkov-Author) 
 6. Jiri Petrus (Czechy/Topforex-Lapierre) wszyscy ten sam czas
 
 Klasyfikacja generalna:
 
 1. Stanisław Aniołkowski (CCC Development)  - 10:51.42
 2. Grzegorz Stępniak (Wibatech Merx)   strata 13 s 
 3. Frantisek Sisr (Czechy/Elkov-Author)     21 
 4. Louis Bendixen (Norwegia/Coop Oester Hus)   21 
 5. Damian Papierski (CCC Development)      22 
 6. Jan Barta (Czechy/Elkov-Author)        24 
MC, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze